У ПАТРОЛИ СА САОБРАЋАЈЦИМА: Брзина и алкохол опасни као и корона

Шћепан Маровић

19. 07. 2020. у 10:11

НА путевима у нашој земљи, упркос ванредним мерама због вируса корона, али и ванредног стања које је пролетос трајало готово два месеца, број смртних случајева је готово исти као лане, док је проценат саобраћајних незгода незнатно смањен!

У ПАТРОЛИ СА САОБРАЋАЈЦИМА: Брзина и алкохол опасни као и корона

Фото: В. Данилов

Поражавајући подаци, за првих шест месеци 2020. године, показују да се на територији целе земље догодила 201 саобраћајна несрећа са смртним исходом, што је за свега једну мање него 2019. У истом периоду прошле године преминуло је 216 особа, док је ове смртно страдало 206 особа.

Репортери "Новости" уверили су се, у патроли са саобраћајцима, да су и поред апела и опсежне полицијске контроле, несавесни возачи претња на скоро свакој кривини. На путевима у престоници највише је оних који у себи имају више од дозвољених 0,2 промила алкохола у крви, али полиција све чешће хвата оне под дејством психоактивних супстанци. Током првих шест месеци у Београду написано је 18 одсто казни више у односу на исти период лане.

- Забрињава податак да је у првој половини 2020. број оних који возе у алкохолисаном стању и под дејством психоактивних супстанци готово изједначен. На територији Београда број удеса је мањи, али је оних са смртним исходом за 19 одсто више него прошле године - каже командир саобраћајне полиције за север престонице Драган Антић. - У првих шест месеци 2019. на путевима у главном граду на лицу места преминуло је 39 особа, а ове већ 46. Уколико се тренд раста настави, бојим се да ће ова година премашити неколико пређашњих. Само у нашем рејону Север ове године је погинуло 12 људи, док су прошле године била тек четири смртна исхода.

Фото: В. Данилов

Податак који такође забрињава јесте да је број пешака преминулих на улицама главног града у 2020. години 19, док је годину пре смртно страдало њих 17. Све су ово алармантне бројке које позивају на максималан опрез.

- На територији Београда регистровано је више од 710.000 аутомобила, што је пре неколико година било незамисливо, а 2020. је у саобраћај укључено 8.000 нових возача. У периоду од поноћи до пет сати ујутру саобраћајна полиција ухвати већину особа које имају појачано присуство алкохола у крви. Неретко буде оних и са чак 3,50 промила. Они су већином млађе доби, од 26 до 29 година, а просек алкохола који имају у крви у последњих месец дана је фрапантних два промила.

Фото: В. Данилов

Највећи проблем престоничким полицајцима представља обилазница, посебно, како кажу, онај део од Панчевачког пута према Пупиновом мосту. Искусни саобраћајци Славиша Крстић и Горан Илчић преступнике у прекорачењу брзине сваког дана "лове" на Панчевачком и Зрењанинском путу, али и обилазници у близини Пупиновог моста, за коју углас истичу да је "омиљено место" бахатих возача. На престоничким улицама у току 24 сата саобраћајни полицајци у просеку ухвате око 100 возача у припитом стању, док је оних са прекорачењем брзине од 150 до 180.

- На том месту прекорачење брзине иде и до 60 километара на сат, а приводили смо људе који су јурили и 170 - причају наши домаћини. - Највећи узрок прекорачења брзине је журба на посао, тако да највише кривичних пријава напишемо од 7 до 10 сати ујутру. Више од 230 написаних казни за последњих 20 дана у првој смени све говори. Ситуација је алармантна и време је да се сви коначно дозовемо памети.

Фото: В. Данилов

И док водимо разговор полицајци на Панчевачком путу заустављају бели "рено", чији возач је прекорачио дозвољену брзину за 20 километара на сат. Казна 5.000 динара, уколико се плати у року од осам дана биће упола мања.

Код сквера Богословија проверу возача обављају Бобан Миловановић и Марија Арсић. Највећу продуктивност, кажу нам, имају од 1.30 до 4.30 после поноћи, а пре неколико вечери у полицијску испоставу привели су возача који је управљао аутомобилом са 2,80 промила алкохола у крви.

- Оно чега се возачи највише придржавају јесте везивање појаса, али грешке, које често доводе до фаталног исхода, а наизглед делују као ситне, јесу коришћење мобилног телефона за време вожње или пушење - истиче Миловановић, указујући да толерисања нема.

БИЗНИСМЕН ОДВЕЗАО ПРАВО У СМРТ

ГОРАН З.(45), из Бачког Брестовца, надомак Оџака, погинуо је у тешкој саобраћајној несрећи која се јуче, нешто после поднева, догодила на путу Сомбор - Стапар, код Чичова. Како смо незванично сазнали, до несреће је дошло приликом судара возила којим је управљао Горан, овдашњи пољопривредник и бизнисмен камиона.

Шта је био узрок ове несреће утврдиће истрага.Ј.Б.

Фото: В. Данилов

КАЗНЕ ДО 100.000 ДИНАРА

l УКОЛИКО возач има од 0,2 до 0,5 промила алкохола у крви, следи искључење из саобраћаја на 12 сати и казна од 10.000 динара. Ако се прекршај плати у року од осам дана, износ је дупло мањи.

l АКО је присуство алкохола у крви од 0,5 до 0,8 промила, искључење из саобраћаја је 24 сата, а казна од 10.000 до 20.000 динара.

l КАЗНА за присуство алкохола у крви од 0,8 до 1,2 промила иде до 40.000 динара, док је за више од 1,2 промила 100.000 динара. Казнени поени се подразумевају.

ЦРНЕ БРОЈКЕ

НА територији Београда до 30. јуна ове године догодиле су се 2.242 несреће у којим је евидентиран неки вид повреда, а извршено је 6.669 увиђаја. Поред 46 настрадалих, тешко повређених је било 281, док је лакше повреде задобила 1.915 особа. Број повређених пешака је 359, од чега је њих 19 преминуло.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (1)

КАКАВ ПОТЕЗ! Луис Хамилтон мења име