ЧЕКАЈУ РЕЗУЛТАТЕ НОВЕ ИСТРАГЕ: Наводе из последњег вештачења о потонућу барже "Београд 10" , у Министарству саобраћаја сматрају преурањеним

Ј. ИЛИЋ

03. 10. 2020. у 13:00

МИНИСТАРСТВО грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре сачекаће окончање нове истраге о потонућу теретњака "Београд 10" пре четири године код Смедерева, и на захтев надлежних органа доставити доказе о овој несрећи, сазнају "Новости" у овом министарству.

ЧЕКАЈУ РЕЗУЛТАТЕ НОВЕ ИСТРАГЕ: Наводе из последњег вештачења о потонућу барже Београд 10 , у Министарству саобраћаја сматрају преурањеним

Извлачење Теретњак "Београд 10" / Фото Н. Живановић

На упит наше редакције да одговоре на наводе из новог вештачења о узроцима потонућа брода, који указују да је било пропуста и да је теретњак, упркос оштећењима, добио дозволу за пловидбу, из ресорног министарства кажу да се неће мешати у истрагу надлежних органа.

- Вођење овог поступка преузели су надлежни органи и сачекаћемо да ураде свој део посла у складу са прописаним процедурама. Тек када будемо располагали свим чињеницама, Управа за утврђивање способности бродова за пловидбу, као орган у саставу овог министарства ће, кроз институције система и на захтев надлежних органа, ставити на располагање одговарајуће доказе којима располаже - кажу у Министарству.

Подсећају, такође, да је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре предузело све мере из своје надлежности у вези са пловидбеном несрећом теретњака "Београд 10".

Како су "Новости" већ писале, у овом вештачењу наводи се да брод није био технички исправан, нити способан за пловидбу.

- Сматрамо неодговорим да било ко изношењем непроверених информација, полуистина или објављивањем појединих докумената мимо прописаних процедура, покушава да прејудицира резултате истраге или да утиче на њен ток и утврђивање пуне истине о овом случају - наводи се у одговору Министарства у вези са закључцима новог вештачења.

Породица страдалог лађара, Милана Брзаковића, настрадалог у овој несрећи са колегом Николом Косовцем, која је поднела кривичну пријаву против одговорних у предузећу "ПИМ-Иван Милутиновић" сматра да ресорно министарство није дало све од себе да случај добије пуни епилог.

- За њих је случај готово три године затворен. Сада кажу да чекају окончање истраге, и утврђивање пуне истине. Ту се нешто не слаже - каже Жељко Брзаковић, брат настрадалог бродара Милана.

Подсетимо, увиђај Министарства грађевине, саобраћаја и инфраструктуре није установио узрок пловидбене незгоде.

Ипак, након ове несреће, и превртање брода из исте серије десет дана касније код Ђердапа, Министарство је спровело испитивање узрока хаварије. Извршена је анализа историје пловидбе ових бродова. Резултат је показао да се читава серија бродова мора хитно повући из употребе због безбедности пловидбе и заштите људских живота, што је и учињено.

Данас више нема бродова ове серије у пловидби.

ПОСЛЕ 35 ГОДИНА ВАН УПОТРЕБЕ

МИНИСТАРСТВО грађевинарства и инфраструктуре пре неколико година донело је уредбу која предвиђа да пловни бродови на рекама не могу бити старији од 35 година.

ХАВАРИЈЕ БРОДОВА "БЕОГРАД"

БЕОГРАД 4 - Преврнуо се крајем осамдесетих. Посада је успела да напусти брод.

БЕОГРАД 9 - Због олујног ветра и великих таласа, преврнуо се 1997. Страдала сва три члана посаде.

БЕОГРАД 10 - У Кладову се преврнуо 1999. Није било жртава.

БЕОГРАД 10 - Смедерево 2016. превртање, потапање, страдала оба члана посаде.

БЕОГРАД 2 - У Доњем Милановцу 2016. Продор воде и превртање. Посада успела да напусти брод.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СВИ СУ ОВО ЧЕКАЛИ: Евролига се огласила због дербија Црвене звезде и Партизана