СМРТ У КОЛЕВЦИ: У последње четири године у Србији је троје малишана умрло на овај начин, ево шта је синдром изненадне смрти

15. 10. 2020. у 21:50

СРБИЈОМ је одјекнула и све потресла вест да је данас преминула једногодишња девојчица у вртићу "Ивин возић" у Земуну.

СМРТ У КОЛЕВЦИ: У последње четири године у Србији је троје малишана умрло на овај начин, ево шта је синдром изненадне смрти

FOTO: Depositphotos

Трагедија се догодила око 14 сати, а дете, како сазнајемо, преминуло у сну. Нажалост, ово није једина изненадна смрт малишана. Само у последње четири године, у Србији је од синдрома изненадне смрти или "смрти у колевци", како се другачије назива, преминуло још двоје деце.

Приватни вртић у којем је преминула једногодишња девојчица у Улици Прегревица 155а у Земуну, под опсадом је полиције, али и забринутих родитеља. Нико од окупљених не памти овакву трагедију у овом обданишту. Према првим информацијама, ради се о такозваном синдрому изненадне смрти.

- Брат ми је тренутно у полицији. Колико смо могли да чујемо ради се о тзв. изненадној смрти - рекао је брат власника вртића "Ивин возић" неколико сати по сазнању да је дете преминуло.

СИДС погађа децу узраста до годину дана

- Синдром изненадне смрти одојчета погађа децу узраста до годину дана, најчешће у сну. Учесталије се јавља код дечака, у зимском периоду, код деце која не доје, код деце која користе цуцле и најчешће у узрасту од 4. до 6. месеца живота. Синдром изненадне смрти старијег детета се јавља код деце старије од годину дана, најчешће у сну. По учесталости је мање заступљен него код одојчади - рекла је др Снежана Рсовац.

Синдромом изненадне смрти (СИДС) сматра се стање када дете млађе од годину дана умре, а не постоји ниједно објашњење због чега се то догодило.

Сматра се да је изненадна смрт условљена постојањем више фактора, пише "Курир". У свету тренутно постоји велики број истраживања узрока изненадне смрти, јер и поред свих расположивих дијагностичких могућности и обдукционих налаза, узрок веома често остане неразјашњен.

Када говоримо о узроцима изненадне смрти одојчета испитивања иду у правцу респираторних поремећаја по типу централног хиповентилационог поремећаја, поремећаја функција централног нервног система и центра за контролу будног стања, гушења (које наступа најчешће као последица регургитације желудачног садржаја и аспирирања у дисајне путеве), поремећаја срчаног ритма.

Најчешћи фактори који доводе до СИДС-а

Амерички национални здравствени институти као најчећше факторе који доводе до СИДС-а наводе следеће:

- беба се тешко буди - потешкоће организма да детектује вишак угљен-диоксида у крви - спавање на стомаку или на боку - спавање на изразито меканим површинама - спавање с родитељима - прерано рођење или мала тежина на рођењу - изложеност бебе дуванском диму - и током мајчине трудноће и по рођењу детета

- недовољна пренатална нега - сиромаштво - то што је беба једна од близанаца или тројки, четворки итд.

- кратак размак између трудноћа

Како га спречити

Што се тиче начина одбране од могућности за појаву синдрома изненадне смрти, сајт ЛивеСциенце изнео је препоруке Америчке педијатријске академије. Стручњаци из ове институције саветују:

- Нека беба спава на леђима. (Према подацима Америчке педијатријске академије, ово смањује вероватноћу за СИДС за чак 50 одсто.) - Дете би требало да спава на тврђој подлози. - Беба не би требало да дели постељу, тј. да спава с родитељима. С друге стране, препоручује се да бебин креветац буде у соби у којој спавају и родитељи. - У кревецу не треба да буду јастучићи, беспотребни ћебићи и плишане играчке. - Температура не би смела да буде превисока. - Не користите производе који се могу пронаћи на тржишту, а који се рекламирају као превентиве за синдром изненадне смрти јер ниједан од њих није одобрен од стране званичних институција, нити тестиран на безбедност и ефективност. - Не приморавајте бебу да користи цуцлу, али јој је, уколико она то жели, дајте током дремке или спавања. - Уз то, национални здравствени институти препоручују и дојење као одличну заштиту јер се тако смањује вероватноћа да ће се развити инфекције дисајних путева.

Преминула девојчица из Врчина

Нажалост, ово није усамљен случај. Пре две године преминула је девојчица Б. Д. из Врчина, старија свега пет месеци. Њу такође мајка и васпитачица нису могле да пробуде. Узнемирена мајка донела је дете на рукама у Дом здравља где је упркос свим напорима лекара и две реанимације, девојчица преминула.

Од информација смо имали да девојчицу нису могли да пробуде из сна. Усне су јој биле модре, а показивала је знакове одузетости тела. То је само по себи било довољно алармантно да се хитно приступи реанимацији на Одељењу педијатрије - испричао је тада др Благојевић, директор Дома здравља у Гроцкој, којем припада амбуланта у Врчину.

Како смо тада сазнали, девојчица никад није боловала од тежих болести, нити је било шта наговештавало да овако нешто може да се деси.

Малог Матеју нису могли да пробуде

Слична трагедија догодила се и 2016. године. Двогодишњег Матеју Минића пронашла је васпитачица у вртићу "Дечји луг" у Малом Мокром Лугу такође без свести и пулса.

- Дете је нормално легло, спавало са још петнаесторо друге деце и кад су се сва деца пробудила, мали се није померао. Васпитачица му је давала вештачко дисање, али се дете није померало. Они су одмах позвали Хитну помоћ која га је превезла у Тиршову и позвали су полицију - рекла је тада за "Блиц" Снежана Ђурић, градска секретарка за образовање и дечју заштиту.

И дежурне медицинске сестре покушале су да га реанимирају. Хитна помоћ је дете одвезла у Дечију универзитетску клинику у Тиршовој улици, али су лекари могли само да констатују смрт.

Малени Матеја је прошао све систематске прегледе, примио неопходне вакцине и није имао никакавих других обољења, потврдили су родитељи, као и пријатељи и рођаци породице Матић.

- Само неколико дана пре смрти био је код педијатра који нам је издао потврду да је потпуно здрав - рекла је мајка дечака Олгица Митић.

Вештаци Института за судску медицину утврдили су потом да је до смрти маленог Матеје дошло природним, ненасилним путем, услед акутног запаљења срчаног мишића вирусне етиологије, што указује на краће трајање запаљенског процеса. У налазу међутим не пише када је смрт наступила.

(Блиц.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

РОНАЛДОВА ТРАКА, БЛАГО РОМАНОВИХ, ОДЕЛО ИЗ ФИЛМА ЈУЖНИ ВЕТАР: Хуманост је добила нову адресу