РАЗОРНЕ И ПЛОДОТВОРНЕ ЉУБАВИ ПИСАЦА: Изложба о страственим, бурним и трагичним емотивним везама светских и домаћих аутора
РЕПРЕЗЕНТА изложба о великим љубавима славних светских и наших књижевника и филозофа отвара се вечерас у Установи културе "Пароброд".
На више од 50 панела приказане су љубавне приче 80 "актера" које нас подсећају да су славна дела често била инспирисана судбинским љубавима њихових аутора, можда чак и више оним платонским, осујећеним и забрањеним него онима које су биле реализоване. Ауторке поставке Вука Јеремић, професор књижевности, и Драгана Михаиловић, дипломирани филозоф, истичу да се Дан заљубљених претворио у размену скупих поклона, па су се руководиле мишљу да треба понудити и нешто из духовне сфере.
О љубавним везама знаменитих филозофа Драгана Михаиловић за наш лист каже:
- Једна од најтрагичнијих љубавних прича свих времена догодила се пре скоро хиљаду година када је планула љубав између Абелара, једног од најутицајнијих филозофа и теолога прве половине 12. века и његове двадесет година млађе ученице Елоизе. Та љубав није угушена ни када је она затворена у манастир а он кастриран, него је кроз преписку трајала до краја његовог живота, а Елоиза је била довољно еманципована и храбра да после свега изјави како би увек радије била Абеларова наложница него царица. Фридрих Ниче, Лу Саломе и Пол Ре живели су у платонском троуглу, а драматична Ничеова страст према фаталној Лу Саломе која је након прекида њиховог необичног односа ушла у брак са Фридрихом Андреасом и паралелну везу са песником Р. М. Рилкеом, оставља отвореним питање за психоаналитичаре - да ли би славни филозоф подлегао кобној тајанственој болести да је очаравајућа Лу прихватила његову љубав?
Саговорница подсећа и на чувене љубавно-филозофске везе два најутицајнија филозофа ХХ века - то су контроверзна и забрањена љубав Мартина Хајдегера и његове студенткиње Хане Арент који су се налазили на супротним странама у кључним питањима епохе, а такође и прва "слободна љубав" Жан-Пол Сартра и чувене феминисткиње Симон де Бовоар.
Ове везе показују да је у љубавном односу два равноправна блистава стваралачка ума, по правилу жена та која сву своју емотивну и интелектуалну снагу улаже у "љубав без обавеза", а она је у оба случаја трајала читав живот.
- Љубави славних писаца исте су као и код "обичног света", хармоничне, пожртвоване, креативно подстицајне, али и себичне, посесивне, разорне, скандалозне - истиче Вука Јеремић.
- Свима је позната легендарна платонска љубав Дантеа према Беатриче коју је први пут видео када је имао девет а она осам година, потом још само једном у младости да би се она потом удала и убрзо преминула, поставши у Дантеовој "Божанственој комедији" инкарнација божанске лепоте и милости и песникова духовна водиља. На сличан начин је Петраркина неостварена љубав Лаура постала његова муза за коју је спеван славни "Канцонијер".
Много је и (ауто)деструктивних и скандалозних, а најстрашнији пример је самоубиство у тридесетој години поетске иконе ХХ века Силвије Плат због неверства њеног мужа, песника Теда Хјуза, које је извршила полагањем главе у плинску пећницу док је двоје њихове деце спавало у суседној соби. Шарл Бодлер, који је женском роду упутио најпогрдније и најузвишеније стихове, психички, емотивно и финансијски сломила je неписмена развратна Жана Дивал са којом је био у самоуништавајућој вези читавих двадесет година, истиче Јермићева и додаје:
- Разорна, готово убилачка веза oдвијала се између Рембоа и Bерлена у време када су они написали неке од највреднијих стихова француског језика, a Oскар Вајлд је због дупло млађег декадента Aлфреда Дагласа завршио у затвору, доживотно одбачен од пуританског енглеског друштва. Цео кратки Јесењинов живот испуњен је љубавним скандалима, од којих је светске размере добио онај са Исидором Данкан са којом је прво био у страсној љубави а онда у жестоком сукобу због кога је интервенисала полиција. Небројено пута полиција је интервенисала и због Скота и Зелде Фицџералд, славног америчког брачног и књижевног пара који је представљао отелотворење "лудих двадесетих". Ипак су Хенри Милер и Анаис Нин били врхунски скандал-мајстори свога доба чије слободоумље и рушење табуа заиста није било лако надмашити.
Са друге стране, наглашава Вука Јеремић, у руској традицији је изразита оданост жена према уметности својих мужева. Да није било Ане Сниткине, стенографкиње и четврт века млађе жене Фјодора Достојевског, не би било ни најважнијих дела његовог опуса, a слично је и са Лавом Толстојем и његовом женом Софијом кoja је преписала и редиговала на десетине хиљада страница, при чему је само "Рат и мир" преписала седам пута, а "Ану Карењину" три пута. O наведеном сведочи и судбина Надежде Мандељштам кoja je, знајући да ће их режим уништити, научила напамет стотине стихова свог мужа Осипа Мандељштама који је због подругљиве песмице о Стаљину ухапшен, мучен, па протеран на Урал, али је захваљујући њеном надљудском подухвату сачуван и доцније објављен велики део песниковог драгоценог стваралаштва.
Ипак, како наглашавају ауторке изложбе, највећу радозналост буде љубавни троуглови славних људи, како они у којима су се конкуренти оштро разрачунавали, тако и они споразумни, лишени љубоморних испада. Међу њима је можда најпоетичнија платонска епистоларна троугаона веза између Марине Цветајеве, Бориса Пастернака и Рајнер Марије Рилкеа, јединствена у светској литератури. Немогуће је прескочити ексцентричну везу између Majaковског, Љиље и Осипа Брика, као и драматичну љубав Aлександра Блока и Андреја Белог према Љубов Мендељејев због које је два пута заказиван двобој песника.
Ауторке подсећају да и међу нашим књижевницима има љубавних историја вредних пажње, па су на изложби представљене неисказана љубав Бранка Радичевића према Мини Караџић, дивинизована љубав Лазе Костића према Ленки Дунђерски, осујећена љубав Лазе Лазаревића према "Швабици" Ани Гутијар, као и авантуре великог заводника Јована Дучића.
Осим тога, приказана је "љубав као услов живота" Анице Савић Ребац која се убила због губитка мужа, и "љубав као услов стварања" Бранка Миљковића, затим двадесет година чекана љубав Иве Андрића и Милице Бабић, као и постојана љубав Милоша и Виде Црњански која је одолела искушењима тегобног живота у избеглиштву.
- Да би истовремено била забавна и едукативна, изложба је конципирана тако да се уз необичне и узбудљиве љубавне приче великана пласирају кључни подаци из њихових живота и стваралаштва, стихови, цитати и изводи из љубавних писама- закључују ауторке.
Фаталне глумице
Ауторке кажу да ће неки посетиоци управо на овој изложби открити фаталну склоност писаца према глумицама: Ками је био доживотно распет између своје супруге математичарке и глумице Марије Казарес; Ремарк је лудео за Марлен Дитрих која је одбила његову брачну понуду, па је оженио глумицу Полет Годар, бившу жену Чарли Чаплина.
Хемингвеј се женио новинаркама, а удварао се свакој жени коју би срео, али посебно су њиме биле фасциниране глумице Ава Гарднер, Лорин Бекол и Ингрид Бергман која је изјавила да би због њега дала да јој одсеку главу а не косу, будући да је у филму по његовој књизи "За ким звоно звони" морала да има кратку фризуру. Драмски писац и сценариста Артур Милер и холивудска мега звезда Мерилин Монро су били један од најпопуларнијих америчких парова, али је претеран медијски притисак довео до кризе која је кулминирала Милеровом авантуром са девојком која је радила иза сцене на снимању филма "Неприлагођени".
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)