ПОГЛЕД ИСКОСА - Маринина света књига
ПРЕ десетак дана изашла је из штампе монографија сликарке Марине Накићеновић. Она је део јединствене породице сликара и професора Јована (супруг) и ћерке Ђурђе Сивачки; била је професор на Факултету примењених уметности.
Сво троје на свој начин бави се поетском димензијом слике, а Марина учестало и објектном уметношћу, схваћеној више сликарски него вајарски. И са њом се потврђује старо правило Nomen est omen, али овог пута инверзно, као у огледалу, у сећању, у коме налази своје покретачке снаге. Ништа, наиме, код ове уметнице није "накићено", ни њен изглед, стил облачења, фризура, нити ликовно дело, већ је у знаку скромности, утихнулости и сведености, али свечано. И када бира несвакидашње композиције полутонда или на већим форматима, њено сликарство је камерно и племенито, интимно по изразу, иконично по хтењу, не толико једноставно колико целовито и усредиштено. Такви су и њени објекти и кутије, крију суптилне односе боје и форме и тајну детаљно и истрајно обрађене површине.
Њен анахронизам је доследан, она слика на начин ренесансних мајстора, са јајчаном темпером у основи преко које иде уљаном бојом, али на волшебан начин успева да не буде један од бројних занатлија које је време прегазило већ сликарка овог времена, која са знањем савремене уметнице и дистанцом тумачи прошлост.
Тако се и испод насловне стране њене монографије, скромне по изгледу, крије право богатство чисте ликовности. Две године су Илија Кнежевић, професор са Факултета примењених уметности и она, са великом пажњом обликовали сваки детаљ ове књиге.
Ангажовани су само најбољи сарадници, почев од фотографа Владимира Поповића, Оливере Стојадиновић, ауторке чувених фонтова до штампарије Цицеро и искусног преводиоца ликовне есејистике Сандре Гагић. Издавач је угледни Универзитет уметности у Београду. У књизи је доследно спроведен систем, а објављене су и све критике о њеном стваралаштву, најбољих писаца, од Ђорђа Кадијевића (творца идеје о "новом романтизму" која обухвата овакве опусе) до Драгана Јовановића Данилова. Зато је уводну студију написала Наташа Кристић, позната по сарадњи са Модерном галеријом Ваљево, чија есејистика има и теоријску позадину. Она је уочила хришћанску посебност појединих Марининих дела, сакралност призвану из старе уметности, па је на тај начин ова монографија у извесном смислу налик на икону, садржана у чуду и вери, магичности и мери.
У књигу је унесена велика љубав за уметност, она је топле појавности, скромна али садржајна и саображена људској осећајности па у време нељудских подухвата може да има и лековито дејство. Све је у њој урађено са мером, почев од формата, скраћеног А4, свему је дата пажња, чак су пренесене и изворне форме критика и каталога, јер "Бог се крије у детаљу". У "Узалудном љубавном труду" Шекспир помиње место где ће се "тихо и мисаоно живети Уметност". Ова књига је једно од таквих.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)