ПОГЛЕД ИСКОСА: Болетов логос
ОВЕ године уметник Боле Милорадовић напунио је деведесет година живота.
Реч је о ствараоцу који се суверено креће између ликовне и примењене уметности, што се у традицијским културама од Јапана, Кине, старог Египта до прерафаелита није раздвајало, довољно је сетити се грчких ваза. Слично је и са српском средњовековном уметношћу од које полази и којој се враћа овај стваралац. Рођен је у Голочелу код Крагујевца 1934. године, гимназију је завршио у Крагујевцу, а од 1954. бави се плакатом, лепотом књиге, илустрацијом, оригиналном калиграфијом и сликарством.
Током јануара и фебруара његова дела представљена су у више београдских галерија. Најпре је у Библиотеци града Београда била отворена изложба графика "С Христом нетремице", а потом у Југословенској кинотеци "Изложба филмског плаката Боле Милорадовић 1964-2024" (до 27. фебруара). Уследиле су изложбе "Карејски типик Светог Саве" у просторијама Удружења Крагујевчана и завршна "Живот Светог Саве у 40 слика на текст Јована Пејчића" у Кући Ђуре Јакшића у Скадарлији. Београд је био у знаку Болета.
Сама његова радна биографија је међу изузетним. Године 1964. имао је изложбу филмског плаката у Музеју југословенске кинотеке а наредне 1965. изложбу слика у Галерији Коларчеве задужбине, о којој је писао чак и Миодраг Б. Протић у двотомном "Српском сликарству двадесетог века" (1972). Милорадовићем се од познатих стручњака бавио и Слободан Малдини у монументалној "Историји српске уметности XVIII-XXI века" (2018). "Сто плаката Болета Милорадовића" приказано је на изложби у Музеју примењених уметности 1970. године, а од 1972. он почиње свој рад на опреми књиге да "Лепотом књиге бавио се Боле Милорадовић". У Музеју примењених уметности 1974. одржао је изложбу "Књига руком Болета Милорадовића". Имао је више од сто самосталних изложби а за врхунски допринос српској култури добио је 2008. националну пензију.
Драгош Калајић је гајио нескривени презир према графичким дизајнерима, говорио је да неки аутор утроши десет година рада на својој књизи а онда је дизајнер за недељу дана графички обликује и добије већи хонорар од писца. Боле Милорадовић је, чини се, више од обичног дизајнера. Он је не само аутор оригиналних решења већ и уметник са концептом у стварању, његово стваралачко вјерују ослања се на светосавље, у правом духу речи traditio = предаја и осавремењивање баштине.
Настоји да споји старо и ново, да православну естетику преведе у модернизам, попут неких наших најбољих сликара из његове епохе високог модернизма. Он стреми ка логосу, божанском начелу које прожима васцели хришћански свет. Такви су и његови колажи (а колаж је сликарска техника) посвећени Светом Сави, приказани у Кући Ђуре Јакшића. Прожети су индоевропском симболиком Сунца, Центра, Божјег имена и сл. На њима је Милорадовић текст превео у слику што је и био циљ древних илуминатора.
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)