ПОГЛЕД ИСКОСА: Љубин тријумф
МАЛО је сликара у историји који су до краја живота, у позној доби сликали одлично, на нивоу својих најбољих остварења. То није пошло за руком Рембранту, Тицијану па ни Леонарду али јесте Енгру који неколико година пред свој крај, када је имао 82, не само да је сликао генијално, већ створио и ремек-дело, можда најбољу своју слику "Турско купатило".
Многи српски, посебно савремени уметници нису умакли тој коби унижења својих идеала, најчешће несвесни шта раде, да последњим лошим сликама поништавају оне добре. Милош Шобајић се одрицао својих најбољих париских слика и глупо истицао само сумњиве последње. Постоје и све више их има, који већ после четрдесете године стваралачки веома опадају. Слично се, хтели то да признамо или не, догодило и са нашим најбољим старијим сликарима магичне фигурације, члановима групе Медиала. Зато је искусни галериста Иван Митић уз сарадњу Славице Батос, у два већа простора своје београдске Галерије ARTE мудро представио најбоље ране слике углавном већег формата чувеног српско-француског сликара, академика и писца есеј о уметности Љубомира Љубе Поповића (Тузла, 1934 - Београд, 2016). Зашто ARTE, Славица Батос и Љуба? Иван Митић је низом најквалитетнијих, пре свега сликарских изложби, поставио нов критеријум у нашој галеристици који ни музеји не могу да досегну. Скоро сваку његову поставку прати обимна монографија, најбољих страних и домаћих писаца о уметности. Тако је и за Љубину изложбу која се може видети до 5. децембра објавио књигу великог формата на 500 страна.
Славица Батос, искусни писац текстова о уметности, вишегодишњи сарадник часописа "Печат", друга је Љубина супруга, најбољи познавалац његовог опуса, носилац ауторских права и старалац о Љубиној архиви. За потребе ове захтевне књиге превела је и неке текстове са француског а избор текстова, рецензија и напомена је њен. Објављени су најбољи текстови о овоме уметнику Алексе Челебоновића, Жака Кермоала, Јеше Денегрија, Живојина Павловића, Алена Жуфроа, Душана Макавејева, Ренеа де Солијеа, Ан Тронш и Андреа Пјера де Мандијарга. Са исцрпном "Хронологијом" Славице Батос и научним апаратом, ово је најстудиознија монографија која је на српском изашла о неком нашем уметнику.
А ако се упитамо зашто Љуба, одговор је једноставан. Њему се можемо увек враћати и откривати нешто ново, управо онако како је сликао. Нико од њега, можда и на светском нивоу, није дубље ушао у фигурацију као структуру, богатство детаља и слојевитост. То најбоље открива ова изложба и књига са насловом "Љуба. Париски успон 1963-1983", која га представља као великог сликара на светској сцени, са најбољим његовим остварењима. Сада се изнова указује да је Љуба не само најбољи колориста у српској, већ и у светској уметности друге половине XX века. Андре Пјер де Мандијарг је са правом закључио:
"Сликар Љуба, кога је сликарство ишчекивало после толиких оскудица".
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)