КЊИЖЕВНА КРИТИКА - Видети и оно чега нема
ДА се у свету лирског субјекта ствараоца с протоком времена увећава потреба за ослушкивањем и разумевањем невиности биљног и животињског света чија емпатија је већа од људске, и у вечитом трагању за лепотом, насупрот прикупљеном, узалудном искуству, са кристалисањем посве јасних мисли које се могу трансформисати из страшног у лепо - од константне мисли о различитим појавима смрти, чији посао никада не остаје недовршен, па све до цветања руже, љубави и значаја сањарења, које је попут "серума против насиља песимизма", сведочи збирка поезије Томислава Маринковића "Шта о нама мисле анђели" ("Архипелаг", Београд 2024).

Фото: Приватна архива
Имајући у виду ту неумољиву недовршеност, лирски субјект замишљен је над неопеваним и непроученим непостојањем, оличеним, између осталог, у "краљевствима која су имала сигуран ход", а која су "пала због сломљене потпетице / на клизавом плочнику историје", као и над опеваним и разматраним постојањем, оличеним "чудом као што су / фуге Јохана Себастијана" ("Расправа о постојању и непостојању"), он се приближава истини о блискости и краткотрајности та два феномена.
Ипак, да вероватно постоји неко више знање, казују "прсти неког чудака / који у трансу свира оргуље" у само свитање, и нада, која из тога происходи, да постоје анђели који размишљају о нама. Та чињеница осмишљава категорије и памћења и заборава, и сам "живот сачињен од / хипотетичких питања / без одговора" ("Јутарња песма").
У запитаност, која не тражи одговоре, казује лирски субјект, стају не лако исказиве очигледности као што су: "шапат кедрова", "партитуре влажног лишћа", "гудала виолина / од промрзлог и витког прућа"... Зато је она својеврстан ход по жици - између песама и потонуће у себе "подводни риболов /међу јатима бистрооких, / опрезних речи".
Крећући се у таквом постојању, јер оно је његова судбина, која подразумева самоћу, тишину, снове и њихово тумачење, као и несаницу, боравак у сопственој сенци, лирски субјект тежи "смиреном битисању" јер оно помаже "да видиш и оно чега нема" ("Подводни риболов").

Фото промо
Дакле, он прозорљивошћу расклапа непостојање, разоткрива га. Разуме да оно садржи сопствену супротност коју онај који вреба речи претвара у исказиво и језиком ситуира у песме.
Шта о томе мисле анђели? Ако су читали ову збирку, можда су се мало и љутнули, сматрајући да се песник, преко својих овлашћења, меша у божји посао. Шта о томе разазнајемо ми, онолико колико нам тек људско знање омогућава? Истински живи онај који о животу пева попут дрозда: "Дрозд пева у шуми / као да никада нису постојали / тренуци и раздобља туге, / подвлачећи високим / деоницама гесло / да треба поднети све / и радовати се свему" ("Радуј се").

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

САМО 5 ЗЕМАЉА: Ко је све гласао за Србију и како - максималних 12 од комшија (ФОТО)
ПОСЛЕ завршеног финала "Евровизије 2025", на званичном сајту престижног музичког такмичења објављено је и како су гласале земље учеснице у полуфиналима.
18. 05. 2025. у 11:34
Коментари (0)