КЊИЖЕВНА КРИТИКА - Видети и оно чега нема

Слађана Илић

15. 01. 2025. у 11:50

ДА се у свету лирског субјекта ствараоца с протоком времена увећава потреба за ослушкивањем и разумевањем невиности биљног и животињског света чија емпатија је већа од људске, и у вечитом трагању за лепотом, насупрот прикупљеном, узалудном искуству, са кристалисањем посве јасних мисли које се могу трансформисати из страшног у лепо - од константне мисли о различитим појавима смрти, чији посао никада не остаје недовршен, па све до цветања руже, љубави и значаја сањарења, које је попут "серума против насиља песимизма", сведочи збирка поезије Томислава Маринковића "Шта о нама мисле анђели" ("Архипелаг", Београд 2024).

КЊИЖЕВНА КРИТИКА - Видети и оно чега нема

Фото: Приватна архива

Имајући у виду ту неумољиву недовршеност, лирски субјект замишљен је над неопеваним и непроученим непостојањем, оличеним, између осталог, у "краљевствима која су имала сигуран ход", а која су "пала због сломљене потпетице / на клизавом плочнику историје", као и над опеваним и разматраним постојањем, оличеним "чудом као што су / фуге Јохана Себастијана" ("Расправа о постојању и непостојању"), он се приближава истини о блискости и краткотрајности та два феномена.

Ипак, да вероватно постоји неко више знање, казују "прсти неког чудака / који у трансу свира оргуље" у само свитање, и нада, која из тога происходи, да постоје анђели који размишљају о нама. Та чињеница осмишљава категорије и памћења и заборава, и сам "живот сачињен од / хипотетичких питања / без одговора" ("Јутарња песма").

У запитаност, која не тражи одговоре, казује лирски субјект, стају не лако исказиве очигледности као што су: "шапат кедрова", "партитуре влажног лишћа", "гудала виолина / од промрзлог и витког прућа"... Зато је она својеврстан ход по жици - између песама и потонуће у себе "подводни риболов /међу јатима бистрооких, / опрезних речи".

Крећући се у таквом постојању, јер оно је његова судбина, која подразумева самоћу, тишину, снове и њихово тумачење, као и несаницу, боравак у сопственој сенци, лирски субјект тежи "смиреном битисању" јер оно помаже "да видиш и оно чега нема" ("Подводни риболов").

Фото промо

Дакле, он прозорљивошћу расклапа непостојање, разоткрива га. Разуме да оно садржи сопствену супротност коју онај који вреба речи претвара у исказиво и језиком ситуира у песме.

Шта о томе мисле анђели? Ако су читали ову збирку, можда су се мало и љутнули, сматрајући да се песник, преко својих овлашћења, меша у божји посао. Шта о томе разазнајемо ми, онолико колико нам тек људско знање омогућава? Истински живи онај који о животу пева попут дрозда: "Дрозд пева у шуми / као да никада нису постојали / тренуци и раздобља туге, / подвлачећи високим / деоницама гесло / да треба поднети све / и радовати се свему" ("Радуј се").

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО? Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система патриот Украјини

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини

ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.

19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца

КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.

19. 07. 2025. у 11:16

Коментари (0)

ОМР ГРУПА ПОСТАЈЕ ЕКСКЛУЗИВНИ ДИСТРИБУТЕР АУТОМОБИЛСКИХ БРЕНДОВА КОМПАНИЈЕ CHANGAN ЗА ЗАПАДНИ БАЛКАН