ПОГЛЕД ИСКОСА: Кодови и основе културе
КУЛТУРА и њена ужа област уметност никада нису једнозначне, то је царство обиља и слободе, што не значи да у њима нема никаквих правила.

Фото приватна архива
За свако уметничко дело потребан је известан кључ или шифра (фр. code), систем за споразумевање. Код је и сигнал који творевина као своју основу, матрицу, упућује у простор и време, по којем се препознаје и дефинише у њима. Најопштије одређење тог кључног појма је да код у саобраћању представља низ правила за претварање једног облика информације (нпр. слово, бинарни запис, реч или број) у други облик, не нужно истог вида.
Помишљамо са тим у вези на можда сродан појам узус (лат. usus) - употреба, обичај, навика. Кодови културе су помични и повратни, могу се превртати, окренути у супротан смер или одвијати у оба смера (реверзибилни су). Писање и уопште стварање могу се испољити и зракасто, одједном у више праваца, а не само линеарно и хронолошки.
Са тим стижемо до важног питања у вези са овим текстом - откуд у рубрици посвећеној ликовној уметности приказ књиге Бојана Јовановића (Ниш, 1950) "Књижевност у антрополошком светлу" (прошле године су је објавили у Новом Саду "Прометеј" и Архив Војводине, два изузетно угледна издавача руковођена мудром издавачком политиком у националном смеру). Писац књиге је наш водећи антрополог и културософ, приређивач бројних квалитетних зборника и аутор многих студиозних књига чија проблематика задире у етнологију, религију, историју, философију, психологију и уметност. Јовановић је полихистор коме није страна политичка димензија културе, бавио се и злочинима над српским живљем, али и критиком најгорих видова авангардне уметности у књизи "Манцонијево завештање". Његова промишљања никада не излазе из царства традиције, било да је реч о њеним обијеним и напуштеним или новооткривеним трезорима. Он има свеукупан поглед на књижевност, уметност и културу, те области не могу се раздвајати, јер се у основи прожимају. Зато није обичан етнолог, који се уско бави једном друштвеном науком на ограниченом броју артефаката и историјских појава, већ мислилац коме антропологија служи као полазиште за најдубље анализе вечних проблема живота и смрти, Бога и човека, историје и традиције. Он је скоро усамљено код нас скренуо пажњу на антропологију као непотрошени, нови метод, упориште за разумевање уметности и књижевности.

Фото приватна архива
Када се бавимо кодовима и основама културе имамо у виду и сјајну мисао Драгана Булатовића, професора на катедри за музеологију, одличног зналца пре свега француске и модерне ликовне теорије. Он је приметио да све што је написано у књижевној може да се чита и преведе у ликовну теорију. Зато су најбоље стране нове књиге Бојана Јовановића посвећене појавности сна и ониричког као основе књижевног жанра што се лако преноси и односи на ликовну уметност, у којој је сан један од кључних феномена, чему је посвећено неколико специјалистичких страних издања.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НЕ МОЖЕ ДА САКРИЈЕ ТУГУ: Дарко Лазић потпуно сломљен, јавно се огласио (ФОТО)
ПЕВАЧ се присетио свог покојног оца...
28. 04. 2025. у 19:35
Коментари (0)