КЊИЖЕВНА КРИТИКА: За уже друштво
ИАКО је по библиотечкој класификацији књига Мирослава Цере Михаиловића "Проветравање Липсандрије: књига за уже друштво" ("Албатрос плус", Београд 2024) одређена као збирка прича, она је у потпуности полижанровска и садржи низ посве разнородних записа.

Фото: Приватна архива
Неки од тих записа су аутопоетички и ближе нас упућују у стваралачке тајне овога песника, а неки се пак односе на увек динамичан књижевни живот, на његово лице и наличје, које је често у вези са друштвенополитичким дешавањима, идеологијом и судбином самог ствараоца - према којем се, скоро по правилу, бележи негативан однос у завичајној средини. Неки су пак записи интимистички и заснивају се на низу анегдота које су понајпре у вези с људима, што их је овај стваралац волео и поштовао. У тој мини-галерији издваја се пре свих писац Данило Николић.
Николић је у овој књизи значајан из најмање два разлога: најпре зато што повезује већину записа у њој садржаних, јер је ту осведочена његова духовита замисао: да заједно са Цером утемељи две, по његовом сматрању веома потребне награде - једну за најгоре књижевно дело, а другу за беживотно дело; а потом и зато што он Цери поставља конкретан задатак - да напише причу.
Прва замисао завршава се неславно, а за то је најмање два разлога. Најпре, није лако наћи довољно релевантне чланове жирија за тако озбиљан подухват, а неки књижевни зналци се и не би нешто баш радо прихватили тог посла. И друго, није лако издвојити тек једног "писца" који би био лауреат јер је конкуренција за обе награде врло озбиљна.

Фото промо
Но, до правог заплета у "Проветравању Липсандрије" чини се, долази, када Данило Цери поставља већ поменути задатак. Све о чему се у књизи надаље приповеда доприноси динамичности и драматичности Цериног домишљања како да постављени задатак испуни.
Делом нам и то његово настојање разоткрива смисао поднаслова ове књиге, који је могао гласити, на пример, и: "Далеко је прича", "Како преобући нечију причу", "Како не написати причу", "Приручник за писање прозе песницима немирног духа" итд. Поље овде тек назначених асоцијација, инспирисаних приповедачевим довијањима и трудом, веома је широк, пре свега због функционалне употребе аутоироније у "Липсандрији", затим сатире, као и вербалне комике.
Но, важно је да истакнемо и то да ипак није реч о хумористичкој књизи, већ о књизи која сведочи о разнородним културним, па и некултурним феноменима у више од педесет година на нашим просторима. Након читања сведочанства, на пример о својевременом преузимању Борине недеље и Награде "Бора Станковић" од стране "друге Србије", лако је разумети полисемичност појма Липсандрија, а и зашто је проветравање потребно.
О томе Цера, за кога су животни и књижевни послови исто, приповеда првенствено ужем друштву, дакле, духовним сродницима - његовим и Бориним. То не би требало да разумемо као израз некаквог његовог аристократизма већ потребе одржања континуитета вредности, поштовања и уважавања традиције. То могу препознати, ценити и разумети само истински ствараоци и зналци - међу којима се увек издвајао Данило Николић.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)