ПОЛИТИКА СТВОРИЛА ХРВАТСКИ, БОШЊАЧКИ И ЦРНОГОРСКИ ЈЕЗИК: Изабрана дела у тридесет књига професора Милоша Ковачевића у "Јасену"
ИЗДАВАЧКА кућа "Јасен" објавила је изабрана дела професора др Милоша Ковачевића у тридесет књига, и то у три кола са по 10 књига.

Фото М. Анђела
Редовни професор на одсеку за Српски језик и Општу лингвистику Београдског и Крагујевачког универзитета, Ковачевић је један од најзначајнијих српских лингвиста. Када се погледа Ковачевићев научни опус, није тешко закључити да су резултати његових истраживања и на социолингвистичком плану (пре свега на плану одбране српског језика и ћириличког писма), и на системско-лингвистичком плану (с обзиром на велики број нових и данас готово општеприхваћених научних граматичких решења) и посебно на стилистичком плану (с обзиром на заснивање интегралне стилистике, и примене њених критеријума у анализи књижевних дела више од 70 српских писаца) - увелико утицали на промену научне "слике" србистичке лингвистике, нарочито по томе што су сви његови резултати засновани на строгим научним критеријумима, које свако у примени може лако "проверити".
- Врло ми је драго, а коме не би било, да је један издавач, а то је у овом случају "Јасен" из Београда, одлучио да штампа моја изабрана дела. Досад је, од четрдесет, објављено тридесет томова. Тих тридесет књига показује моје основне научне преокупације, а то су: синтакса, првенствено синтаксичка семантика српскога језика, стилистика српскога језика, и социолингвистика, у вези са лингвистичким и политичким статусом српскога језика.
Незаобилазна дела у три кола
Прво коло чине следеће књиге: Узрочно семантичко поље, Стилистика и граматика стилских фигура, Синтакса сложене реченице у српскоме језику, Кроз синтагме и реченице, О реченици и њеним члановима, Граматичка питања српскога језика, Битне србистичке напомене, Српски језик и српски језици.
У друго коло уврштене су: Лингвистика као србистика, Српски језик између лингвистике и политике, Српски језик под лупом науке, Огледи о синтаксичкој негацији, Кроз синтаксу српскога језика, Лингвостилистика књижевног текста, Српски писци у озрачју стилистике, Стилске доминанте српских прозних писаца, Поезија у стилистичком кључу, и Борба за ћирилицу и српски језик.
Треће коло чине: Против неистина о српском језику, Списи о стилу и језику, Огледи из српске синтаксе, Српски језик у вртлогу политике, Стил и језик српских писаца, Како и зашто (не) писати овако, Србистички огледи, Српски стилистичари, Стилистиком кроз белетристику, Не(с)познато у српској синтакси.
Свакој од тих научних области посветио сам по десетак књига. По мом мишљењу, а и по мишљењу аутора више од двеста приказа и рецензија, највише научних новости доносе синтаксичке књиге. У њима је први пут у србистици и/или сербокроатистици дат велики број (на десетине) данас готово општеприхваћених решења, за питања која у србистичкој синтакси или уопште нису разрешавана, или су за њих нуђена друкчија, научно неутемељена решења - каже за "Новости" Ковачевић.
Највише књига посветио је Ковачевић стилистичкој проблематици:
- У тим књигама покушао сам изградити оригиналан модел и теорију интегралне стилистике, која подразумева интерференцију критеријума стилематичности, који се сматрао само критеријум лингвистичке стилистике, и критеријума стилогености, који је сматран јединим релевантним критеријумом за генетичку или књижевну стилистику. Дати је модел, односно теорија интегралне стилистике, примењен у анализи више од седамдесет српских поетских и прозних писаца. И сматрам да се показао врло научно утемељеним.

Фото Промо
Трећа област којој је посветио такође десетак књига јесте социолингвистички статус српскога књижевног (стандардног) језика.
- У тим књигама сматрао сам да су структурни, генетски и комуникативни критеријум три једина лингвистички и социолингвистички релевантна критеријума у одређењу идентитета једнога језика, и да они показују да се у случају само именом различитих језика од српскога не може говорити о посебним стандардним или књижевним језицима, него искључиво о варијантама лингвистички једног те истог језика - српског. При томе сам показивао како се, у недостатку лингвистичких критеријума, статус књижевног језика за "хрватски", а потом следствено за "босански/бошњачки" и "црногорски језик" покушавао издејствовати уз помоћ политичких критеријума, који су кудикамо бројнији од лингвистичких, али који немају никакву научну вредност, јер су критеријално утемељени баш као што се то и "језици" који се на њих позивају - каже Ковачевић и закључује:
- Настојао сам да све књиге обједини једна научно врло битна карактеристика: сви разматрани проблеми у њима осветљајаву се применом строгих научних критеријума, тако да свако ко жели проверу доношених закључака - једноставно може само применити научне критеријуме који су у њиховој подлози, што је најегзактнији показатељ научности свакога закључка.
Препоручујемо

КРОЗ ПЛЕТЕЊА РАДОСТ И ВЕЗЕЊА ТУГУ: Из рукописа нове верзије поеме Калопера Пера
15. 05. 2025. у 05:00

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)