СЛОМ ЉУДИ И ИДЕАЛА У ВЕЛИКИМ ПРЕВИРАЊИМА: На снимању правог ратног спектакла, серије "Време смрти", по истоименом роману Добрице Ћосића

ЈЕЛЕНА БАЊАНИН

18. 03. 2023. у 21:07

У ПОТРАЗИ за сетом серије "Време смрти", кривудави пут водио је екипу "ТВ новости" преко места Раље и Бабе у околини Београда до обода Липовачке шуме. Чим смо сишли са асфалта, блатњави пут нас је вукао дубље међу дрвеће. Интернет се губио, а ГПС навигација је постала бескорисна.

СЛОМ ЉУДИ И ИДЕАЛА У ВЕЛИКИМ ПРЕВИРАЊИМА: На снимању правог ратног спектакла, серије Време смрти, по истоименом роману Добрице Ћосића

Фото В. Митрић/З. Јовановић/Eye to Eye

Дошли смо у подручје без сигнала, и као да нас је временска машина вратила на почетак прошлог века. Магла се спушта, по падини леже рањени и убијени младићи. Наступило је "Време смрти". Ипак, један голобради војник је још на ногама и полако низ косину силази до набујалог потока где га крај логорске ватре чека још један преживели, старији војник, који ће бесно:

 - Шта сам ја рекао? Јесам рекао да се не мрдате одатле!

- Пуцали су на нас, а рекли сте и да ћете послати смену - у очајању завапи младић у кога је разјарени официр уперио пиштољ.

Фото В. Митрић/З. Јовановић/Eye to Eye

Ова напета сцена у којој смо затекли Горана Шушљика и Дениса Мурића само је једна од многих које ћемо видети у историјској драми "Време смрти", екранизацији истоименог епског романа Добрице Ћосића. Сценаристи су Сања Савић Милосављевић и Ђорђе Милосављевић, режија је поново поверена Ивану Живковићу, а продукција кућама "Јунајтет медија" и Eye to Eye. Током следеће године на телевизији Нова С биће емитовано 30 епизода подељених у два дела. Прва сезона бави се самим ратиштем и борбама током Првог светског рата - Колубарском битком и учешћем 1300 каплара у рату - а друга је фокусирана на Ваљевску болницу, односно епидемију пегавог тифуса која је уследила.
Након што је екранизовао "Корене" и "Време зла", креатор и извршни продуцент серије "Време смрти" Горан Шушљик нашао се, како каже, у прилично великој авантури.

РЕНОМИРАНА ГЛУМАЧКА ИМЕНА И МЛАДЕ НАДЕ

У СЕРИЈИ се појављује велики број ликова, које тумаче реномирана глумачка имена и младе наде. Тако у "Времену смрти" играју и Светозар Цветковић (Никола Пашић), Војислав Воја Брајовић (Радомир Путник), Предраг Мики Манојловић (Аћим Катић), Славко Штимац (Ђорђе Катић), Нина Јанковић Дичић (Олга Катић), Чубрило Чупић (Адам Катић), Теодора Драгићевић (Милена Катић), Исидора Симијоновић (Душанка Луковић), Павле Менсур (Бора Луковић Пуб), Милан Марић (Мајор Станковић), Слободан Бода Нинковић (Тола Дачић), Радован Раша Вујовић (Доктор Михајло Радић), Никола Ракочевић (Доктор Паун), Андрија Милошевић (Најдан Тошић)...

 - Без обзира на то што део нас прича о Катићима већ годинама, сваки дан нам је узбудљив и нов. Данас снимамо у Липовачкој шуми делове битака и сусрете старих ратника са новопридошлим капларима. Покушавамо да испичамо причу коју је Ћосић оставио као опомињући и важан траг чак и у овом времену, управо зато што се недалеко од нас дешава слично. Опет велики рат постоји на тлу Европе као претња и као нешто на шта је указивао и Ћосић,  пре свега на то шта људи доживе у тим вихорима и шта су последице, а исходе Првог светског рата живимо и дан-данас. Као што је Добрица написао, бавимо се и великим војсковођама и политичким личностима, али приступамо им са свешћу да су и они људи и да идеали у великим превирањима нису довољни, па чак ни када си велики човек јер слабости, страхови и стрепње постоје и у великим људима. Све се сведе на појединца који често не може много тога - објашњава Шушљик, који је управо тог дана завршио са послом испред камере. - Мој лик, Лука Бог, је прекаљени ратник, сурово оштар, али без обзира на то што га је рат исклесао у нешто огрезло и цинично, и он се пита зашто човек сам себи ради читав тај ужас.

Иако Добрица Ћосић није писао ратни спектакл, стварање серије по његовом делу је спектакуларно.

 - Сигуран сам да је ово, у продукцијском смислу, најзахтевнији пројакат који се дешава на овим просторима у последњих неколико година. Захтеви романа и сценарија, реконструкције, уосталом и 200 дана снимања сами по себи су продукцијски спектакл јер треба све то издржати и направити квалитетан серијал - истиче Шушљик.

Фото В. Митрић/З. Јовановић/Eye to Eye

Док се спремао за сцену са Шушљиком, Денис Мурић, који игра Алексу Дачића, шетао се тамо-вамо по шуми, побадао штап у земљу и понављао текст. Млади глумац је раније у интервјуу за наш лист објаснио колико му је физички "скок" у прошло време био значајан:
- Тек када сам дошао на локације које су одабрали за снимање, видео сам заиста где и како су људи живели, то јест каква је у то време била сиротиња коју и сам играм. Док сам читао Ћосића, најзанимљивија и најтужнија ми је била слика младих људи који иду у рат и гину. Замишљао сам те ситуације, и рат и трагедија су ме и привукли тој теми.
Међу младићима увученим у рат су и Иван Катић и Богдан Драговић, који ће тада постати нераздвојни пријатељи. У улози сина Вукашина Катића (Драган Мићановић) нашао се Андреј Њежић, родом из Бањалуке, студент треће године глуме на ФДУ, у класи Марије Миленковић.

ВОЈВОДА ЖИВОЈИН МИШИЋ И ВУКАШИН КАТИЋ, ПРИЈАТЕЉИ И ЉУТИ ПОЛИТИЧКИ ПРОТИВНИЦИ

ЈЕДНА од централних личности Првог светског рата био је Живојин Мишић чији лик ће у "Времену смрти" оживети Жарко Лаушевић, а редитељ каже да му је једна од сцена са њим остала у сећању.

- Постоји велика историјска грађа у коју смо дубоко уронили и покушали смо да извучемо суштину тог тренутка, јер војвода Мишић је враћен из пензије, поново је постао активан, потом му је додељена команда, затим је направио херојски чин Сувоборске битке и успео да победи моћну империју и да је практично протера из Србије и натера да се повуче назад преко Дрине. За мене, најлепше сцене чини низ разговора војводе Мишића и Вукашина Катића (Драган Мићановић), који су пријатељи, али су опозитних ставова. Вукашин је у том тренутку прогресивна струја која навија за југословенско уједињење, док Мишић сматра да је то потпуно бесмислено. Успели смо, чини ми се, да направимо да љути политички противници сачувају нешто што су имали, остану некакви пријатељи, и да се после велике свађе и расправе растану уз стисак руке, а без заувек спаљених мостова, на шта смо навикли.

Фото В. Митрић/З. Јовановић/Eye to Eye

- Лик Ивана је изазован и прилично сложен. Он је студент који се из Париза враћа да буде добровољац, упркос томе што је кратковид. Иначе делимо ту особину и занимљиво је да по роману он има минус седам, а ја минус шест (смех). Иван је веома интелигентан и учен човек, али смотан јер је кратковид. Истина му је изнад свега, не бира стране, доследан је себи, зна шта хоће, задржао је разум у том хаосу и није му јасно зашто то људи раде. Због серије сам држао пушку и први пут када сам је узео у руке било ми је заправо језиво, али што сам више руковао том пушком из Првог светског рата, која је доста тешка, постао сам са њом на ти - прича нам Андреј Њежић.
Лик Богдана Драговића у "Времену смрти" игра Филип Станковски, који је 2021. године завршио ФДУ, у класи Биљане Машић, али је остао као студент демонстратор на предмету Сценски покрет.

Фото В. Митрић/З. Јовановић/Eye to Eye

 - Пре годину дана почео сам да спремам улогу, а снимам од маја прошле и трајаће до јуна ове године. Богдан Драговић, младић из Ваљева, студира права у Београду, и подсећа на романтичарске јунаке јер је спреман да и живот да за пријатеље и своје идеале, а иначе је социјалиста и револуционар. Мислим да нема претеране разлике у понашању људи тада и сада јер човек је одувек једнако вредновао ствари. Изазов је што се овде ради о рату и борби између добра и зла. "Време смрти" је веома битно јер кроз Велики рат, који је снашао нашу земљу, говори о темама које се тичу сваког човека на свету, о борби за слободу, пријатељству и љубави - каже Филип Станковски.
Иван Живковић још једном режира серију по делу Добрице Ћосића, али наглашава да су ретке прилике да се такво нешто деси и да би волео да за 20-30 година неко направи још неку верзију Ћосићевих дела.

Фото В. Митрић/З. Јовановић/Eye to Eye

 - Велики је то опус и морали смо да направимо избор чиме ћемо се бавити и како ће наша телевизијска прича тећи. Постоји политичка линија у којој Добрица вешто комбинује своје измишљене ликове са историјским личностима и где се укрштају политичке дилеме о Првом светском рату, размишљања о великој држави која би ујединила све Јужне Словене, присталице и противнике те идеје за коју, између осталог, Србија у том тренутку страда и због које наступа то време смрти. Са друге стране је прича о малим људима, младима који су у рат кренули чиста срца и у жељи да сачувају отаџбину, онима који буквално страдају пред нашим очима, попут 1300 каплара, и опет је ту комбинација стварних и фиктивних ликова - наглашава Иван Живковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ЈОКИЋ ПИШЕ ИСТОРИЈУ НБА ЛИГЕ: Денвер не бриљира, али је зато Србин светла тачка (ВИДЕО)