ОСТВАРИО САМ САН, ПРЕПЕШАЧИО САМ КИНЕСКИ ЗИД: Еш Дајкс, познати ТВ авантуриста, у новом документарцу о светском чуду које се види из свемира

НИКОЛА ДРАЖОВИЋ

13. 06. 2024. у 20:00

ТРИ велика светска рекорда красе биографију британског екстремног спортисте, Еша Дајкса, који је до 25. године препешачио Монголију и Мадагаскар, а затим је 2019. овом списку авантура додао и пешачку мисију од извора до ушћа најмоћније азијске реке Јангцекјанг

ОСТВАРИО САМ САН, ПРЕПЕШАЧИО САМ КИНЕСКИ ЗИД: Еш Дајкс, познати ТВ авантуриста, у новом документарцу о светском чуду које се види из свемира

Фото Вијасат

На каналу Вијасат експлор, недељом, од 21.00, у емисији "Кинески зид са Ешом Дајксом" пратимо његово ново десетонедељно путовање и упознавање са Дајксу најинтригантнијом светском културом - Кином.

- Пре него што сам уопште знао да ће авантуризам постати моја животна професија, већ сам био потпуно опчињен овом земљом. Још са 19 година запослио сам се као спасилац како бих уштедео новац за моје прво велико путовање. Моја стаза била је прилично неуобичајена. Већина људи заврши колеџ јер је решена да после тога настави академско образовање. Одустао сам, међутим, од факултетске дипломе да бих следио страст која је дала смисао мом животу - поручује на почетку ексклузивног разговора за "ТВ новости" један од најпознатијих телевизијских екстремних спортиста на свету.

* Сећате ли се вашег првог путовања?

- Да, то је била управо Кина. Радио сам три посла истовремено како бих сакупио довољно новца да се отиснем у ову авантуру. Било је то и путовање на ком сам много научио о себи. У Кини сам боравио око две недеље и још тада сам зацртао да желим да пређем цео Кинески зид пешице. Посматрајући на мапи колики је то пут и о како великој земљи је реч схватио сам да је то авантура којој ћу морати да се враћам више пута у животу. И сматрам да је чак ни у том случају никада нећу истражити целу. Са свим мојим досадашњим путовањем имам осећај да сам тек загребао све оно што Кина има да понуди. У првом обиласку фокусирао сам се на приобални део, затим сам истражио ток моћног Јангцеа, а наредна авантура повела ме је у истраживање Кине по ширини, од једне до друге границе. У новом документарном серијалу остварујем свој највећи сан - да препешачим Кинески зид од почетка до краја. Снимање те мисије трајало је невероватних 100 дана и једно је од најинспиративнијих искустава у мом животу.

Фото Вијасат

* Шта га чини другачијим у односу на ваша ранија путовања?

- Ово није само остваривање још једног рекорда или испуњење дечачке пустоловине. Препешачити Кинески зид може свако ко себи зацрта то за циљ. У овом серијалу ми доносимо причу о једној од најважнијих светских историјских знаменитости кроз векове, сагледавајући све утицаје које је он имао на народ и природу ове земље. Наша емисија није само у вези физичких захтева које сам имао као спортиста током овог изазова. Потрудио сам се да гледаоцима обезбедим пун увид у то како су Зид и људи који га окружују повезани већ стотинама година и на који начин се наслеђе о важности очувања овог споменика културе преноси са генерације на генерацију. Чини ми се да је најважније питање које сам поставио себи радећи на овом серијалу јесте колико се будуће онлајн генерације спремне и дорасле задатку који би ускоро требало да наследе од старијих. Да ли су поклоници неког виртуелног света у стању да на прави начин доживе сву традицију и векове обичаја које симболизује Кинески зид. Хоће ли успети да га сачувају од зуба њиховог времена које је без сумње већ загосподарило светом?

* Колико је Кинески зид угрожен? Да ли сте успели да доживите историју Кине корачајући овим светским чудом од почетка до краја?

- Кинези и њихова држава са много озбиљности доживљавају своју историју и имају велику одговорност према очувању свих знаменитости на тлу Кине. На државном нивоу постоји сектор који се бави улагањем у рестаурирање Кинеског зида и његовим обнављањем када год за то постоји потреба. Међутим, и грађани су на локалном нивоу веома добро организовани и раде на његовој заштити, како од природе која нормално заузима простор који јој припада, исто тако и од немарног људског понашања. Током овог путовања обишао сам све делове ове грађевине, и оне који су очувани у оригиналном облику, као и оне делове који су обновљени, али било је и невероватних успомена међу којима се, свакако, издваја обилазак дела Кинеског зида који је тренутно под водом. Сваки од ових сегмената прича свој део приче о историји Кине.

Фото Вијасат

* Како сте доживели Кину кроз ову авантуру?

- Није ми први пут да сам посетио Кину, тако да већ имам формирану слику о богатству и разноликости ове древне земље. Најснажнији утисак који сам понео са овог путовања јесу искуства кроз која сам доживео обичан народ на овом путовању. Иако је снимање трајало неких 100 дана, целокупна припрема трајала је готово пола године. Било је много захтевних и опасних секвенци. Тим је уз мене чинило осморо људи. То није била само још једна од мојих самосталних мисија на које сам навикао. Рад на овом пројекту подразумевао је и снимање, разговор са људима, прилагођавање осталим члановима екипе. То смо све радили пешице, без икаквих возила која су нам била на располагању као помоћ. Били смо ослоњени само на сопствену издржљивост, сналажљивост и наше ноге. Иако у овој емисији нисам био принуђен као у онима сниманим на Мадагаскару или у делти Јангцеа да ловим свој ручак по дивљини како бих преживео, чини ми се да сам овде имао већи изазов јер сам се нашао у ситуацији која ми као пустолову није природна. Требало је да сва доживљена искуства преточим у причу за гледаоце. А овде је та прича била фокусирана на културну, друштвену, па и гастрономску разноликост Кине на сваком кораку који смо направили освајајући Зид. И то је највреднија успомена коју ћу понети са овог путовања.

* Ко су људи са којима сте разговарали?

- Они у Кини имају посебну титулу. Зову се чувари Зида. Млади данас махом одлазе у градове трагајући за бољим пословима и сигурнијом будућношћу. У селима кроз која углавном пролази Кинески зид остају старији и међу њима има много чувара Зида. Они са великим поносом раде на заштити ове знаменитости. Занимљиво је да се та дужност на неки начин урезала у њихову психу. Они то не раде због тога што им је неко наредио. У великом броју случајева реч је о људима који живе у изузетно лошим условима усред негостољубиве природе, далеко од цивилизације због тога што им њихова морална дужност налаже. Они су последња брана пред силом времена и природе који свакодневно покушавају да сакрију трагове овог моћног људског подухвата дугачког 21.000 километара. Од почетка до краја можете их наћи на сваком кораку, а наша емисија је у ствари почаст њиховој великој жртви и несебичности. Постоји много питања која су покренута њиховим сведочанствима у овом серијалу. Шта за њих значи то што су чувари Зида? Да ли постоје нараштаји који ће прихватити ову титулу ако видимо да је све мање младих људи у местима у којима они живе? Колико смо далеко од тренутка када ће ово светско чудо поклекнути пред јединим освајачем чија је моћ већа и од монголских хорди? Хоће ли га време напокон победити?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.

06. 01. 2025. у 19:41

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са шкорпионом и запуцао (ФОТО)

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)

НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.

06. 01. 2025. у 21:25

Коментари (0)

ОВО СЕ НЕ ВИЂА СВАКИ ДАН! Кристијано Роналдо добио понуду да каријеру настави у Молдавији