ПОГЛЕД ИСКОСА: Рахман - Уметнички амбасадор, Градска библиотека Панчево, Галерија Луцида 2020.
Недавно је један турски ликовни критичар изразио протест против западне опресије незападних интелектуалаца и уметника и немогућности да маргинализовани и морално неподобни продру на евроамеричку сцену.
Професор др Адел Абдел Рахман (Каиро, 1958) нема тих проблема. Током 1991-1997 студирао је у Немачкој, где је завршио и постдипломске студије. Има практично знање ликовног уметника и дизајнера као и дискурзивно. У својствима уметника и интелектуалца ради у Каиру и Европи.
Као уметник имао је пет самосталних изложби у Србији. За предмет овог текста важније је да проф. Рахман ради у области новинарства од 1995. године, те да објављује ликовне критике, истраживачке студије и критичке чланке, делујући и као критичар и историчар уметности. Његова активност на том плану развија се у штампаним и електронским новинама и часописима у скоро целој области Блиског истока. У том својству често учествује (од 2014. године) на симпозијумима у Србији. О његовом уметничком стваралаштву објављене су две књиге код америчких, енглеских и немачких издавача, а сада је у Србији изашла и прва његова књига текстова у форми између есеја и ликовне критике.
Књигу на српском и енглеском језику приредио је Љубиша Вечански, организатор међународних колонија у Панчеву, а приватна Галерија Луцида, једна од најбољих у Београду, по први пут се појављује у својству саиздавача. Књига је настала као плод десетогодишње сарадње аутора и Вечанског, који од 2008. године окупио око 400 стваралаца из двадесетак земаља.
Реч је о међународном избору уметника различитих генерација и стилске особености у овој књизи, у чијој селекцији је узео учешће, написавши и малу монографску целину о сваком појединачно. Кажу да проф. Рахман воли да пише, међутим, то само по себи не би ништа значило да његов стил не одликују јасност и језгровитост.
Он је способан да разуме различите ликовне светове српских, арапских, афричких, руских, европских, јапанских и кинеских уметника и да их текстуално представи на прави начин, објединивши их у свом виђењу. Поступак писања код њега задире и у анализу, није реч о импресионистичкој критици, слојевито обухвата историјску позадину појединих стваралаца, откривајући локалну традицију као моћно средство, упућујући на њен шири утицај, ка Европи и историји (пост)модерне уметности.
У својим текстовима наступа делимично као историчар, али више као бранилац, апологета и аналитичар који свој предмет истраживања поставља у шири контекст, крећући се индуктивно од посебног ка општем. У краткој, камерној форми, својим неоспорним знањем и умећем гледања, сажео је историју и особености појединих стилова, школа и њихових представника, представивши у малом скоро цео цео познати ликовни свет.
Препоручујемо
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)