САХРАЊЕН КОСТА ДИМИТРИЈЕВИЋ: Отишао је новинар и публициста коме се Андрић поверавао, а Превер дао интервју
ДАНАС је на Новом гробљу сахрањен члан оснивач Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат", публициста и новинар Коста Димитријевић (1933-2021).
Славни француски књижевник Жак Превер управо је њему отворио своја врата и дао интервју, Иво Андрић се Димитријевићу најличније поверавао у разговорима преточеним у књигу „Разговори и ћутања Иве Андрића", а био је и први новинар из Југославије који се усудио да посети Милоша Црњанског у Лондону. А то је само део важног животног и радног опуса у којем је настало 52 фељтона, 35 књига и више од 2.000 прилога у часописима.
Прославио се као новинар „Политике", а књиге су му превођене на француски, енглески, италијански и пољски језик. Димитријевић је писао приповетке, путописе, романсиране биографије, есеје и ликовне критике, а по његовим сценаријима урађене су многе радио драме и ТВ емисије.
Своју драгоцену збирку у којој се могу видети оригинални потписи и цртежи славног француског писца Жака Превера, италијанског режисера Виторија де Сике и Волта Дизнија, рукопис једне приповетке Исидоре Секулић поклонио је Удружења Адлигат у оквиру којег су отворени Музеј књиге и путовања и Музеј српске књижевности, које је на сваки начин подржавао у последњим деценијама свог живота. Међу богатом донацијом књига, докумената и посвета налази се и ретко, прво издање „Одабраних стихова" (1954) Милоша Црњанског из Париза, са посветом Црњанског. Коста је Удружењу Адлигат поклонио и цртеж и песму Леонида Шејке, једног од најзначајнијих југословенских сликара, посвете Душана Матића и Добрице Ерића, оригиналне фотографије Иве Андрића, Десанке Максимовић, Весне Парун, Мирослава Крлеже, као и две потписане фотографије француског писца Жана Брулеа.
Као новинар „Политике“ Димитријевић је често путовао ван тадашње Југославије, а само Париз је посетио тридесетак пута. Због свог критичког писања, током једног периода је био забрањиван, премештан на лошија радна места и примораван да води дуге судске спорове, искуство које је, као и своја путовања, талентовано и сликовито преточио у своје књиге.
Димитријевић је добитник низа награда и признања, укључујући пет награда за животно дело, између осталог Награде за животно дело УНС-а и УКС-а, Вукове награде, Октобарске награде града Београда, Награде академије „Иво Андрић" и многих других. Био је и члан Удружења књижевника Србије.
Препоручујемо
ИЗНЕНАДА ПРЕМИНУО ПОЗНАТИ ВОДИТЕЉ: Деа Ђурђевић у сузама - Чекала сам те данас (ФОТО)
17. 05. 2021. у 21:38
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)