КОРОНА НИЈЕ СПРЕЧИЛА РАД: Гордан Матић - Филмски центар Србије никада не мирује

17. 06. 2021. у 12:28

ФИЛМСКИ центар Србије ни током првих дана пандемије ниједног тренутка није стао са интензивним радом, и тако је већ годину и по колико траје ова ситуација, истакао је у разговору за Танјуг директор ове установе, редитељ Гордан Матић.

КОРОНА НИЈЕ СПРЕЧИЛА РАД: Гордан Матић - Филмски центар Србије никада не мирује

Фото: ФЦС

Први човек ФЦС је напоменуо да су они једна од ретких установа која није имала ниједан дан затворен за јавност, већ су благовремено радили на реализацији подршке свих могућих филмских пројеката, а успели су да спроведу све регуларне конкурсе у планираним терминима.

 - Моје колеге у Филмском центру дају све од себе и у овим тешким временима, тако да никада већи број филмова у историји домаће кинематографије није финансијски подржала једна установа као што је наша - нагласио је Матић.

ФЦС је у последњем периоду веома активан, сваки нови домаћи филм који се снима добија подршку од њих, као што је актуелан ратни епски спектакл “Хероји Халијарда” Радоша Бајића, који се налази у продукцији од краја маја на Космају и околини Београда.

 - Тај филм је добио средства на конкурсу за филмове са националном тематиком 2020, и драго ми је да су овако брзо успели да уђу у припреме, што заправо показује и посвећеност екипе и саме продуцентске куће “Цонтраст Студиос “ у овом пројекту”, изјаснио се Матић око филма “Хероји Халијарда”, који ће касније бити приказан и као мини серија “Ваздушни мост - у копродукцији још РТС-а и компаније Телеком Србија.

Српски народ је у лето 1944. године, уз велика одрицања, од сигурне смрти спасио 508 америчких и других савезничких пилота, што је окосница будућег филма.

Директор ФЦС каже да га та врста ратне тематике из Другог светског рата веома радује, не само као човека на челу установе или редитеља, већ и као гледаоца.

Тај филм ће се радити пуне две године, премијера ће бити на пролеће 2023, а Матић сматра да је данас тешко генерализовати да ли се сви филмови тако студиозно и темељно раде као наведено остварење.

 - Важно је да се филмови оваквог опредељења и такве теме пажљиво спреме. Често то буде проблем, управо у потцењивању времена за неопходне припреме и малом улагању средстава у то истраживање, пре-продукцију. Посебно је време кључно за филмове са овако сложеном и озбиљном темом, када је у питању епоха -  појаснио је Матић.

Такође је нагласио да иначе нема "малих" филмова, посебно не у препродукцији, тада су сви пођеднако озбиљни и значајни.

Како је изјавио, филмови буду мали или велики током емитовања, односно за време свог живота пред публиком, у биоскопима или на фестивалима.

 - Тренутно је 12 филмова у оптицају да се креће у њихово снимање, или се завршавају, што је заиста импресиван број за једну малу земљу и кинематографију каква је наша. Осим тога, барем пет остварења ће почети са снимањем у првој половини септембра - открио је Танјугу Матић.

Детаљне припреме је имао и сам директор Матић као режисер у снимању свог најновијег филма “Пуцњи у Марсеју”, чије је снимање недавно завршено.

И поред великих обавеза на челу ФЦС, Матић је стигао да сними наведено остварење у играно-документарној форми, какав је и његов дебитантски дугометражни филм “Жућко: Прича о Радивоју Кораћу” којим се прославио 2011. године.

 - Мој нови филм ће имати светску премијеру крајем лета, а онда ће кренути у биоскопе од октобра, на годишњицу тог атентата - открио је Матић.

Убиство краља Александра у Марсеју један је од најважнијих догађаја у српској историји, а око атентата кружиле су многе приче и легенде, и филм ће пратити суђење атентаторима.

Ново светло на трагичан догађај 9. октобра 1934. године даће у свом филму редитељ Матић, који је у обимном истраживању добио оригиналне транскрипте од чак 800 страна.

Главни јунаци су тужиоци, адвокати, судије, оптужени и сведоци самог догађаја, чији је атентатор био Владо Черноземски, припадник ВМРО, који је са четири метка на лицу места ликвидирао краља Александра.

У играном делу филма ће наступити - Светозар Цветковић, Тихомир Станић, Страхиња Блажић, Тамара Алексић, Никола Шурбановић, Гордан Кичић, Владимир Алексић, Милош Танасковић.

Како је раније говорио Матић, атентат на краља Александра у Марсеју је први снимљен у историји, што су Французи одавно открили, а многе траке су после биле цензурисане.

Филмски центар целог лета ће имати нове конкурсе за подршку снимања филмских остварења.

Током јула ФЦС ће реализовати и конкурсе Стимулације учествовања домаћих филмова на иностраним фестивалима, биоскопског приказивања филмова, стимулација гледаности и дистрибуције.

Цео јул ће бити актуелни и други конкурси у више етапа - суфинансирање дугометражних играних филмова за децу и омладину, дугометражних анимираних филмова, краткометражних играних пројеката, дугометражних играних наслова, али и финансирање унапређења и развоја филмских сценарија.

Крајем јула ће поново бити покренути конкурси за суфинансирање дугометражних документарних филмова, краткометражних документараца и мањинских копродукција.

Новина је 4. август када ће први пут бити Позивни конкурс за значајне домаће редитеље - Суфинансирање развоја пројеката адаптације књижевних дела домаћих аутора.

Сваки од планираних конкурса биће отворен месец дана, а текст конкурса и пратећа конкурсна документација ће бити доступни на интернет страници ФЦС на дан расписивања конкурса.

А онда ће редитељ Матић кренути у реализацију још једног свог пројекта - познате играно-документарне ТВ серије “Српски јунаци средњег века”.

До сада је серија кроз две сезоне имала 20 епизода, у продукцији “Цонтраст Студиос” Радоша Бајића.

 - Планирамо снимање трећег серијала, и договор је да радимо када кренем на одмор из Филмског центра. То ће обухватити три недеље снимања у другој половини септембра, и првој половини октобра - закључио је Матић, што значи да за овог редитеља и првог човека ФЦС заправо никад нема одмора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАПАД У НЕВЕРИЦИ: Ево шта је управо саопштио потпредседник руске владе Дмитриј Чернишенко