ПУЛСИРАЈУЋЕ СРЦЕ ЊУЈОРКА: Изложба "Директна уметност - искуство Ист Вилиџа"

В. Н.

06. 07. 2021. у 11:18

ОНО што је пре и после Првог светског рата био Париз - центар свих дешавања у ликовном стваралаштву, у другој половини 20. века, постао је Њујорк, прецизније, осамдесетих година прошлог века, део Менхетна који се зове Ист Вилиџ.

ПУЛСИРАЈУЋЕ СРЦЕ ЊУЈОРКА: Изложба Директна уметност - искуство Ист Вилиџа

Фото Архива

О концентрацији сјајне и снажне креативне енергије која је одатле почела да мења поимање визуелног израза у целом свету, сведочи управо отворена изложба "Директна уметност - искуство Ист Вилиџа", у београдској галерији "Б2".

Дух Ист Вилиџа, сада већ митског места (који у свом физичком облику одавно не личи на онај кварт из осамдесетих), реконструисан је на поставци кроз радове двоје наших уметника, учесника и сведока времена када је настајала алтернативна њујоршка сцена - Зорана Гребенаровића (1952-2019) и Весне Голубовић.

РАДОВИ Зорана Гребенаровића, Фото Архива

- У Њујорку, сви се слажу, била је најважнија уметничка сцена на свету, где су сви сарађивали: сликари и песници, музичари, редитељи, визуелни и невизуелни уметници... У том котлу, почетком осамдесетих, сви учесници су веома марљиво радили, поштовали су свој, а и туђ рад - сведочио је Гребенаровић својевремено Нини Живанчевић, песникињи, прозном писцу, есејисти, критичару, преводиоцу, која је, тада, као и он, била део исте сцене.

Фото Архива

А управо ће Нина Живанчевић бити специјални гост на овој изложби. Песникиња која је у то време сарађивала са великим Аленом Гинсбергом, присетиће се 9. јула од 18 часова, у разговору са публиком, својих њујоршких дана, али и говорити стихове. Иначе, текст који је о Ист Вилиџу, као месту где је настао "рококо постмодерне", написала Живанчевићева за часопис "Момент", сада се налази у каталогу ове изложбе.

- Како је могуће описати успон, цветање и пад дела мегалополиса који је током једне целе декаде био пулсирајуће срце града, а да се при том не покуша објаснити ритам целог организма који је немогуће објаснити - питала се песникиња.

Сликају, али тихо

ОНО што Ист Вилиџ није имао били су колекционари, арт дилери који би подржали уметнике, све се, дакле, заснивало на ентузијазму уметника - рекла је својевремено Весна Голубовић, у разговору са Нином Живанчевић. - Пат Херн и Грејси Меншн су се преселиле у Сохо и постале етаблиране галерије, што нису биле у Вилиџу. Ја не знам шта се догодило са тим људима из Вилиџа, вероватно и даље сликају али су тихи, не чују се као некада, мислим пре свега на Ричарда Хамблтона и Барбару Ес.

Драж декаде, између 1980. и 1990. била је у томе што је тада настајао најелектричнији и најенергичнији период постмодерне уметности 20. века, тврди Живанчевићева која је тада била уредник за перформанс и поезију при месечном часопису "Ист Вилиџ ај" (East Willage Eye):

- У периоду који је бујао самосталним и групним уметничким смотрама, перформансима, малим филмским и видео-продукцијама и књижевним вечерима - од почетка 1980. па до краја 1987. присуствовала сам и учествовала у најживљој експанзији свих естетских категорија и жанрова тог времена - носталгију педесетих сменила је жеђ за бруталним, концепт и минимализам били су потиснути од стране графити арта, и неоекспресионизма-галерије су постале одвећ мале да пруже уточиште херојском монументалном изразу који је поштовао театралност, те се простор сасвим преселио на улицу.

ДЕЛО Весне Голубовић, Фото Архива

Осамдесете су се према њеном сведочењу наслониле на традицију Ворхола и виспрених седамдесетих: разливање боје и осећања су царовали градом, измењена стања свести су опет била у моди, са радија су одзвањале култне групе попут "Сајкоделик фурса" и "Смитса"...

У Вилиџу је отворено више од двеста комерцијалних и некомерцијалних простора, клубова и перформанс центара. Галерије су дела локалних уметника продавале колекционарима из Европе и Јапана. А онда је, како тврди, уследила епидемија сиде и све се угасило:

- Велика породица Вилиџа, која се састојала од интернационалних уметника, локалних и страних новинара, раздраганих омладинаца, малих послодаваца и домаће сиротиње и бескућника сасвим се растројила и распала, остављајући на улици Вилиџа деведесетих само убоге, беспослене и бескућнике - закључила је Живанчевићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?