КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Љубав пријатељa
НОВА књига Михајла Пантића "Приче о писцима", садржи 39 записа о 39 писаца. Но и на основу тог свакако отвореног списка, као и онога што је сам садржај књиге, разумемо да је Михајло Пантић, писац, књижевни критичар, уредник, професор, научник, човек увек отворених чула и мисли, који ослушкује, високосензитиван, запажа танане везе и односе, као и регистар казивања саговорника, њихова расположења, доминантна осећања, атмосферу написаног, околности у којима је нешто написано.
Ти записи обично садрже конкретан догађај који је повод за готово увек благу, а веома важну причу о есенцијалним стварима јер, Михајло Пантић, то је очигледно, воли писце о којима пише или их је заволео читајући њихове књиге. За неке од њих вежу га бројне "упорне успомене", проистекле из дугогодишњих величанствених пријатељстава. И осим што нам је на основу тих записа јасно да је реч о специфичном, срећном сусрету људи којима много значе исте ствари, разумемо и природу места и времена које су пријатељи провели заједно. Увек су у питању посебни, повлашћени тренуци, у свету, а ван света, слично онима о којима је приповдао Павле Угринов. Слично, а не исто, јер је реч о љубави пријатеља, а не љубавника. Есенцијалност тих осећања, тј. узвишеност те врсте односа, појачана је најчешће чињеницом да Михајло Пантић често казује о људима који више нису са њим, ни са нама, и који и њему и нама недостају толико да је то недостајање тешко сместити у речи.
С некима од јунака ове књиге Михајло Пантић поделио је сусрете, не тако бројне, који су истовремено много значили и за њега, и за њих, и за књижевност саму. Неки сусрети су, како сам експлицитно каже, значили извесну прекретницу у његовом унутрашњем, дакле стваралачком свету. Били су то сусрети са већ живим класицима.
На основу неких описаних сусрета закључујемо о великој господствености и духовном пространству ауторовог саговорника, о његовој деликатности и спремности да прихвати различитост и уважи другачије мишљење и слободу избора. Управо наведене карактеристике, бар имплиците, имале су улогу у зближавању аутора и саговорника, а красиле су Светлану Велмар Јанковић.
Уз понеки сусрет о којем је у овој књизи реч, аутор истиче карактеристике поетике сусретнутог. За то су разлози различити. Најчешће је реч и писцу јединствене поетике, оне у којој очуђава приповедано место и сам језик, о чему размишља док седи у сопственој провинцији, као што то чини Радован Бели Марковић, о "песнику пронађеног тона, само њему својственог, неоавангардног језичког закривљења" и посебног односа према смрти, као што је то био Војислав Деспотов или пак о писцу у чијем је делу "у првом плану свакидашњи живот", "приказивање неухватљивости и непоновљивости људског претрајавања у било ком времену", као што је то Добрило Ненадић, или пак о оном који зна да "ужас свакодневице, баш као у класичној драми, претвори у естетски квалитет", као што то чини Стеван Тонтић, или пак о писцу чија је књижевност постала усмена, што је случај са делом Душана Ковачевића.
Коначно, Михајло Пантић пише духовиту причу о свом сновном сусрету са Сингером, а у причи о Борхесу о томе да "врхунска књижевност пориче постојање њеног писца [...], али зато потврђује постојање Речи Светога Духа".
Те две приче заокружују ову књигу у којој је, наравно, било места и за коментаре о причи и причању, о писању прича, као и о уређивању и издавању књига, "о многим задовољствима које је човек измислио да би заварао помисао на сопствену смрт".
Након свега, сигурно је, на основу читања ове књиге тврдимо, да у књижевности остају трајно забележена места сусрета, та места која волимо, због људи које волимо, и која баш због тога, а насупрот свему, никада не можемо напустити.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)