ПРЕВЕО И НАШУ ХАСАНАГИНИЦУ": Два и по века од рођења славног британског књижевника и преводиоца Валтера Скота (1771-1832)
СЕР Валтер Скот нашим читаоцима најпознатији је као писац чувеног историјског романа "Ајванхо".
Утицао је на развитак ове књижевне врсте и изван граница своје земље Велике Британије. Волео је шкотску народну поезију, немачке баладе, а с посебним интересовањем превео је и нашу "Хасанагиницу" - користећи се Гетеовим преводом.
Родио се 15. августа 1771. године у Единбургу, у срцу Шкотске, у породици са дванаесторо деце. Временом су умирали једно за другим, а и мали Валтер убрзо је почео да поболева: још је био беба кад је почела да му се грчи десна нога. Родитељи су малишана послали на опоравак код деде на село. Нога није оздравила, али је дечак ојачао на свежем ваздуху. О Скотовом снажном карактеру говори податак да је са инвалидитетом не само научио да јаше, него је касније ушао и у гарду коњичког пука. На селу је заволео народне, јуначке шкотске песме. Ипак, будући велики писац, школу није волео. Више је уживао у игри него у настави, ипак, латински му је добро ишао - што ће се уочити и у његовим делима. Од раног детињства, Валтер је имао сву родитељску пажњу: мајка га је усмеравала на читање Шекспира, а отац на рад у аматерском позоришту. Њега је пак највише интересовала шкотска историја, уживао је у препричавању народних легенди, учио стране језике. Савладао је немачки да би преводио Гетеа, италијански да би читао у оригиналу Торквата Таса, а француски због средњовековних романа. Развој болести прекинуо је редовно школовање, па је будући писац постао практикант у очевој адвокатској канцеларији. Убрзо је уписао и (у року) завршио правни факултет. После једне несрећне љубави, 1797. оженио се Францускињом Шарлотом Шарпантје и срећно проживео многе године потом.
На очеву жалост, није желео да се бави адвокатуром. Више су га занимали књижевни рад и проучавање прошлости него судске парнице. Постао је скупштински чиновник са зарадом која му је омогућила да на дуг узме велики замак Аботсфорд, на обали Твида и убрзо добије титулу сера. Нажалост, у 55. години нашао се на ивици амбиса, јер је његов партнер у издавачким пословима морао да прогласи банкротство. Губитак новца и угледа госпођу Скот одвео је у прерану смрт, а њен супруг још једном је показао изузетну снагу духа: одбио је новчану помоћ пријатеља и оронулог здравља бацио се на књижевни рад и - за непуне две године отплатио дуг од 40.000 фунти. Могао је, коначно, да одахне и оде у Италију на опоравак. Упркос топлој клими није дуго поживео: вратио се у домовину да не умре у туђини, првог јесењег дана 1832. године...
Скотов књижевни рад почео је преводима из немачке књижевности, уследиле су три књиге "Народне поезије шкотских граничара". Успех ових издања охрабрио га је да напише оригинални спев "Песма последњег народног певача" који је стекао велику популарност. Уследио је спев "Госпођа са језера", а онда се окренуо писању историјских романа. Дуго их није потписивао својим именом (до 1827) упркос слави и богатству, што је редак пример одсуства списатељске сујете. Иза њега су, између осталих, остали романи "Роб Рој", "Квентин Дарвард", "Талисман" и, наравно, "Ајванхо". Имао је много следбеника, а под његовим утицајем почео је да пише и сам Џорџ Бајрон. Њих двојица (уз Шекспира) уживају међу британским писцима и највећи углед на Старом континенту, све до наших дана.
ЗАДОВОЉАН ЧОВЕК
"ЗА све људе, њихове слабости као и за врлине, није имао ни трунке подсмеха и зависти. Каква разлика, кад би га човек поредио са Свифтом или Балзаком. Духовно и душевно био је веома здрав и задовољан човек. Отуда је веома ретко давао маха својој сатиричној жици иако ју је имао у великој мери, а његов хумор, по правилу, врло je благ и срдачан. И кад моралише он није строг и пакостан", написао је Душан Богосављевић о Скотовом делу и личности.
Препоручујемо
УЗДРХТАЛО ОСЕЋАЊЕ СВЕТА: "Архипелаг" објавио нову књигу Стевана Тонтића
11. 08. 2021. у 12:29
АДАМУ ПУСЛОЈИЋУ "ЕМИНЕСКУ": Награда српском песнику и преводиоцу у Румунији
05. 08. 2021. у 22:27
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)