КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Насушне речи

Слађана Илић

24. 08. 2021. у 17:23

КЊИГА изабраних и нових песама Саше Нишавића "Честица", објављена 2020. године у новосадској Групи север, у избору књижевника Стевана Тонтића, даје нам целовиту слику Нишавићеве поетике.

КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Насушне речи

Фото: Приватна архива

Распон мотива овог песника је велики, а оно што особито привлачи нашу пажњу јесу мотиви детињства, мотиви који припадају митолошком разумевању природе и дослуха с њом, сећање на друге песнике, а садржи и хришћанске мотиве.

Лирски субјект ретроспективно оживљава слике детињства или пак сећање на родитеље, нарочито на мајку. У песми "Тромб" он сведено, шкрт на речима, што је одлика његовог песничког израза у целини, говори о својој вези с њом. Често се мотиви из митолошки схваћене природе преклапају с мотивима детињства. Један од таквих репрезентативних примера јесте песма "Сине мој", посвећена мајци, која по начину грађења и ритму и сама сличи митолошкој песми. У њој су садржане све мајчине жеље за добро свог новорођенчета. Но, сећање на мајку исказује се и у другом фону, у другачијем расположењу, о чему сведочи песма "23. март 2004. године". Та песма опраштање је с мајком, као и израз њене љубави и бриге за сина чак и у том, последњем часу. Оно што такође припада мајчинству, понекад и помало опором подизању деце у патријархалној заједници, јесте сећање лирског субјекта на одвикавање од дојења, о чему је реч у песми "Љути папар".

Фото Архива

Песма која је такође у вези с мајком и мајчинством, овога пута написана модернистички, јесте "Круг", с тим што је у њој та реч синоним за материцу. Са елементима паганског у том модернизму испевано је о рађању сина.

Песма која се издваја по лепоти, а која такође припада породичном кругу је "Бисерница". По угледу на народну, јер та традиција је константа у поезији Саше Нишавића и њена примарна подлога, та песма је испевана у десетерцу, а мотив у њој садржан је љубав брата према сестрама.

Песма која је такође испевана на народну, а која излази из породичног круга је "Осмех". У свега четири стиха стао је свет једне младости у патријархалном друштву и оно што је из њега произашло. Та песма имплиците је похвала животу. На исти начин она говори о начину на који природа функционише, о циклизму и женском принципу.

О функционисању природе и њеним одликама, с наклоношћу према њој, као и симболици проистеклој из човекове везаности за њу, обнављамо знања читајући песме "Осињак" - у којој се домаћин обраћа госту осе метафорично именујући, "Чичак" - у којој лирски субјект опажа различите чичкове појаве, а бира онај који је најближи његовом сензибилитету:

"То је и волшебан цвет /И сунчева трепља / у руну Божјег јагњета", или пак "Кртица" - у којој се лирски субјект обраћа тој хтонској животињи. Ту њену особину песник симболично ставља у други, неочекивани контекст, везан за стваралаштво и за карактеристике света људи:

"За трен нам преврнеш слова и песму преокренеш/ да наопако судбу читамо/ од мржње слепимо/ од страха немимо" итд.

Читање судбе, њеног епилога, сећање на ближње по перу или пак дијалог с њиховом поезијом, Саша Нишавић остварује у песмама - "Пупчаник" која је сећање на Душка Трифуновића; "Језа", посвећена Благоју Баковићу, "Треб" посвећена Ненаду Грујичићу, "Причест", Верољубу Вукашиновићу и друге.

Изузетан дијалог овог песника с песником Дејаном Алексићем, особито с његовом песмом "Окно" из збирке "Једино ветар", налазимо у песми "Речи":

"С лампом на челу/ Силазим у рударско окно/ У подземну реку/ По кристале соли/ Златне опиљке и варнице/ По крилате рибе и актове/ Што их време изваја у утроби земље/ По заветне и насушне речи/ Што бубње у мом билу/ Попут трутова у пчелињаку/ По отровне и медоносне речи/ По капи Божје/ Што деле и држе свет".

Оба песника, и то је њихова највећа сродност, не либећи се силазе у окно, по заветне и насушне речи, кроз њега "извлаче свет на светлост дана".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

СВИ СУ ШОКИРАНИ: У јавност испливао буџет Асвела