КОЛАЖИ ОД СНОВА: Радови Ивана Табаковића од данас у Галерији "Васић", поставку чини шеснаест дела
ВЕЛИКИ српски сликар, носилац награде Гран при за сликарство и керамику на Светској изложби у Паризу 1937, професор и академик Иван Табаковић (1898-1977), открио је колаж као начин изражавања сасвим случајно, правећи новогодишње честитке својим пријатељима.
А онда су колажи, како је једном записао, постали његове "интимне белешке, записи о разним видовима и проблемима нашег живота и опстанка, који се крећу од мисли, снова до мисли стварности, и обрнуто. То је измаштана стварност, и преформулисана реалност. Мислим, дакле маштам!"
И управо су те Табаковићеве колаже у Галерији "Васић" (Косовска 16) одабрали за почетак излагачког присуства на културној мапи Београда. Своју прву изложбу, под називом "Живот, мисли, снови", чији је аутор Владимир Васић, историчар уметности и оснивач галерије, отвориће данас у 18 часова.
Поставку чији 16 колажа, позајмљених из приватних колекција, насталих у периоду од 1965. до 1975. године, од којих већина никада није излагана. Један део њих се пре 55 година нашао на чувеној изложби колажа у Галерији Културног центра Београд 1966, док је четири рада са актуелне поставке, Табаковић тих година представио у Њујорку, у Галерији "Дорски".
- Колаж се може упоредити са електронском музиком, рад на колажу са системом компоновања електронске музике, са монтажом огромног регистра звукова који, спајајући се, рађају најфантастичније музичке представе које је свет чуо - испричао је Табаковић, у једном разговору за новине. - Колаж је и у дослуху са науком, са научним законима, иако би се рекло да се исти елементи могу употребити у безброј садржаја. Још једна вредна особина колажа је у брзини израде, а то је веома значајно, веома важно да се мисао не изгуби. Нама који оживотворујемо своје представе ионако се дешава да по завршетку дела видимо да је замисао ишчезла, да је то пред нама нешто друго, помало стварно, да смо изгубили визију негде у процесу стварања... Радећи колаж, ја сам често хватао своје представе, заробљавао их у распореду елемената и верујте да су нам та ропства наших идеја најдрагоценија.
Изложбу прати каталог са репродукцијама свих дела и текстом који је писао историчар уметности Јерко Денегри.
НОВИ ИЗЛОЖБЕНИ ПРОСТОР
КАКО најављују у Галерији "Васић", намера им је да се програмски усмере ка модерној и савременој уметности и сарађују са истакнутим представницима стручне јавности и колекционарима. Овај нови изложбени простор заступаће, како кажу, целе колекције или појединачна дела кроз излагачку и продајну активност. Бавиће се презентацијом дела наших значајних стваралаца, али ће поставкама и проблематизовати одређене периоде стваралаштва или проблемске оквире једног или групе аутора.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)