БАНКАР И УМЕТНИЧКА ДИНАСТИЈА: У кући на Сењаку Јелена Кршић и Никола Жигон отворили атеље за посетиоце
ЦИЉ уметности је да подстиче људе на промене, на игру, тврди вајарка Јелена Кршић, која управо то и чини својом новом поставком.

Фото Архива
Њена изложба "Суперпозиција свих могућности" се, како каже, поиграва нашим схватањем реалности, а сместила је у сопствени атеље, у кући коју, као и живот, дели са сликарем Николом Жигоном.
Кућа се налази у Куршумлијској улици, на београдском Сењаку и сазидао ју је Николин деда по мајци, који је био предратни банкар.
- Желео је да га бар Никола професионално наследи, да буде економиста, али му се то није остварило, па су сви који су живели овде били уметници - објашњава саговорница, која се својим позивом уклопила у ту породичну слику.
- Николина мама Јелена је била глумица, тетка Божана - костимограф, тетка Светлана - пијаниста, отац Стево Жигон - глумац и редитељ. Никола је сликар, а његова сестра Ивана глумица. Тако да је један банкар направио кућу за уметнике, у којој смо ми сада сместили и отворени атеље - галерију.

Фото Архива
Циклус радова чији је назив "позајмљен" из квантне физике, отпочела је, пре него што су се због пандемије короне породично вратили из Немачке. И то у Минхену, у близини института са именом Макса Планка, који је именовао квант. Како је добила понуду да га изложи у Кини, одлучила је да га, док се не стекну епидемиолошки услови за то гостовање, прво представи домаћој публици, и то у домаћој атмосфери.
- "Суперпозиција свих могућности" је објашњење кватних физичара да честица (фотон, квант) истовремено егзистира и као талас (енергија) и као честица (материја) - прича уметница која за себе каже да је пасионирани читалац научних радова. - Тај термин представља и стање у коме су садржана стања свих могућих реалности, а математички је прорачунато да за сада, постоји 11 паралелних реалности.
Додирну тачку кванте физике и уметности, саговорница пре свега види у идеји да реалност зависи од посматрача:
- Уметници, иначе, стварају читаве реалне светове, а квантна физика нам говори да и сваки човек креира своју реалност. Несвесно, ми све време стварамо своју реалност, која зависи од уверења стечених кроз живот, како колективих, јер припадамо једном друштву, народу, породици, тако и индивидуалних. Намера ми је била да покажем, да када бисмо били ослобођени свих веровања, могли бисмо да се играмо реалностима.
Важну улогу на поставци поверила је зато једном зецу, који у себи може да носи сву симболику коју је зец имао кроз историју цивилизације, а може да буде и шта год пожели.
Ту је и скулптура тигра названа "А шта ако могу да будем тигар".
- Себи сам пустила слободу да користим различите технике, приступе, изразе, што ми је дало невероватан осећај усхићења - каже уметница чију поставку чине скулптуре, слике, колажи, цртежи. - Највише себе доживљавам као вајара. Фантастично ми је то стварање у три димензије, осећам га из стомака. Али волим и цртеж и колаж, тако да себе сматрам и визуелним уметником. Бавила сам се и фотографијом, интересовао ме и филм, чак сам написала и роман. Интересује ме виртуелна уметност, али волим и када су ми руке у блату и глини, и да радим са брусилицом. Да користим материјале код којих се осећају звукови, код којих је важан додир, где су сва чула укључена.
И док је читава ликовна сцена у свету тренутно на "чекању", а уметници нису ни на каквом добитку тиме што је све прешло на интернет ("Тржиште се раслојава на супергобату групу људи окружену саветницима и кустосима, који иду из центра у центар, а са друге стране нестаје средња класа"), наша саговорница и њен уметнички и животни сапутник одлучили су се да у простор у коме стварају и који носи њихову специфичну, личну енергију, пусте публику.
- У моменту када се све затвара, ово представља једно отварање, које је битно да би се повратиле везе међу људима - закључује Јелена Кршић.
Музеј Стеве и Јелене Жигон
ИЗЛОЖБА Јелене Кршић је отворена од 18 до 22 часова, а посета може и да се закаже. У истом простору, у току октобра, радове ће представити и њен супруг, сликар Никола Жигон. Током трајања те изложне, у делу куће који користи његова сестра Ивана, моћи ће да се обиђе још једна породична поставка. Реч је о својеврсном музеју, у знак сећања на њихове родитеље Стеву и Јелену, који су задужили овдашњу историју позоришта друге половине 20. века.
Људске врлине
ТЕХНОЛОГИЈА је корисна, али не треба заборављати људскост, емоцију, поштење и друге врлине људског бића које су превасходно битне - истиче саговорница. - Мени је важан контакт с природом и рурална средина ми је инспиративна. Постоје теоретичари који тврде да ће људи отићи у трансхуманизам, али интуитивно верујем да то неће бити тако, јер смо као бића суптилније саздани. И данас се људима уграђују вештачки кукови, зуби..., па нису дехуманизовани. Мислим да ће у будућности технологија ипак служити човеку.
Запратите Нпортал на Фејсбук страници
Препоручујемо

БРОДОВИ НА ДУНАВУ: Изложба поводом пет векова бродоградилишта у Смедереву
01. 10. 2021. у 21:28

СТАРОСТ ЈЕ РЕСУРС, А НЕ ТРОШАК: Отворена изложба корисника Сенор центра ГО Стари град
01. 10. 2021. у 19:00

ГРАДСКА ГАЛЕРИЈА У ПОЖАРЕВЦУ: Изложба о људских правима у 30 слика (ФОТО)
01. 10. 2021. у 16:53

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)