ШУМАНОВИЋ ЦЕЛОМ СВЕТУ ДОСТУПАН: Дигитализован део богате уметничке колекције Галерије Матице српске

Ј. СИМИЋ

10. 12. 2021. у 09:24

ЗАХВАЉУЈУЋИ модерним технологијама, скиценблок Саве Шумановића и албум са графикама и цртежима српских и руских уметника из 18. и 19. века дигитализовани су у форми FlipBook апликације, а нека од најрепрезентативнијих дела богате уметничке колекције Галерије Матице српске у Новом Саду која су похрањена у депоу, пренета су у виртуелну стварност и сада су као "виртуелни депо" доступна свим поклоницима уметности.

ШУМАНОВИЋ ЦЕЛОМ СВЕТУ ДОСТУПАН: Дигитализован део богате уметничке колекције Галерије Матице српске

Фото Н. Карлић и ГМС

Овај подухват симболично назван DigitArt обухвата експонате који до сада нису јавно представљани, а реализован је помоћу вредне опреме коју је ОТП банка Србија донирала Галерији Матице српске, као и уз експертску подршку Факултета техничких наука у Новом Саду.

Управница ГМС др Тијана Палковљевић Бугарски казала је у четвртак новинарима да је ОТП банка поуздан партнер те ће наредне године дигитализација уметничких дела из фонда ове наше националне галерије бити настављена.

- У великим музејима и галеријама свега пет до 10 одсто фондова изложено је у сталним поставкама, а сва остала уметничка дела су у депоима. У том смислу нове технологије су драгоцене у настојању да тај, недоступан део нашег блага представимо публици. Настојаћемо да кроз партнерство са Факултетом техничких наука и ОТП банком што више дела учинимо доступним публици - казала је управница ГМС.

Директорка за комуникацију и односе с јавношћу у ОТП банци Милена Мићановић, истакла је да оживљавање и по први пут представљање дела из богате колекције ГМС помоћу нових технологија представља изазов, али и велику част.

- Желимо да уметност учинимо живом и доступном великом броју људи, што је највећа вредност овог партнерства. Пре више од пет година започели смо сарадњу са Галеријом кроз пројекат "Одговорно у култури" и поносни смо што је она плодоносна и што се из године у годину надограђује новим идејама. Да подсетим, у 2019. години је захваљујући нашој донацији представљена јединствена, интерактивна, 3Д поставка иконостаса једног од најзначајнијих српских барокних сликара Теодора Крачуна - рекла је Мићановићева.

Експерти новосадског ФТН-а предвођени проф. др Ратком Обрадовићем, у дигитализовању ове изложбе први пут су користили технологију која подразумева софтвере за кретање компјутерских игрица.

Фотографије експоната ГМС похранили су у виртуелни 3Д облик са покретним паноима који помоћу "миша" могу "извући" слику из виртуелног деопоа, погледати је и потом вратити натраг. Уметнички доживљај оваквог типа десетак младих стручњака припрема месец дана.

БОГАТА КОЛЕКЦИЈА

СКИЦЕНБЛОК Саве Шумановића из 1917-1921, у којем је 14 цртежа оловком и тушем и албум са графикама и цртежима српских и руских уметника из 18. и 19. века, међу којима су Христофор Жефаровић, Захарије Орфелин, Захарије Петровић, Јован Четиревић Грабован, од 2023. постаће део сталне поставке Галерије, а од јануара 2022. године уз помоћ ВР наочара биће могућ и улазак у виртуелни свет депоа Галерије, која поседује једну једне од најбогатијих колекција ове врсте у нашој земљи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

АЛТА Банци награда за најбрже растућу банку у Србији