ПОРУКЕ СВЕТОГ САВЕ: У Пријепољу већ 32 године упркос оскудици опстаје ревија "Савиндан"
ВЕЋ 32 године уочи Савиндана пред читаоце стиже ревија за духовну обнову, подсећајући на поруке и трагове српског просветитеља Светог Саве, али и друге каменове темељце српског рода, догађаје и људе и афирмишући народну традицију и стваралаштво младих аутора.

Сарадници "Савиндана", Фото Савиндан
А све је почело у 1680. броју пријепољског листа "Полимље": објављен је подлистак посвећен Савиндану и одлуци просветних власти да се, после пола века, Савиндан обележава као школска слава. Тада је обнародавана и иницијатива за оснивање Милешевског културног клуба "Свети Сава", са задацима на плану духовне и материјалне обнове и обележавања значајних јубилеја.
Под окриљем клуба, "Савиндан" од другог броја постаје огледало рада културних и јавних прегаоца које окупља. Убрзо, од петог броја добија нову концепцију и корице у колору и са осам почетних достиже 88 страна.
- Наш годишњак није уско профилисан у погледу тема и садржаја, највише личи на некадашње алманахе. Најчешће су у њему заступљене историографске теме везане за ближе и даље догађаје из наше прошлости, како оне са ширим значајем за српски народ, тако и оне везане за просторе Старе Рашке, те завичајна збивања у полимским градовима и шире. Трудимо се, пре свега, да осветљавамо заборављене или скрајнуте теме, као и да афирмишемо заборављену или укинуту народну традицију и обичаје - казује за "Новости" о концепцији Зоран Малешић, председник Главног одбора МКК.

Фото Савиндан
Настајући и опстајући у провинцији и у сталној оскудици, "Савиндан" излази захваљујући скромним буџетским средствима, а често и дотацијама појединаца и фондација. Tек изашао из штампе, 32. број "Савиндана" доноси текст историчара уметности Зорице Златић Ивковић о седам векова манастира Грачаница, новинара Милана Цмиљановића о девет деценија новинарства у Полимљу и Зорана Малешића о 150 година Призренске богословије.
На страницама су и прилози о црквама Рамача код Страгара и Брезова под Мучњем, о Будимљанској епархији кроз векове, као и подсећање Милеве Малешић, уредника "Савиндана", на Миливоја Пушицу, неимара манастира Давидовица.
САРАДНИЦИ - БОГАТСТВО
- Широка је лепеза сарадника "Савиндана": од универзитетских професора и афирмисаних научних радника из разних области, преко новинара и публициста локалног значаја до истраживача аматера који, често, постижу значајне резултате. Имамо и сараднике који су прве своје радове публиковали у "Савиндану", а сад учествују на научним скуповима мањег или већег значаја - подсећа Малешић.
Препоручујемо

НЕДЕЉА У СЛАВУ СВЕТОГ САВЕ У СМЕДЕРЕВУ: Биће одржане 33. по реду Светосавске свечаности
20. 01. 2022. у 13:16

НЕДЕЉА СРПСКЕ КУЛТУРЕ У ЕГИПТУ: Сечање на Светог Саву и јачаер односа
09. 01. 2022. у 12:12

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)