ОД ДИНОСАУРУСА НА АЉАСЦИ ДО МАСАКРА У ТАЛСИ: Узбудљиво путовање Америком на каналу Национална географија у фебруару

В. Н.

06. 02. 2022. у 10:38

ФЕБРУАР на каналу Национална географија води нас у незаборавну авантуру од југа до крајњег севера Америке - кроз простор и време.

ОД ДИНОСАУРУСА НА АЉАСЦИ ДО МАСАКРА У ТАЛСИ: Узбудљиво путовање Америком на каналу Национална географија у фебруару

Фото Национална географија

Путовање започињемо почетком 20. века када је у великом пожару изазваном ватром људског беса и мржње нестала читава црначка четврт у америчком градићу Талса. На тренутак се враћамо неколико десетина миленијума у прошлост, у време када је Аљаска била много пријатније и топлије место за живот, а њеном дивљином су уместо медведа господарили - диносауруси. За крај, локацију не мењамо, али напуштамо праисторију и селимо се у данашњост. Група новопридошлица у, за човека, негостољубиво окружење спрема се за долазак поларне зиме. Треба обезбедити храну, огрев и кров над главом. Све то забележиће камере у документарном ријалитију "Аљаска: Нова генерација".

Фото Национална географија

Од награђиване америчке редитељке документарних филмова Даун О'Портер, у суботу, 5. фебруара, на канал Национална географија од 22.00, стиже двочасовни документарац "Уздизање из пепела: Талса и Црвено лето" (2021). Пре једног века, 1921. године, током дводневног масакра руља белаца у градићу Талса, у америчкој држави Оклахома, спалила је округ Гринвуд, познат као "црначки Волстрит", убијајући и тероришући његове становнике. Сада се град обрачунава са својом болном прошлошцћу. Репортерка Вашингтон поста ДеНин Браун у филму бележи откриће масовне гробнице у Талси и истражује владавину расног терора и насиље које је захватило САД почетком 20. века.

Фото Национална географија

А неколико миленијума раније... Мада данас то гледаоцима делује незамисливо, дивљином ледене Аљаске некада су господарили моћни диносауруси. Тешко је поверовати, али баш у том периоду, током последње етапе Мезозоика и почетка Кенозоика, овим пространствима владали су далеко блажа клима и богат животињски и природни свет. У једночасовном документарном филму "Потрага за диносурусима са Аљаске" чија нас премијера очекује у уторак, 8. фебруара, од 22.00, придружујемо се тиму палеонтолога који су се на 35 степени Целзијуса испод нуле отиснули у двонедељну авантуру и потрагу за несталим царством диносауруса Аљаске. Откриће диносауруса на самом северу Америке везује се за шездесете године прошлог века када је на обали реке Колвил пронађен скелет животиње за коју су тадашњи палеонтолози претпоставили да потиче из леденог доба и да остаци нису старији од два милиона година. Велико изненађење сачекало је светску науку када је две деценије касније утврђено да је реч о костима диносауруса старим више од 70 милиона година. Тиме је отпочео лов на диносаурусе Аљаске коју је пре великог истребљења на крају Креде насељавало бар 12 врста ових великих древних животиња.

Фото Национална географија

Још мало ћемо се задржати у најсевернијој америчкој држави. Од продуцената документарца "Острво без закона", 10. фебруара стиже први део другог циклуса серијала "Аљаска: Нова генерација" (емитоваће се четвртком у 22.00). Првих 10 од укупно 14 епизода враћа нас на немилосрдни север планете где опстанак зависи само од добре воље мајке природе. Најодважнији, управо у оваквом начину живота, пронашли су спас од свакодневних притисака које доноси савремено друштво.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ОФАНЗИВА руских снага на харковском правцу показала се толико брзом и снажном да им оскудне одбрамбене структуре Украјине нису постале препрека, а осиромашени редови украјинских оружаних снага нису били спремни да бране своје положаје, пише Њујорк тајмс.

19. 05. 2024. у 07:38

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ШОК: Фудбалер Србије се опростио од репрезентације