КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Посвете и узнесења
НОВА збирка песама Крстивоја Илића "Крстовдан", објављена у "Чигоја штампи" 2021. године, представа је његовог интимног и духовног простора, света културе и књижевности којој припадају сви они којима је овај песник исписао посвете и узнесења.
Њима се Крстивоје Илић обраћа, посвећује им стихове и узноси их са свешћу о њиховом значају на градњи идентитетске зиданице нашег народа, а са жељом да се сваки сегмент те градње, сваки песнички камен, овековечи и остане читаоцима у трајној меморији без које би свака зиданица, па и та, почела да се круни, до трајног нестанка, а с којом би нестали и они што заборављају.
Тако оквире ове књиге чине песме "Кнежевић Стефан" и "Његош".
Унутар тог оквира налази се пет циклуса: "Похвале вину", "Похвале лирици", "Похвале љубави", "Анђеоске похвале", "Похвале завичају".
У "Похвалама вину" налазимо стихове посвећене најпре нашим романтичарима, потом Винаверу, Драинцу и другима, као и нашим знаменитим песницима савременицима. Ти стихови одликују се асоцијативношћу и у вези су с поезијом наречених песника или по доминантним мотивима по којима је њихова поезија препознатљива, или по алузијама на њихове најзначајније песме, наслове, или пак по језику и стилу, по метрици. Међу њима је и песма чији је наслов "Милосав Тешић".
Поједине песме у "Похвалама лирици" носе имена наших најзначајнијих лиричара, великих стилиста, градитеља филигранских стихова: Црњанског, Раичковића, Бранка Миљковића и других, као и имена значајних песника пријатеља који више нису са нама. Једна од таквих песама је "Владимир Јагличић".
У "Похвалама љубави" у стиховима такође доминира асоцијативност. Наиме, лирски субјект стваралац иде траговима, стиховима српских и светских песника, нехронолошки, као да и на тај начин жели да нам каже да је трагање за љубављу, као и стварање, велико лутање, потребно, истовремено болно и лепо. У тим песмама, где је поента увек онога који дописује, разумемо да читамо палимпсесте и да је за нас, вероватно, значјније оно што је скривено. Јер, све велике истине, као што знамо, већ су одавно изречене, што не умањује лековитост и лепоту новоказаног.
Неке од "Анђеоских похвала" посвећене су Бранку Ћопићу, митрополиту Амфилохију и другима, док су "Похвале завичају" посвећене Вуку Караџићу, Филипу Вишњићу, Милораду Поповићу Шапчанину, Лази К. Лазаревићу, свима који су песников завичај учинили једном од најзначајнијих чињеница у српској историји, култури и уметности.
На крају, без намере да будемо претенциозни, повезујемо песниково име, сам наслов збирке и њен садржај. Ту везу видимо као магистралу српског идентитета, као потребу ствараоца да све у књизи поменуте представи као прве вернике, не само хришћанства него и поезије.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)