КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Посвете и узнесења
НОВА збирка песама Крстивоја Илића "Крстовдан", објављена у "Чигоја штампи" 2021. године, представа је његовог интимног и духовног простора, света културе и књижевности којој припадају сви они којима је овај песник исписао посвете и узнесења.

Фото: Приватна архива
Њима се Крстивоје Илић обраћа, посвећује им стихове и узноси их са свешћу о њиховом значају на градњи идентитетске зиданице нашег народа, а са жељом да се сваки сегмент те градње, сваки песнички камен, овековечи и остане читаоцима у трајној меморији без које би свака зиданица, па и та, почела да се круни, до трајног нестанка, а с којом би нестали и они што заборављају.
Тако оквире ове књиге чине песме "Кнежевић Стефан" и "Његош".
Унутар тог оквира налази се пет циклуса: "Похвале вину", "Похвале лирици", "Похвале љубави", "Анђеоске похвале", "Похвале завичају".
У "Похвалама вину" налазимо стихове посвећене најпре нашим романтичарима, потом Винаверу, Драинцу и другима, као и нашим знаменитим песницима савременицима. Ти стихови одликују се асоцијативношћу и у вези су с поезијом наречених песника или по доминантним мотивима по којима је њихова поезија препознатљива, или по алузијама на њихове најзначајније песме, наслове, или пак по језику и стилу, по метрици. Међу њима је и песма чији је наслов "Милосав Тешић".

Фото Промо
Поједине песме у "Похвалама лирици" носе имена наших најзначајнијих лиричара, великих стилиста, градитеља филигранских стихова: Црњанског, Раичковића, Бранка Миљковића и других, као и имена значајних песника пријатеља који више нису са нама. Једна од таквих песама је "Владимир Јагличић".
У "Похвалама љубави" у стиховима такође доминира асоцијативност. Наиме, лирски субјект стваралац иде траговима, стиховима српских и светских песника, нехронолошки, као да и на тај начин жели да нам каже да је трагање за љубављу, као и стварање, велико лутање, потребно, истовремено болно и лепо. У тим песмама, где је поента увек онога који дописује, разумемо да читамо палимпсесте и да је за нас, вероватно, значјније оно што је скривено. Јер, све велике истине, као што знамо, већ су одавно изречене, што не умањује лековитост и лепоту новоказаног.
Неке од "Анђеоских похвала" посвећене су Бранку Ћопићу, митрополиту Амфилохију и другима, док су "Похвале завичају" посвећене Вуку Караџићу, Филипу Вишњићу, Милораду Поповићу Шапчанину, Лази К. Лазаревићу, свима који су песников завичај учинили једном од најзначајнијих чињеница у српској историји, култури и уметности.
На крају, без намере да будемо претенциозни, повезујемо песниково име, сам наслов збирке и њен садржај. Ту везу видимо као магистралу српског идентитета, као потребу ствараоца да све у књизи поменуте представи као прве вернике, не само хришћанства него и поезије.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)