У СРПСКОМ СВЕТУ НАЈЗНАМЕНИТИЈА: Библиотека Матице српске обележила 158 година од пресељења из Пеште у Нови Сад

Ј. СИМИЋ

29. 04. 2022. у 13:30

У ПРИСУСТВУ угледника из свих области, као и библиотечких радника из многих градова, Библиотека Матице српске обележила је јуче свој дан сећањем на 1864. годину када је под окриљем Матице пресељена из Пеште у Нови Сад.

У СРПСКОМ СВЕТУ НАЈЗНАМЕНИТИЈА: Библиотека Матице српске обележила 158 година од пресељења из Пеште у Нови Сад

Љиљана Пешикан Љуштановић и Селимир Радуловић, Фото Н. Карлић

Од тог 28. априла до данас и занавек, баш како су зажелели оснивачи 1826. године, Матица и библиотека у њеном окриљу су духовно средиште српског народа.

Овим поводом, признање "Златна књига", установљено 2015. године, јуче је председник жирија др Милан Мицић уручио проф. др Љиљани Пешикан Љуштановић, угледном историчару књижевности, антологичару и библиографу.

- Ова библиотека припада у најважније моје животне просторе. У овом хаосу друштвених мрежа и културном хаосу у којем живимо, библиотека је симбол смисла, реда и система.

То је институција која уз сву своју времешност и традиционалност има несумњиву будућност. Она је добра залога наше културне будућности - казала је проф. др Љиљана Пешикан Љуштановић, професор емеритус Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду.

Говорећи о значају књиге, Његово преосвештенство владика бачки и новосадски др Иринеј, библиотеку је ословио храмом књиге, а "велику, часну и славну књижницу Матице српске" окарактерисао је као најзнаменитију библиотеку српског света. У сличном тону председник Матице српске проф. др Драган Станић казао је да се захваљујући овој библиотеци, светилишту књига, ми као народ осећамо стабилније и много чвршће него да то светилиште немамо.

Потпредседница Владе Србије и министарка културе Маја Гојковић указала је на непроцењив значај Матице и њене библиотеке за наш национални идентитет. Она је истакла и улогу ове институције у ширењу писмености и опстанку српског народа у честим турбулентним временима.

У свечаној беседи, управник БМС Селимир Радуловић подсетио је да се савремени човек и савремени свет налазе у великим искушењима: дуже од две године човечанство је у смртоносном загрљају једног вируса, а већ трећи месец у Европи куља ратно уништење.

- Спас је у повратку књизи и култури - позив је који је свима нама упутио управник Радуловић.

ДОГРАДЊА ДОГОДИНЕ

УЗ подсећање на импресиван податак да Матичина библиотека данас чува више од четири милиона публикација на српском и на још стотину других језика, председник Покрајинске владе Игор Мировић је министарски Гојковић уручио нацрт уговора који предвиђа да Влада Србије, Покрајинска влада и власт Града Новог Сада већ наредне године започну изградњу додатног уточишта за књиге на 12.000 квадрата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ЗАТОЧЕНИЦА ЗЕМУНАЦА 9 МЕСЕЦИ: Ко је Љиљана Буха коју у серији Сабља игра прелепа глумица?