ПОВРАТАК СВЕТАЦА ПОСЛЕ СТОЛЕЋА ЛУТАЊА: Зборник о Ермилу и Стратонику - мученицима београдским (ФОТО)
НАЈСТАРИЈИ светитељи из Сингидунума су се после 17 векова лутања вратили у Београд кроз зборник "Ермил и Стратоник - свети ранохришћански мученици београдски" у издању Балканолошког института САНУ, чији је уредник и водећи аутор др Дубравка Прерадовић.
Публикација која је прошле недеље представљена јавности је својеврсна круна подухвата који је започео деведесетих. Покренуо га је историчар проф. др Радомир Поповић, протојереј-ставрофор, богослужећи крај позноантичке римске гробнице у Брестовику крај Гроцке, где су по предању били сахрањени "свети Београђани" и преводећи њихово житије.
Јавност је била зачуђена јер су свети Ермил и Стратоник били заборављени, а сада зборник научних радова даје одговоре на многа питања о њима и изузетан "путопис" култа светаца кроз простор и време, од Сингидунума до Београда. Он је, према житију, започео у време цара Лицинија, када је сингидунумски ђакон Ермил ухапшен и подвргнут мукама да би се одрекао хришћанства. Уз Божју помоћ он је стоички издржао, што је задивило његовог тамничара Стратоника који је постао хришћанин и јавно исповедио веру.
Због тога су обојица осуђена на смрт и бачена у Дунав да би муљ велике реке прогутао и успомену на њих. Десило се чудо и тела мученика су одмах испливала на обалу 19 стадија (римских миља) од Сингидунума, где су их хришћани сахранили и од њихове гробнице направили култно место. Иако није пронађен несумњив доказ да је реч баш о гробници у Брестовику, у то верују и црква и неки научници.
Зборник открива да су пред хунском најездом у 5. веку мошти светитеља пренете у Цариград, престоницу хришћанског Рима где су стављене у олтар најважнијег храма - Свете Софије, што сведочи о изузетном поштовању култа светих Ермила и Стратоника. Мошти су највероватније уништили 1204. латински крсташи током пљачке и разарања Цариграда.
Аутори Дубравка Прерадовић, Олга Шпехар, Дарко Тодоровић, Лазар Љубић и Милош Јовановић у зборнику откривају како је култ досегао Атос, Синај и Кијевску Русију и вратио се у Србију, где су светитељи приказивани у владарским задужбинама Студеници, Пећкој патријаршији, Старом Нагоричану, Дечанима, Манасији. Пред османским освајањима култ је отпутовао са Србима у сеобе. Велики челник Радич Поступовић је представио Ермила и Стратоника у својој задужбини на Атосу, манастиру Констамониту, а на фрушкогорску Свету гору су га пренели Бранковићи, где фреску светитеља налазимо у манастиру Хопову. Када се учинило да је култ ишчилео, он се крајем 20. века вратио у Београд и затворио велики круг.
НОВА ИСТРАЖИВАЊА
СТУДИЈЕ о Ермилу и Стратонику објављене у Зборнику написане су у намери да се подстакну нова, првенствено интердисциплинарна истраживања култова ранохришћанских мученика са наших простора, наглашава др Дубравка Прерадовић.
- Прекретницу у установљењу култа ове двојице београдских мученика означила је одлука Светог архијерејског синода да се један параклис Храма Светог Саве на Врачару посвети управо светима Ермилу и Стратонику. Такође, недавно је одлучено да се црква-брвнара у оквиру манастира Богородице Тројеручице под Авалом, у насељу Дробњаци код Рипња, који је тренутно у изградњи, посвети београдским ранохришћанским мученицима - каже Прерадовићева.
Фигуре Ермила и Стратоника су, по њеним речима, све чешће део сликаног програма новоустановљених храмова на територији града Београда:
- То је условило потребу да се досадашња знања о светим београдским мученицима преиспитају и систематизују у свеобухватној публикацији, коју су аутори написали са намером да читаоцу, путем анализе и тумачења скромних писаних историјских, хагиографских, литургијских и иконографских извора и археолошких налаза, дају што јаснију слику о хришћанству у Београду у времену у којем су страдали ђакон Ермил и његов сапатник Стратоник, о њиховом култу и представама у источнохришћанском свету, а посебно у средњовековној Србији.
Препоручујемо
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)