ЗЛАТНИ "КРУГ" У СРБИЈИ: Слику Лазара Возаревића, продату по рекордној цени у САД, моћи ће да види и београдска публика

Миљана КРАЉ

07. 06. 2022. у 16:35

ПО рекордној цени за неко дело уметника који је стварао на овим просторима после Другог светског рата, у аукцијској кући NADEAU'S у Виндзору (Конектикат, САД), ове године је 5. фебруара, продата слика "Круг" Лазара Возаревића (1925-1968), из колекције Давида Рокфелера!

ЗЛАТНИ КРУГ У СРБИЈИ: Слику Лазара Возаревића, продату по рекордној цени у САД, моћи ће да види и београдска публика

Фото: Приватна архива

Модерна галерија Београд, у сарадњи са Галеријом "Лазар Возаревић" из Сремске Митровице, ће ово ремек-дело, импозантних димензија, из 1967, када је и излагано на 9. Бијеналу у Бразилу у Сао Паулу, од 10. јуна, представити београдској публици. Поставку посвећену кругу који је описао Возаревићев "Круг" (Београд-Сао Пауло-Њујорк-Београд), вративши се у земљу настанка после више од пола века, пратиће и важна архивска документација и фотографије добијене од Фондације Бијенала Сао Паула, Музеја савремене уметности Библиотеке града Београда, галерије "Лазар Возаревић" и Иване Стојановић, ћерке уметника.

Уз изложбу у Модерној галерији биће објављена публикација за коју су текстове писали историчари уметности, професори Јерко Јеша Денегри и Лидија Мереник, кустос галерије "Лазар Возаревић", Марија Вуруна, виши конзерватор - рестауратор, Вања Јовановић и директор овог изложбеног простора и колекционар Војислав Новески. Слика из Возаревићевог, "постенформел", или како га неки зову "златног периода" рађена у техници уља на платну, са металним "пулијама" (полулоптама), била је једно од његових дела које је ушло у селекцију Југославије, за ову велику међународну смотру. Уз њега, нашу репрезентацију су чинили Коста Ангели Радовани, Јагода Буић, Џевад Хозо, Димитар Кондовски, Едо Муртић и Едуард Равникар.

На Бијеналу су учествовали уметници из 61 државе, њих 779, који су представили 4.274 дела. А какав је значај ова ликовна манифестација тада имала говори и то да су САД, између осталих представљали Енди Ворхол, Едвард Хопер, Рој Лихтенштајн, Џаспер Џонс, Роберт Раушенберг, Велику Британију Дејвид Хокни и Вилијем Турнбал, Француску Сезар и Ален Жаке, Италију Микеланђело Пистолето. Из Бразила су стизале вести о Возаревићевом запаженом наступу, а запамћена је и прича како је Давид Рокфелер толико био задивљен "Кругом", да га је одмах купио за своју збирку...

У иностраним колекцијама

НА аукцији у САД је још 2008. понуђена и продата Возаревићева слика - "Златно паковање", мањих димензија (200 пута 125 центиметара) из исте 1967. као и "Круг". За живота Возаревић је продао неколико слика страним институцијама и колекционарима. Дела му се тако налазе у колекцијама: Бари, Пинакотека (Италија), Гвидо Тревисан (Италија), Либеро Биђарети (Италија), Филипе Бодет (Француска), Вила Лобос (Бразил), Де Силва (Бразил), Пол Флокерман (САД), Гене Скала(САД), Вилијам Боб Јовановић (власник тада највеће издавачке куће у САД).

Када се почетком ове године појавила информација како се слика истог назива појавила на аукцији у САД, започео је прави детективски посао у сарадњи са Модерном галеријом, како тврди, у тексту који прати београдско представљање "Круга", кустос галерије "Лазар Возаревић", Марија Вуруна:

Фото: Приватна архива

- Информације, које су стизале из аукцијске куће, о димензијама, стању и изгледу слике, упућивале су да се ради о оригиналном делу. Налепница, етикета, на полеђини слике, са подацима, била је идентична оној, са слика "Кохезија" и "Велико паковање", из галеријске колекције, које су излагане на 9. бијеналу у Сао Паулу.

У акцију, коју је покренуо Војислав Новески били су укључени и рестаураторка Вања Јовановић (потврдила да је платно идентично као и платна дела из збирке у Сремској Митровици, излаганих у Сао Паулу) и Александра Мирчић, шеф одељења за уметничку документацију МСУБ (дала на увид каталог Југословенских уметника који су излагали на 9. Бијеналу, у коме је слика "Круг" заведена под редним бројем 2).

Утицајна браћа

ПРЕМА тврдњама Возаревићеве ћерке Иване, поред слике "Круг" на Бијеналу у Сао Паулу, наш уметник је продао још једно дело, још једном Рокфелеру Давидовом, брату Нелсону. Реч је о слици Divisao (димензије 200 цм x 125 цм из 1966), такође репродуковане у каталогу ове међународне изложбе. Давид Рокфелер је у то време био директор Chase Manhattan Bank (Њујорк) и председник Управног одбора, савета МоМА, док је Нелсон Рокфелер, гувернер државе Њујорк, касније постао потпредседник САД. Рокфелери су Возаревића позвали у САД и имали намеру да га споје с Волтом Дизнијем, који је изразио жељу да са њим сарађује.

А онда је стигао и обиман материјал из архиве Бијенала у Сао Паулу, на стотине страна на португалском, међу којима је и званични каталог Бијенала, у коме је ова слика под редним бројем 23, али и на десетине докумената који потврђују да је Возаревић и продао неколицину слика на овој манифестацији. Међу њима је и папир, са меморандумом Бијенала, куцан на писаћој машини којим се потврђује да је купац слике - Давид Рокфелер!

Испоставило се да заиста јесте реч о слици, која је Возаревићу донела дуго очекивано финансијско признање и покренула нове ангажмане и ликовне могућности. Према многим сведочењима, од зарађеног новца, Возаревић је купио и црвени кабриолет, први такав у Београду!

Фото: Приватна архива

- Недуго по отварању Музеја на Ушћу тада запослени у њему, у рано јутро (радно време било је тада између 7 и 14 сати) данима су примећивали како један врло луксузни црвени кабриолет пуном брзином и уз неописиву буку кружи око њихове зграде, не знајући о чему се, заправо, ради - присећа се у тексту, уз ову поставку, професор Јерко Денегри, тадашњи кустос МСУ. - Но ускоро један од наших колега напокон је сазнао: возач ових кола није нико други до Лазар Возаревић који је, наводно, та кола набавио захваљујући продаји слика на својим бројним изложбама у иностранству, можда управо и на Бијеналу у Сао Паулу 1967.

Организатори изложбе у Модерној галерији дошли су и до овог аутомобила, који ће на отварању бити паркиран испред излагачког простора у Страхињића Бана 8.

Умро је од сликарства и за сликарство

На вест о Возаревићевој смрти, у "Вечерњим новостима" се у марту 1968. године појавила изјава вајара Александра Зарина:

- Ја не знам од чега је умро, али кажу да је од тровања бојама, којима је вршио неке нове експерименте. Ако је то тачно, готово да ту има неке стравичне симболике. Умро је као сликар: од сликарства и за сликарство.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

СРБИЈА се тренутно налази у обручу војно-политичког притиска, а све с циљем да се уздрмају наше позиције по питању Косова и Метохије, чврста намера о очувању Републике Српске по Дејтонском споразуму, али и става о украјинскоруском сукобу.

05. 07. 2024. у 07:16

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ПАКАО Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО "ПАКАО" Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

ДА усељење у стан може да се одужи, а да мајстори, ангажовани на реновирању или адаптацији, нису нимало криви за то, најбоље знају потрошачи приликом куповине намештаја. Све је више примедаба грађана на неажурност и неодговорност салона, јер пробијају договорене рокове доставе. Још већа мука од тога је што се неретко догађа да купљени комади стигну са грешком, па то додатно продужава чекање. Савет зналаца из области заштите права потрошача је да рекламације трговцима упуте писаним путем. Ако то не помогне, сектор тржишне инспекције при Министарству унутрашње и спољне трговине следећа је адреса.

05. 07. 2024. у 08:36

Коментари (0)

Хургада из прве руке - Овог лета посетите са нама бисер египатске обале!