УГАСЛА ЗВЕЗДА МУЗЕЈСКОГ НЕБА: Одлазак Душана Миловановића, историчара уметности и аутентичног тумача наше традиције

Стеван МАРТИНОВИЋ

08. 06. 2022. у 06:20

ВЕСТ да је јуче преминуо Душан Миловановић (1947-2022), историчар уметности и музејски саветник, растужила је, осим његове породице, читаву српску културну јавност.

УГАСЛА ЗВЕЗДА МУЗЕЈСКОГ НЕБА: Одлазак Душана Миловановића, историчара уметности и аутентичног тумача наше традиције

Фото: З. Јовановић

Одлазак овакве аутентичне личности, готово филмске биографије и класичног образовања, која је прошла пут од сиромашних четврти провинције, преко велеградских универзитета до светских музеја (па и многих несталих кафана), ненадокнадив је губитак како за уметничку сцену, тако и за живот сам.

Садржајност његовог постојања дозвољава, чак и сада када нас је напустио, да се стави на страну субјективност, и да се с осмехом на лицу, и вером у вечни живот, загледа у све оне странице живота које је успео да "напише". Од самих почетака се "љуљао" између своје две велике љубави - телевизије (испрва на Студију Б), и историје уметности, односно Музеја примењене уметности у коме је провео читав радни век.

А онда је искуство стечено на радију и телевизији пренео на поље музејског рада, где је имао част и привилегију, да уз несумњиве бардове струке - попут Бојане Радојковић, или Добриле Стојановић и других - започне каријеру. Касније ће се дешавати супротно - велико знање и несумњив ауторитет из области средњевековне уметности, посебно оне с предзнаком "сакрална" и "примењена", преносио је на мале екране, успевајући да врло брзо постане "јавна личност", ма како да посао којим се бавио деловао неинтересантан широј јавности. Управо тој публици, која је знала да га зауставља на улици, или прилази у порти Хиландара да се захвали на дивној емисији коју су имали прилике да гледају, остаје у памћењу као помало ренесанса личност која стоји пред задужбином Светог Саве и Светог Симеона на Светој Гори и пред камером самоуверено говори о српској прошлости.

СПАЈАО ЈЕ НЕСПОЈИВО

ОВЕНЧАН је био бројним наградама, од којих се издвајају признање "Михајло Валтровић" из области музејског прегалаштва и "Вукова награда" за допринос култури и уметности наше земље. Аутор студија које и данас представљају незаобилазну литературу - "Ризнице манастира Хиландара", "Освежавање меморије", Душан Миловановић био је својеврсна парадигма личности што је успела да за живота споји неспојиво.

Стручној јавности, с друге стране, остаће у сећању његове изложбе, почев од "крстова", "сатова", "савремене православне уметности", "хиландарских ризница", па све до "орнамената" - изложбе о срењевековном орнаменту која је стекла велику популарност код нас и обишла многе земље. Била је круна његове каријере, и њоме је, још једном, у смирај свог професионалног рада, померио границе на српском "музејском небу" у начину презентовања културног наслеђа, али и и његове даље примене.

Фото: З. Јовановић

 

У време када је свима препорука да своје вештине управљају према једној теми, или области, Душан је помало тврдоглаво одбијао да посегне за овом "методологијом". На шта је заправо и имао право, будући да су његова знања, и осећај за уметност, превазилазила разне домете. Тако смо могли да га виђамо и као говорника на изложбама савремене уметности, коју је одлично осећао и разумео, па све до археолошких тема, што су будиле његову пажњу и подстицале вишедисциплинарни дух.

Богатом каријером и ентузијазмом за радом до готово последњег дана, постао је узор свим млађим колегама. Поносан сам што сам био део Дулетовог света.


 

(Аутор је историчар уметности и директор Народног музеја у Смедеревској паланци)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (2)

СВЕТ СЕ СМЕЈЕ ХРВАТИМА: Оваква крађа још није виђенa, Енглези кипте од беса!