БЛАГО СРБИЈЕ НА УНЕСКОВОЈ ЛИСТИ: Изложба Етнографског музеја о нематеријалном културном наслеђу у Параћину (ФОТО)

З. РАШИЋ

21. 06. 2022. у 07:39

ПОСЛЕ Тршића и Зајечара, Параћин је трећи град у Србији у коме је постављена изложба "Нематеријално културно наслеђе Србије" Етнографског музеја у Београду.

БЛАГО СРБИЈЕ НА УНЕСКОВОЈ ЛИСТИ: Изложба Етнографског музеја о нематеријалном културном наслеђу у Параћину (ФОТО)

Фото: З. Рашић

Представљени су елементи тог наслеђа уписани у Национални регистар и на Унескову репрезентативну листу културног наслеђа човечанства, а изузетна поставка се до 19. јула може погледати у Завичајном музеју.

- Национални регистар успостављен је 2012. године и његово вођење један је од најважнијих задатака Центра за нематеријално културно наслеђе Србије који је отворен при Етнографском музеју у Београду. У тај регистар се уписују обичаји, занати, традиционалне вештине, знања и веровања која су преношена са генерације на генерацију и тако су сачувана до данас. То су све елементи које су њихове локалне заједнице препознале као обележје свог идентитета, а четири од тих 55 елемената из Националног регистра уписана су на Унескову репрезентативну листу. Прва је уписана породична слава 2014. године, затим традиционална народна игра коло 2017, певање уз гусле 2018. године и, као последње, злакуско лончарство уписано је пре две године - објашњава ауторка изложбе, виши кустос Етнографског музеја, Данијела Филиповић.

Према њеним речима, циљ је да се представи јавности све што се до сада налази у Регистру како би посетиоци то препознали као део сопственог наслеђа и уложили додатни напор да се оно сачува за наредне генерације.

НА РЕДУ ЈЕ ШЉИВОВИЦА

НА основу одлуке Националног комитета при Министарству културе, већ је припремљен следећи предлог из Србије на упис у Унескову листу, а како наглашава Филиповићева, у питању је - шљивовица.
- Припрема овог традиционалног пића обухвата многа знања и вештине, почев од узгоја традиционалних сорти шљиве, самог процеса печења ракије, до момената у којима се та ракија касније користи у животу као део славских и свадбених обичаја и наравно, лечења. Надамо се да ће наша номинација шљивовице бити позитивно окончана и да ћемо можда већ крајем ове године имати и пети упис на Унескову листу нематеријалног културног наслеђа човечанства.

Ова изложба прво је била постављена у словеначком Етнографском музеју у Љубљани, а потом у Етнографском музеју у Београду. Пре три године гостовала је у Културном центру Србије у Паризу, а од прошле године почела су гостовања по Србији. У оквиру "Вуковог сабора" представљена је најпре у Музеју језика и писма у Тршићу, а у фебруару ове године у Народном музеју у Зајечару.

Истраживања стакларског заната

ПАРАЋИНСКИ Завичајни музеј такође жели да промовише своје нематеријално културно наслеђе, па Тијана Пешић, кустос-етнолог ове установе, подсећа да су на конкурсу Министарства културе и информисања недавно добили средства за истраживање стакларске традиције у Параћину. По њеним речима, то ће бити шанса да Завичајни музеј покуша да упише стакларски занат у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE