СНОВИ СТРЕЉАНИ ПОД ПЕТРОВАРАДИНОМ: Изложба Данице Јовановић у Минхену, где је студирала уочи Великог рата
У МИНХЕНУ, где је на Женској сликарској академији, у последњем периоду европске безбрижности, уочи буре Великог рата, од 1909. до 1914. студирала наша рано и трагично страдала Даница Јовановић (1886-1914), у петак ће бити отворена изложба њених дела.
Аутор поставке "Даница Јовановић: неостварени снови", у музеју Haus der Donauschwaben у минхенском предграђу Хар, је наша угледна историчарка уметности, професор др Јасна Јованов, кустос је Јасмина Јакшић Субић. Ово својеврсно сведочанство о кратком, али садржајном животу једине академске сликарке из Бешке, чине слике, цртежи, фотографије и документи из фонда Галерије Матице српске, Рукописног одељења Матице српске, Архива Новог Сада, колекције Миомира Стаменковића и других колекционара.
Пре одласка у Немачку, Јовановићева, чије је дело отргнуто од заборава осамдесетих година прошлог века, захваљујући истраживачима који су јој вратили заслужено и запажено место у историји нашег ликовног стваралаштва, школовање је започела у чувеној Уметничко-занатској школи у Београду, код Бете Вукановић (1907-1909).
- На фотографијама са студија на Даничином лицу је очигледна одлучност, модерна женственост оличена у строгој одећи допуњеној краватом око врата, снага налик оној на "Аутопортрету" из 1914. године, али и својеврсна лежерност и спонтани шарм младе жене решене да свој таленат доведе до циља: дипломе академске сликарке и испуњења мисије да кроз сликарство допринесе уздизању националне свести и еманципацији женске популације у српским земљама тек ослобођеним од турске власти - објашњава професор др Јасна Јованов.
Према речима ове историчарке уметности, мисионарска снага избија из педесетак слика Данице Јовановић, посебно оних са мотивима сељана у народним ношњама, а целокупан њен сликарски опус карактерише особен, енергичан потез и интензиван, богат колорит:
ВЕДРА И ЕНЕРГИЧНА
ИЗ речи њених познаника из Минхена, Стојана Аралице, Живорада Настасијевића и Андре Франићевића, сазнајемо да је била ситне грађе, плавокоса и плавоока, ведре нарави и енергична, безрезервно посвећена студијама и искрени патриота - истиче Јасна Јованов. - Њене пријаве у полицијском архиву у Минхену сведоче како је лета проводила у Бешки, али се крајем јуна 1910. године одјавила ради одласка у Париз. Нема доказа да је тамо и била, као што није сигурно да је путовала на југ Старе Србије, у крајеве око Призрена (Везиров мост, Љум кула) после балканских ратова, о чему би се могло закључити на основу призора са њених слика.
- Ове слике потврђују тачност опаске Стојана Аралице како је Даница била још ђак, "није имала своје сликарске ноте, али је страсно била заљубљена у сликарство". Ипак, неколико слика насталих 1914. године - мртвих природа и портрета - указују на пут којим би се Даничино сликарство кретало. Даници је близак експресивни израз, а понекад и литерарна потка немачке симболистичке школе. Ипак, највише од свега, у њеним радовима преовладава снажна индивидуална нота, страсна жеља да се знање стечено на академији преточи у лични израз, као и докази да је сликарка била на добром путу, нажалост прекинутом њеном трагичном смрћу.
Заједно са још петоро суграђана из Бешке, стрељана је у подножју Петроврадинске тврђаве 12. септембра 1914. године, подсећа ауторка изложбе:
- На месту где су аустроугарски војници тога дана стрељали шесторо угледних Бешчана и многе друге становнике Срема, како би послали упозорење бунтовном становништву, данас се налази спомен-обележје. Студенти новосадске Академије уметности свакодневно пролазе поред њега, вероватно не знајући да оно означава не само велику људску трагедију, већ и једну од многих трагедија нашег сликарства.
Ова поставка, чији је организатор Завичајно друштво "Стара Бешка", а дизајнер Александра Решњак Пешић, крајем прошле године приказана је у музеју Haus im Moos у Карлсхулду, у оквиру обележавања десетогодишњице партнерства тог баварског градића и Бешке.
Препоручујемо
НЕОЛИТ НА ТЕРИТОРИЈИ СРБИЈЕ: Заједнички пројекат Музеја Војводине и Народног музеја
13. 07. 2022. у 20:20
ИСЕЉЕНА СЛИКАРКА У ПЕНЗИЈИ: Полиција и извршитељи у стану у Цвијићевој 79
08. 07. 2022. у 10:29
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)