ВРЕЛО ШАРКАМЕН КАО ПРОЗОР У ПРОШЛОСТ: Завршена овогодишња кампања археолошких истраживања - дошло се до занимљивих резултата

Сузана Јовановић

04. 09. 2022. у 07:30

НА касноантичком локалитету Врело Шаркамен завршена је овогодишња истраживачка кампања коју су археолози Музеја Крајине у Неготину и Археолошког института у Београду овог лета спровели на унутрашњем делу бедема царског комплекса императора Максимина Даје.

ВРЕЛО ШАРКАМЕН КАО ПРОЗОР У ПРОШЛОСТ: Завршена овогодишња кампања археолошких истраживања - дошло се до занимљивих резултата

Фото С. М. Јовановић

Археолошки тим који предводе др Софија Петковић, научни сарадник Археолошког института у Београду и руководилац радова на Врелу, и археолог Гордан Јањић, музејски саветник Музеја Крајине, координатор радова на Врелу и руководилац пројекта конзервације, наставио је са истраживањем бедема у делу који се пружа од јужне куле западне капије до југозападне куле утврђења.

- Дошли смо до врло занимљивих и интересантних резултата да и даље имамо просторије са унутрашње стране, као и на јужном и на целом западном бедему. То је потпуно супротно у односу на први закључак који смо имали деведесетих година прошлог века када су почела ископавања, да утврђење није завршено и да се унутра ништа није дешавало. Ово доказује да тада нисмо били у праву - каже Гордан Јањић.

Фото С. М. Јовановић

Дуж унутрашње стране бедема откривено је више просторија, па ће већ у наредним кампањима нова истраживања дати и одговор шта се у прошлости на овом неприступачном терену Шаркамена дешавало. Ово је, иначе, место порекла Максимина Даје, сестрића императора Галерија који је саградио у Гамзиграду Феликс Ромулијану.

ИСТРАЖИВАЊА

НАЛАЗИШТЕ код Шаркамена први је забележио 1889. Феликс Каниц, а скицирао га је архитекта Ђурђе Бошковић 1947. Прва истраживања започела су 1975. а тек од 1994. до 2003. редовно су организована. После десетогодишње паузе истраживања су настављена 2013. и од тада су редовна.

- Ових месец дана је било довољно за констатовање поменутих просторија, али комплетно дефинисање овог унутрашњег и спољног простора, у овом делу утврђења, уследиће наредне године. Надамо се да ћемо тада то завршити и тај јужни део западног бедема до куле потпуно отворити и са унутрашње и са спољне стране и дефинитивно га довести у ситуацију да буде конзервиран и представљен јавности на начин који и заслужује - додаје Јањић.

Фото С. М. Јовановић

Археолози су прошле године обавили опсежно лидар снимање терена из авиона. Тај ласерско-алтиметријски систем прецизно дефинише терен и бележи чак и грађевине испод земље, које се ни не виде.

ШАНСА ЗА ТУРИЗАМ

- ТУРИСТА овде има све више, тога смо сведоци сваког дана. Овде нам је, додуше, велики проблем инфраструктура и искрено се надам да ће локална самоуправа решити део тог атарског пута, проширити га, како би омогућили долазак већих група. Интересовања има и верујем да би годишње овај локалитет видело и до 20.000 људи - истиче Јањић.

- Министарство културе нам је обезбедило средства па ћемо ове године, по већ постојећем пројекту, конзервирати северну кулу западне капије. Надамо се да ћемо, уколико све буде ишло планираним темпом (да истраживања прати и конзервација), за неколико година моћи јавности да презентујемо ту јужну половину овог великог утврђења. Овај део царске палате Максимина Даје биће доступан јавности на прави начин, ништа мање импозантно него што је то Голубац, или Рам данас - каже археолог Јањић.

И овогодишњи радови на Врелу код Шаркамена спроведени су у оквиру пројекта археолошких истраживања, промоције и презентације овог античког места који реализују Археолошки институт у Београду и Музеј Крајине у Неготину. Новац су обезбедили Министарство културе и информисања и неготински музеј.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја

ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.

01. 07. 2025. у 13:58

МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)

МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.

01. 07. 2025. у 12:48

Коментари (0)

ДУНАВ – ПЛАВА НИТ ЕВРОПЕ: Река која није ту због нас већ с нама