ШТА СЕ МОЖЕ ПОГЛЕДАТИ У БИОСКОПУ КРУШЕВАЦ, А НИЈЕ ФИЛМ? Посетиоци не знају да са кокицама пролазе поред ремек-дела (ФОТО)

С.Бабовић

01. 11. 2022. у 21:20

ПРВИ филмови у Биоскопу Крушевац почели су да пуштају 1967. године, када је на унутрашњем зиду биоскопског хола чувени уметник Лазар Вујаклија (1914-1996) осликао оригиналан мурал.

ШТА СЕ МОЖЕ ПОГЛЕДАТИ У БИОСКОПУ КРУШЕВАЦ, А НИЈЕ ФИЛМ? Посетиоци не знају да са кокицама пролазе поред ремек-дела (ФОТО)

Foto:S.Babović

Зидна слика заузима 16 x 6,5 метара и носи назив “Песма животу”. 

На претежно плавој боји, која симболизује космос, осликани су људи како свирају, задовољни животом. Сунце,Месец и звезде оличавају васиону у којој човек живи и расте. Ту су и симболи мира, слободе, пријатељства и радости живота, приказани као птице, ловац и јахач. Средњевековни мотиви приближавају слику Крушевцу, српској престоници 14.века.

Приликом великом земљотреса на Копаонику 1973.године, страдала је и Вујаклинија слика. Аматерским “длетовањем” затрпана је огромна пукотина на муралу. Пре девет година, прави стручњаци су успели да је рестаурирају и поврате сву лепоту слике.

Иако Крушевац има само два мурала великих димензија, оба су веома значајна. Поред Вујаклинијиног у биоскопу, у холу Дому синдиката чува се други мурал, “Обретење Лазарево” аутор Милића од Мачве.


У време епидемије Ковид-19, млади уметници масовно су почели да осликавају мурале у Крушевцу.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ПИСАО ВУЧИЋУ: Пожелео му здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет

ПУТИН ПИСАО ВУЧИЋУ: Пожелео му здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет

ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић примио је данас честитку председника Руске Федерације Владимира Путина поводом Дана државности Републике Србије, у којој му је руски лидер пожелео здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет, саопштила је данас Служба за сарадњу са медијима председника Републике.

13. 02. 2026. у 12:40

БОМБА, АУТОМАТ И ЦРНА БЕРЕТКА: Хрватски градоначелник се маскирао у Томпсона из Чавоглава - поред њега и Пленковић и први човек Загреба

БОМБА, АУТОМАТ И ЦРНА БЕРЕТКА: Хрватски градоначелник се маскирао у Томпсона из "Чавоглава" - поред њега и "Пленковић" и "први човек Загреба

ДАНАС је у Светој Недељи одржан карневал Фашник, а на позорницу се попео и градоначелник овог места Дарио Зуровец који је био обучен као контроверзни хрватски певач Марко Перковић Томпсон који је познат по својим проусташким ставовима и песмама.

14. 02. 2026. у 14:35

Коментари (0)

ОСЕЋАЈ СЕ ЛАГАНО, А СИТО УЗ BOOM BOX SMOOTHIE