ЧУВАЈТЕ ПОЗОРИШНУ ГРАЂУ ЗА НОВЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ:После текстова у "Новостима", министарка културе Маја Гојковић упутила писмо РТС-у

Вукица СТРУГАР

02. 02. 2023. у 14:17

СЕРИЈА текстова објављена у нашем листу под заједничким насловом и питањем ("Хоће ли се, после више од пола века, обуставити професионално снимање позоришних представа") наишло је на снажан одјек у јавности, која је била затечена чињеницом да би се "из вечери у тајности" могло прекинути с праксом архивирања позоришних остварења за будућа поколења.

ЧУВАЈТЕ ПОЗОРИШНУ ГРАЂУ ЗА НОВЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ:После текстова у Новостима, министарка културе Маја Гојковић упутила писмо РТС-у

фото:Архива "Новости"

Да писање "Вечерњих новости" није остало без реакције надлежног Министарства у коме су увидели значај и могуће последице једне овакве одлуке, најбоље сведочи писмо потпредседнице Владе и министарке културе Маје Гојковић, упућене водећим људима РТС (директору Драгану Бујошевићу и председнику Управног одбора Браниславу Кланшчеку) у којем се наводи:

"Министарству културе обратило се више личности из света културе поводом најаве да ће Радио-телевизија Србије, после више од пола века обуставити снимање позоришних представа. Овим путем позивам вас да још једном размотрите наведену одлуку, имајући у виду да су захваљујући снимцима РТС-а, многе позоришне представе доступне генерацијама које нису имале прилику да их погледају. Позоришна грађа која се на овај начин чува од заборава, важан је материјал и за научни и истраживачки рад у области историје позоришне уметности."

На крају, министарка Маја Гојковић, истиче да верује да ће "руководство РТС-а, уз стручну помоћ наших најважнијих позоришних кућа, успети да установи принципе и механизме за будуће снимање позоришних представа, што би било од вишеструке користи за очување овог важног дела културног наслеђа Србије".

Тако је и са најодговорнијег места упућен апел да се овако (не)промишљена одлука још једном преиспита. У противном, био би то прекид праксе започете давне 1958. године, на самим почецима телевизије и у време када још нису постојале техничке могућности, али је постојала добра воља и свест о вишем интересу. Уколико би се она данас занемарила, позоришна уметност као најефемернија од свих уметности, остала би без трага у времену, па убудуће не бисмо могли ни да претпоставимо како је изгледао један позоришни чин, редитељски рукопис или неки велики глумац на сцени. Да подсетимно, 28. децембра је урађен први "живи" пренос, а од када је (1961) због Конференције несврстаних набављен магнетоскоп почеле су редовно да се снимају представе, међу њима и оне антологијске - које до наших дана не престају да интригирају позоришне заљубљенике.

На тај начин је, у претходних пола века, "овековечено" око две стотине представа чије, ни у много тежим од наших дана, снимање и архивирање није довођено у питање. Уосталом, како рече један од саговорника нашег листа, снимање представа има културолошки значај не само за историју позоришта већ и саме телевизије, изражавајући бојазан да је у "свету јефтине забаве телевизија заборавила једну од својих значајних мисија, а то је да буде и уметничка грана а не само јефтина, популистичка забава". Овај став докуметован је и чињеницом да већ пет-шест година није снимљена ниједна ТВ драма у самосталној продукцији РТС, по којима је некада била чувена Телевизија Београд.

фото: Народно позориште

 

Када се све ово има у виду, утолико је значајнија брза и одговорна реакција Министарства културе, јер би се у противном могло десити да представа "Царство мрака" Народног позоришта (снимљена 26. децембра прошле године) заувек остане последњи сачувани позоришни чин за све будуће генерације. Да то није изненадна одлука РТС нити последица неповољних финансијских прилика, сведочи одговор који смо добили из саме куће: током целе претходне године "Царство мрака" је и једина снимљена представа, као и да у овој календарској години у плану немају - ниједну.

Образложење које смо добили за овакав потез, могло би се свести на констатацију да су се на њега одлучили због смањеног буџета, што је условило "преусмеравање" средстава на комерцијално исплативије, игране серије. Остаје да се надамо да ће имајући на уму и своју уметничку (а с њом и едукативну) функцију, ипак, преиспитати одлуку и, упркос смањеном буџету, прерасподелити средства, у складу са називом - Редакција драмског и домаћег серијског програма РТС.

НЕПРОЦЕЊИВА ВРЕДНОСТ

СНИМЦИ позоришних представа су, како истичу на ФДУ, од непроцењиве вредности. Између осталог, и примарна су грађа за проучавање позоришта из прошлости и једно од основних средстава за историју позоришта. Са студентима се анализирају снимци значајних представа, што представља незамењиво наставно оруђе.

Иначе, наша позоришта не поседују опрему с којом би могла да остваре квалитетне снимке, па би и због ове чињенице професионално снимање морало да буде дужност и обавеза националног сервиса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE