КАТАРИНА ПРВА СРПКИЊА АКАДЕМИК: На данашњи дан Српско учено друштво примило прву жену у своје чланство
ПРВА српска акаемска сликарка Катарина Ивановић је на данашњи дан 13. јуна 1876. изабрана за члана Српског ученог друштва и тиме постала прва Српкиња академик.

vikipedija
Колекција њених слика коју је пред крај живота послала у Београд из родног Столног Београда (Секешфехервара) у Угарској на поклон отаџбини, сматра се зачетком збирке Народног музеја, чиме се уметница уврстила у његове осниваче.
- Прва је у роду србском од женског пола, која је у светиј храм художества ступила, од Богиње посвештеније примила, и кистом живописанија управљати научила - записао је Теодор Павловић, српски новинар, књижевник и први секретар Матице српске у Пешти.
Кћи Лазара и Марије Ивановић, угледних Срба из Угарске рођена је 1811. у Веспрему крај Столног Београда, где је провела детињство. Њен велики сликарски дар уочио је богати трговац Ђорђе Станковић, који је о свом трошку, шаље у Пешту, у атеље Јозефа Пешког, а мађарска грофица Чаки очарана њеним сликама помаже јој да се се 1835. упише на Бечку уметничку академију.

vikipedija
Срби у Бечу је топло примају, а Сима Милутиновић Сарајлија јој 1837. посвећује спев "Тројесестарство". Катарина Ивановић је 1845—1846. студирала на Минхенској академији уметности, где је насликала прву велику српску историјску композицију "Освајање Београда 1806. " На њој је, историјски оправдано, централна фигура Узун Мирко Апостоловић, који је ушао у град освојивши са својм броцима Сава-капију.

vikipedija
То није наишло на добар пријем на двору Карађорђевића у Београду, где је дошла 1846. с надом да ће живети и радити у Србији коју је познавала само из прича. Због дворских сплетки није добила никакву службу, већ се издржавала сликањем портрета тадашњих угледних Београђана, у чему је показала највеће мајсторство. Крајем 1847. напушта Београд и путује Европом усавршавајући сликарство у Паризу, Италији и Холандији, да би се на крају вратила у Столни Београд, где је стварала до краја живота 1882, често сликајући историјске композиције са српским темама.
- Живела је живот који јој неће дати умрети, јер је име бесмртно свију оних, који су осећали и радили за свој род - сажео је њен живот у једној реченици велики научник Михајло Валтровић, отац српске археологије и управник Народног музеја.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)