ДОСИТЕЈЕВО ДЕЛО ХИМНА ЖИВОТУ: Обележавање рођендана Велике школе и задужбине великог просветитеља
ЗАДУЖБИНА "Доситеј Обрадовић" годинама негује рад са децом на афирмацији вредности и порука које нам је оставио велики просветитељ, први српски министар просвете тек обновљене државе - Доситеј Обрадовић.

Фото Прес биро ПВВ
Септембар је пун симбола и важних датума који се могу везати баш за његово име и дело. Доситеј је у свом раду изнад свега истицао значај књиге, учења и знања, улогу просвећености у развоју појединца а на посебан начин и у стању друштва и државе. Посебним догађајима данас ће се обележити 215 година од оснивања Велике школе (13. септембар) као и рођендан Задужбине (17. септембар). Тада ће бити организован свечани скуп и додељене награде младим писцима у оквиру конкурса "Доситејево златно перо".
- По доласку у Србију 1807, Доситеј је радио на развоју школа и образовања, отворио је 1808. Велику школу, претечу Универзитета, а 1810. прву београдску Богословију - каже, за "Вечерње новости", Мирјана Драгаш, управник Задужбине. - Пред нама су и Дани европске баштине који у великој мери управо прате Доситејево дело и поруке. Наше активности ћемо баш због тога усмерити на обележавање значаја Велике школе, Универзитета, европских порука, ка схватању значаја улоге државе, слободе, равноправности народа, верске толеранције, културе, етике, морала, знања.

Горан Перчевић, директор "Интеркомерца", Фото З. Јовановић
У данима баштине Задужбина ће позвати посетиоце да обиђу трајне изложбе "Доситеј у Београду" и "Прекретања - Хале и Лајпциг на Доситејевом путу". А, ђаци ће имати прилику да се на изложби "Наравообученија" упознају са радовима ученика Средње дизајнерске школе који су по мотивима из Доситејевих басни у сарадњи са Задужбином и Филолошким факултетом урадили скице и лутке.
Циљ Задужбине "Доситеј Обрадовић" такође је, како нам је рекла Драгашева, да се у сарадњи са Министарством просвете осмисле нови садржаји, за школе и ученике којима ће бити обогаћени "Доситејеви дани".
- И овог пута обележићемо "Доситејев дан", који је уведен у школски календар пре две године - каже Драгашева подсећајући нас да је дан сећања на великог просветитеља уведен када је на челу Министарства просвете био тадашњи министар Бранко Ружић. - Тада ће бити одржана свечана академија Доситеју у част и уручене посебне награде и признања. Биће то прилика и да се још једном присетимо Доситејевих порука. Његово дело је химна животу, љубави, врлини, истини, правди, породици, слози и миру. Има ли ишта вредније од тога?!

Фото Архива
Идеја у Задужбини има много, али материјалне могућности су веома ограничене. Задужбина нија инститиција на буџету, већ се финансира само путем пројеката. А, недавно је основала Савет Задужбине, који окупља угледне привреднике. Иницијатори оснивања Савета су дугогодишњи пријатељи Задужбине - Милета Гајић и привредник Горан Перчевић који је именован и за председника Савета.
- Надамо се да ће синергија снаге привреде и науке дати још боље резулате. Задужбинарство је лепа традиција у Србији. Доситејева кућа у Чакову обновљена је захваљујући напорима Задужбине али и покрајинског секретаријата за културу. Очекује се да ће ускоро бити стављена у функцију у смислу организација већих посета - каже Перчевић. - С обзиром на то да је Доситеј путовао по целом свету, Задужбина је задржала међународни карактер. Сваке године се на Сајму књига додељује награда за најбољег страног издавача који објављује књиге на српском језику. Планови су да се тај интернационални карактер настави јер је то у природи Доситејевог живота и дела. Он је био отворен према свету, отворио је Србију за европске вредности, а истовремено и наше вредности промовисао по Европи.
Стваралачки печат
У САВЕТУ Доситејеве задужбине су и угледни и признати научници и стручњаци који су и раније давали особени стваралачки печат Задужбини. Међу њима су: проф. Душан Иванић, проф. Војислав Јелић, Радомир Путник, проф. Славко Гордић, Марко Недић, проф. Драган Симеуновић, академици Љубодраг Димић, Дарко Танасковић, проф. Радивоје Микић и други.
Перчевић истиче да се школа, после трагедије у "Владиславу Рибникару", наметнула као важна тема у друштву:
- Без духовног и културног развоја нема напретка државе. Децу треба учити да се врате правим вредностима, да се одупру негативним појавама као што су насиље, сујета, завист, отуђеност, да науче да разликују добро и зло. Зато се треба вратити Доситејевим порукама. Он је говорио: "Књиге, књиге браћо моја, а не звона и прапорци; Навикавајмо младеж на добро, од тога све зависи; Они који немају у глави врло често мисле да су мудрији него други; Корен науке је горак, али је плод сладак; Нема горих људи од оних који се противе просвећењу и образовању народа. Такви, да могу, и сунце би угасили; Поделите своје знање. То је пут да постанете бесмртни; Зло кад учиниш - бој се..."
Циљ Задужбине је, како је истакла Мирјана Драгаш, да се оправдају добијене награде, међу којима су: Светосавска награда, Вукова награда, Грамата патријарха Павла, Златни беочуг, Звезде Београда, али и посебно значајна Сретењска златна медаља за заслуге у култури.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)