ПОЗОРИШНА КРИТИКА: Шта је љубав него фантазија

Драганa Бошковић

25. 09. 2023. у 10:00

НАРОДНО позориште "Тоша Јовановић" у Зрењанину започиње нову позоришну сезону 2023/24. једним од мање играних комада сада већ класика српске коме­дије, Александра Поповића.

ПОЗОРИШНА КРИТИКА: Шта је љубав него фантазија

фото: приватна Архива

О свету периферијских ју­нака, који имају само једну жељу, да остваре свој сан, био он сентименталан или послован, Поповић је писао много и по специфичном језику и бићу народа у њему постао непревазиђен у нашој драматургији.

"Љубинко и Десанка" је игра, заснована на изврсним актерима, и без тога не може да успе.

У Зрењанину, ре­дитељ Милан Нешковић и драматург Јелена Мијовић су ово опште место за поставку Поповићевих "трагич­них фарси" (а овде су актери дословно били бравуро­зни) обогатили дијалозима из ТВ сценарија за "Читав живот за годину дана" истог писца, чиме би позоришну игру приковали за тло, да редитељ није проширио зна­чење комада, игре, љубави, трагикомедије на идеју циркуса, као места где се чуда догађају, и верује им се. Цео живот је циркус, изговара се почесто у "Љубинку и Десанки". Љуљашке, које личе на трапез динамично употпуњавају радњу. "Карактери" плутају овим снови­ђењем као барке без кормилара, свако као да наслепо пипа своју судбину. Сара Симовић Десанку приказује као биће, које своје проблеме решава сопственим средствима, очигледно злоупотребљаваним.

Она че­ка Љубинка (Милан Колак), погрешно верујући да он може да ургира за решење њеног животног проблема. Али Случај уплиће прсте у тај однос, а помажу му и Август (Иван Ђорђевић Џуди), као и Шпијалтер (Јован Торачки), који постаје, уместо помоћника, непотребна компликација...

Настало у време владавине театра апсурда, полови­ном прошлог века, писање Александра Поповића ду­гује, дакако, и Бекету, али и Јонеску, па и Нешковић не пропушта прилику да онтолошке истине, о животу и опстанку, покаже као кловновско веровање да се из пустиње (самоће) може изаћи "триком". Посетиоци те самоће (као Поцо и Лаки у "Годоу" могу да покваре идеалну равнотежу безнађа, и зато нису добродошли. Од Јонеска, и Поповић, и Нешковић баштине благогла­гољивост, која би била сама себи сврха, да није одлика личности, њена последња одбрана од бесмисла и жи­вотног неуспеха...

Уз музику, плес, каламбур, акробације (кореограф Андрија Кулешевић), како физичке, тако и језичке, Нешковић заокружује ову трагикомичну љубавну причу онако, како свака домаћица, која прати ТВ серију у својој кухињи, жели - хепиендом. Но, ку­хињица, у којој ће се пиленце на­ћи у супи (а О. Вајлд тврди да је "нахрани животињу!" формула љубави) волшебно настаје од јавног тоалета у парку (сцено­граф Марија Калабић) и поста­је метафизички простор, где су чуда могућна у оба правца. Са­мо сан о срећи чини овај животни циркус, чији је главни покретач не­споразум, стварним и одрживим.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АЕРОДРОМИ БУДУЋНОСТИ: Како одрживе праксе обликују ваздухопловство