ПОЗОРИШНА КРИТИКА: Шта је љубав него фантазија

Драганa Бошковић

25. 09. 2023. у 10:00

НАРОДНО позориште "Тоша Јовановић" у Зрењанину започиње нову позоришну сезону 2023/24. једним од мање играних комада сада већ класика српске коме­дије, Александра Поповића.

ПОЗОРИШНА КРИТИКА: Шта је љубав него фантазија

фото: приватна Архива

О свету периферијских ју­нака, који имају само једну жељу, да остваре свој сан, био он сентименталан или послован, Поповић је писао много и по специфичном језику и бићу народа у њему постао непревазиђен у нашој драматургији.

"Љубинко и Десанка" је игра, заснована на изврсним актерима, и без тога не може да успе.

У Зрењанину, ре­дитељ Милан Нешковић и драматург Јелена Мијовић су ово опште место за поставку Поповићевих "трагич­них фарси" (а овде су актери дословно били бравуро­зни) обогатили дијалозима из ТВ сценарија за "Читав живот за годину дана" истог писца, чиме би позоришну игру приковали за тло, да редитељ није проширио зна­чење комада, игре, љубави, трагикомедије на идеју циркуса, као места где се чуда догађају, и верује им се. Цео живот је циркус, изговара се почесто у "Љубинку и Десанки". Љуљашке, које личе на трапез динамично употпуњавају радњу. "Карактери" плутају овим снови­ђењем као барке без кормилара, свако као да наслепо пипа своју судбину. Сара Симовић Десанку приказује као биће, које своје проблеме решава сопственим средствима, очигледно злоупотребљаваним.

Она че­ка Љубинка (Милан Колак), погрешно верујући да он може да ургира за решење њеног животног проблема. Али Случај уплиће прсте у тај однос, а помажу му и Август (Иван Ђорђевић Џуди), као и Шпијалтер (Јован Торачки), који постаје, уместо помоћника, непотребна компликација...

Настало у време владавине театра апсурда, полови­ном прошлог века, писање Александра Поповића ду­гује, дакако, и Бекету, али и Јонеску, па и Нешковић не пропушта прилику да онтолошке истине, о животу и опстанку, покаже као кловновско веровање да се из пустиње (самоће) може изаћи "триком". Посетиоци те самоће (као Поцо и Лаки у "Годоу" могу да покваре идеалну равнотежу безнађа, и зато нису добродошли. Од Јонеска, и Поповић, и Нешковић баштине благогла­гољивост, која би била сама себи сврха, да није одлика личности, њена последња одбрана од бесмисла и жи­вотног неуспеха...

Уз музику, плес, каламбур, акробације (кореограф Андрија Кулешевић), како физичке, тако и језичке, Нешковић заокружује ову трагикомичну љубавну причу онако, како свака домаћица, која прати ТВ серију у својој кухињи, жели - хепиендом. Но, ку­хињица, у којој ће се пиленце на­ћи у супи (а О. Вајлд тврди да је "нахрани животињу!" формула љубави) волшебно настаје од јавног тоалета у парку (сцено­граф Марија Калабић) и поста­је метафизички простор, где су чуда могућна у оба правца. Са­мо сан о срећи чини овај животни циркус, чији је главни покретач не­споразум, стварним и одрживим.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове