ОБРЕНОВИЋИ КРОЗ ИСТОРИЈУ И ШАБАЦ: Вредно штиво о сроској династији прикупљено у седам књига
Неговање сећана на династију Обреновић и расветљавање историјских чињеница које су обележиле владавину те породице предстваљено је у форми каталога у до сада седам објављених томова Музеја рудничко-таковског краја из Горњег Милановца под називом „Обреновићи у музејским и другим збиркама Србије и Европе“.

фото в митрић
– Пројекат смо покренули 2010. године са циљем да прикупимо сву заоставштину Обреновића, пре свега у Србији. Како је пројекат растао од 2013. године кренули да издајемо, мислили смо највише два тома стручне каталошке публикације „Обреновићи у музејским и другим збиркама Србије“. Покушали смо да прикажемо све то најзначајније што се чувало и у Народном музеју Србије, Историјском музеју Србије, Музеју града Београда али и у Народној библиотеци и Архиву Београда, кроз приватне збирке, кроз на пример манастирске збирке. Како је материјал пристизао из године у годину и како су нам се јавиле колегинице и колеге из Француске, Аустрије и Швајцарске, читав пројекат је еволурирао 2015/16. године и зато од треће наше књиге ми имамо и додатак наслову и сада је тај пројекат „Обреновићи у музејским и другим збиркама Србије и Европе“ – рекао је Александар Марушић, директор Музеја рудничко-таковског краја и један од уредника ове капиталне едиције.
Седми том стручне каталошке публикације, објављен почетком 2023. године, поред уводне речи, текстова две рецензије, доноси још деветнаест чланака – збир предмета, докумената и уметничких дела, непосредно и посредно везаних за чланове владарског дома, а похрањеним у посебним збиркама Музеја науке и технике, Музеја Војводине, Природњачког музеја, Музеја у Крушевцу и Шапцу који са артефактима из Архива Србије и Смедерева и једним занимљивим рукописом из Чачанске библиотеке чине основу ове публикације.
– Потрудили смо се да направимо једну лепу причу о Обреновићима и Шапцу коју прате и предмети из наше збирке. Укупно је представљено негде тридесет девет, четрдесет предмета из наше збирке. Ту су и неки предмети који су везани за Шабац, али се не налазе у нашој збирци, као рецимо Свето Писмо које је Милош Обреновић 1826. године поклонио Шабачкој цркви за здравље своје браће Јована и Јефрема. Затим је ту застава из 1898. године Шабачког певачког друштва коју је Друштву поклонио краљ Милан Обреновић а која се налази у породичној збирци породице Ђурковић.
- Ту је и мени краља Милана из 1889. Потрудили смо се да на неки начин дамо свеобухватну слику односа Шапца према Обреновићима и Обреновића према Шапцу јер су Шапчани због великог утицаја Јеврема Обреновића почетком 19. века на развој града били врло привржени династији Обреновић. О тој привржености династији Обреновић најбоље говори и Катанска буна која је била у Шапцу и кренула из Шапца. Заправо покушај враћања Обреновића и рушења кнеза Александра Карађорђевића. У овој збирци, која је обишла скоро цео свет, захваљујући колеги Марушићу и Музјеу рудничко-таковског краја сад се налазимо и ми и путујемо по свету заједно са овом збирком – истакао је историчар Бранислав Станковић из Народног музеја Шабац.
Престављајућу заоставштину династије Обреновић, која је систематски уклањана из проучавања историје српског народа, публикација „Обреновићи у музејским и другим збиркама Србије и Европе“ пример је децентрализације културних збивања, укључивања малих културних средина у велике системе, пример целине која материјална сведочанства прошлости повезује са садашњошћу и будућношћу утирући пут новим сличним пројектима, оцена је стручњака из те области.
– Ово је заправо једна база података. Сада је апсолутно немогуће изучавати српски 19. век, нарочито кроз владарску кућу Обреновића, а не консултовати ових седам од планираних десет књига. Она не даје никакав вредносни суд. Нити уздиже Обреновиће нити их ниподаштава него даје могућност историчарима, историчарима уметности, етнолозима, социолозима и другим припадницима да ли друштвених или хуманистичких наука да кроз једну објективну базу података, егзактну базу података, изучава оно што му је на памети – нагласио је Александар Марушић.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)