БРИТКЕ МИСЛИ У ЦРТЕЖУ И СЛИЦИ: Сећање на Иванку Живковић (1936-2022) у свим галеријама ФЛУ

М.А.К.

25. 10. 2023. у 17:40

ИЗБОР радова из репрезентативног опуса Иванке Живковић (1936-2022) - енформел слике, слике са темом плода, пејзажи, цртежи и пастели, чине изложбу "Од цртежа до слике", чији је аутор историчарка уметности Оливера Вукотић, а трајаће у Галерији ФЛУ, Галерији Излози ФЛУ и Центру за графику од 26. октобра до 13. новембра.

БРИТКЕ МИСЛИ У ЦРТЕЖУ И СЛИЦИ:  Сећање на Иванку Живковић (1936-2022) у свим галеријама ФЛУ

Фото Галерија ФЛУ

Уметност Иванке Живковић суштински одражава њену личност, сматра Вукотићева, која у свом тексту, још истиче:

- Животност, виталност, енергија, бриткост мисли и уживање у лепотама свакодневице су карактерна својства сликарке, која се могу препознати у загаситој, еруптивној, утихлој и интензивној боји, снази потеза, рељефној структури, нерватури линеарних записа... Њена уметност се сагледава као јединствен, испреплетен ток слика и радова на папиру, о чему сведоче и подаци да је на првој самосталној изложби (1962) изложила слике, а на другој (1965) аквареле. Та врста паралелности и међусобног прожимања је непобитна током свих шест деценија њеног уметничког деловања.

Уметница се, према мишљењу ауторке изложбе, стилски формирала, студијрајући код Недељка Гвозденовића, док се њен професионални пут везује за почетке Октобарског салона, где први пут учествује на једној колективној изложби.

- Опредељујући се за један вид модерне ликовне естетике, она на првој самосталној изложби 1962. године излаже аутентична дела структуралног сликарства, чиме одлучно манифестује своја убеђења те врсте- наглашава Оливера Вукотић. - У даљој генези уметничког рукописа Живковићева се окреће новој ликовности ближој традиционалној естетици, односно стабилном дискурзивном језику пластичких вредности. Одваја се од поетике енформела и оријентише ка класичном сликарству. Из утврђених координата, преузима кружне форме које се модификују у јединствени знак-симбол. Идући од материје ка облику, долази до форме плода која постаје примарна тема. Успостављен као константа, овај сиже је вишедеценијска визуелна нарација њене уметности. На рaзмеђу два миленијума, Живковићева се у сликарству окреће пејзажу у којем је остварила специфичан персоналан рукопис.

Цртачки опус Иванке Живковић  може се пратити од краја педесетих година 20. века до почетка треће деценије овог века, а пастел од осамдесетих до средине друге деценије 21. века, наводи историчарка уметности:

- Афинитет ка цртежу изразито је наглашен код ове пасиониране сликарке која се целог живота паралелно бавила сликарством и цртежом, а и сама је говорила да нема слике без цртежа. Оријентисана ка чистоти израза који је ефектнији што је једноставнији, од почетка се фокусирала на класичан извођачки поступак и технику (туш, перо и угаљ). Њени цртежи су енергични и експресивни, у њима се огледа префињен ликовни стил и један сензибилан осећај за линију као основно иконографско средство. Поред плода, лептири, бокори, анимални и други садржаји били су лајтмотив у цртежима и пастелима. Сензација је транспонована евокативним потезима и баш та разноликост кроз коју се манифестује богатство израза, Иванкину уметност чини привлачном- закључује Оливера Вукотић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!