ЧУВАЈУ СРПСКИ ЈЕЗИК И ЋИРИЛИЦУ: Награду за најбољег издавача из дијаспоре добио Андрићев институт у години свог јубилеја
АНДРИЋЕВ институт ове године обележава деценију издавачке делатности, тако да Награда за најбољег издавача из дијаспоре, којом је овенчан на сајаму књига, представља круну десетогодишњег преданог рада. Признање су добили за едиције „Знамен Србистике“, „Научне монографије“ , „Филозофија и књижевност“ и „О српским класицима“.
На штанду овог излагача посебну пажњу читалаца привлаче нова издања, међу којима се истичу “Расправа о умијећу живљења намијењена младим покољењима” Раула Венегема, као и “Књижевност између политике и културе: Бранимир Шћепановић и Данило Киш” Весне Тријић. Међу новим издањима су: “Таоци на неодређено време: Балада о звери” Зорана Арсовића, двотомно дело историчара Олега Ајрапетова “Спољна политика Руске империје /1801–1914/”, те “Дипломатски списи Милана Ракића” Миладина Милошевића, “Лингвостилистички огледи” Тање Русимовић, “Стил српске прозе и драме” Нине Ћеклић, “Двострука негација у српском језику” Јелене Петковић и “Успон и пад Вукове ћирилице од Кримског рата до Кримског рата” Синише Стефановића.
Објављујемо монографије, као и зборнике научних радова, тако да су за наша издања највише заинтересовани научни радници који истражују области којима се ми бавимо а то су књижевност, српски језик, историја, друштвене науке, османистика – каже нам Жељка Остојић, виши стручни сарадник за односе са јавношћу Андрићевог института. – Трудимо се да што већи број наших издања шаљемо, најчешће бесплатно, библиотекама, универзитетима, установама културе и науке. Можете да замислите колико је то књига, ако смо за десет година објавили 123 публикације.
Андрићев институт је 2015. године установио Велику награду Иво Андрић која се додељује сваке године за животно дело и за најбољу књигу. Досадашњи добитници су били Матија Бећковић, Душко Ковачевић, Горан Петровић, Енес Халиловић, Драгослав Михаиловић, а од страних писаца Петер Хандке, Гузељ Јахина, Ју Хуа, Сандра Веронези.
Овом наградом Андрићев институт доприноси промоцији књижевности и српске књижевности – каже Остојић - док кроз доделу награда страним писцима промовише Србију и Републику Српску и српску књижевност у иностранству. Професор Емир Кустурица је од самог почетка укључен у рад Андрићевог института. Основани смо 2013. године на његову иницијативу, Влада Републике Српске је препознала важност установе која ће радити на томе да се заштите ћирилица и српски језик, као и српска књижевност и историја.
Препоручујемо
РЕМЕК ДЕЛА ДЕВЕТЕ УМЕТНОСТИ: Врхунска нова издања наших стрип издавача на Сајму књига
27. 10. 2023. у 19:34
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)