МИЛИЦА ТОМИЋ ХЕРОИНА АНИМИРАНОГ ФИЛМА: Новосадски основци креативно о знаменитој Српкињи
АНИМИРАНИ филм „Хероине новосадкиње - Милица Томић” чији су аутори ученици новосадских основних школа, премијерно ће бити приказан у петак,22.децембра (11 сати)у Архиву Војводине (Жарка Васиљевића 2а) у Новом Саду.

Архива породице Милетић

Архив војводине
Сценарио и филм осмислили су новосадски основци, а настао је њиховим промишљањем о знаменитим женским личностима из историје Новог Сада. Филм је снимљен у техници стоп-моушн анимације, односно примењени су пиксилација, анимација пластелином и колаж. Пројекат је суфинансирала Градска управа за културу.

Музеј Војводине
Милица Томић (Нови Сад, 1859 - Београд, 1944),књижевница, политичарка, новинарка и особена личност нашег културног и политичког наслеђа, била је кћерка Светозара Милетића, вође Срба у Угарској у 19. веку и супруга његовог политичког наследника Јоше Томића. Највећи део живота провела је у Новом Саду бавећи се политиком, уређивањем часописа и унапређењем живота девојака и жена залажући се за њихово право на образовање.

Архив војводине
Школовала се у Новом Саду, Бечу и Пешти и говорила је немачки, мађарски, француски и енглески. Врло млада ступила је на политичку позорницу заступајући ставове свог оца Светозара. Била је посвећена еманципацији и просвећењу жена. Осим оснивања и уређивања часописа "Жена" 1911, који је излазио целу деценију, и писања текстова у овом и другим гласилима, сарађивала је са различитим феминистичким удружењима и организацијама. Окупљала је Новосађанке на састанцима током којих су читани различити текстови, најчешће књижевни, и чланци о здрављу. Сматрала је да је образовање главни предуслов за напредак жене.Основала је добротворни фонд за помоћ сиромашнима и болеснима.У време када је угарска власт Светозара Милетића послала на робију, преузела је уређивање листа "Застава", најважнијег политичког гласила Срба у Угарској чији је основатељ био управо њен отац.

Архива породице Милетић
Предводила је седам жена које су заједно са још 750 Срба, Буњеваца и осталих Словена учествовале у раду Велике народне скупштине 25. новембра 1918. у Новом Саду када је донета одлука о присаједињењу Бачке, Барање, Баната (а дан раније и Срема) Краљевини Србији. Осам дана уочи Скупштине, Српски народни одбор донео је одлуку којом је први пут омогућено женама да бирају и да буду биране.
Био је то први, усамљени случај политичке еманципације жена на овим просторима, али морало је да прође још неколико деценија да би жене добиле пуна политичка права.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)