ПРОЈЕКЦИЈА У РУСКОМ ДОМУ: Документарац о Светом Сави

Марина Мирковић

29. 01. 2024. у 15:12

ДОКУМЕНТАРНИ филм "Свто Савва, русски цвет на сербском флаге" ("Свети Сава. Руски колорит на српској застави"), ауторке Анжелике Кареткине, који је снимио први руски јавни федерални православни ТВ канал "Спас", биће приказан вечерас у 19 часова у Руском дому у Београду.

ПРОЈЕКЦИЈА У РУСКОМ ДОМУ: Документарац о Светом Сави

промо

Филм је посвећен Преосвећеном Сави српском, оснивачу Српске православне цркве и њеном првом архиепископу. Кроз житије светитеља филм говори о вековној вези руског и српског народа. Из центра Русије - из Волоколамског Кремља, филмска екипа одлази у центар Београда, на место где су Турци спалили мошти светитеља и где се сада налази грандиозни храм - један од највећих у православном свету. Аутор филма говори о древним манастирима и планинској светињи (испосници) у којој се молио и сам монах Сава.

У филму су учествовали познати глумац Милош Биковић и његов брат - архимандрит Михаил (Биковић), историчар, професор Филозофског факултета Универзитета у Београду Милош Ковић, истраживач на Одељењу за савремену историју централне и југоисточне Европе у Институту за славистику Руске Академије Наука - Георгиј Енгелхарт, као и свештенство Српске православне цркве. У филму је коришћена музика руског ансамбла "ИХТИС" који изводи музичка дела на српском језику. Генерални продуцент филма је глумац и ТВ водитељ, генерални директор ТВ канала Спас, Борис Корчевников. Ауторка филма је Анжелика Кареткина, новинарка, ТВ водитељка, ауторка недељне рубрике "Ми смо Руси" на ТВ каналу Спас, редитељка.

Филм је са великом пажњом дочекан у Русији и на Балкану, а публика и велики уметници су га високо оценили: међу њима су народни уметник РСФСР, глумац и редитељ Александар Михајлов, лауреат Патријаршијске награде за књижевност, писац Валериј Хајрјузов, српски редитељ (први асистент редитеља филма "Сунчаница" Н. С. Михалкова) Станислав Поповић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИК Венецуеле Николас Мадуро је хеликоптером стигао на Менхетн, након чега је конвојем пребачен у Притворски центар (МДЦ) у Бруклину, озлоглашени затвор описан као „одвратан“ са „застрашујућим“ условима. Тамо су остали певач Р. Кели, Гислејн Максвел и Сем Банкман-Фрид.

04. 01. 2026. у 08:58

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.

03. 01. 2026. у 18:47

Коментари (0)

СРПСКИ ФУДБАЛ ТУГУЈЕ: Умро Милорад Косановић - и то на свој рођендан