СЕЋАЊЕ НА БРАНКА ЋОПИЋА: У родним Хашанима обележиће се четири деценије од пишчеве смрти

В.В.С.

22. 03. 2024. у 13:04

У ПИШЧЕВОМ родном месту Хашани, у уторак (26. марта) биће обележено четрдесет година од смрти једног од најомиљенијих наших књижевника - Бранка Ћопића.

СЕЋАЊЕ НА БРАНКА ЋОПИЋА: У родним Хашанима обележиће се четири деценије од пишчеве смрти

фото приватна архива

Рођен је 1. јануара 1915. године у Хашанима, а 26. марта 1984. године извршио је самоубиство скоком са Бранковог моста. Прву књижевну награду добио је 1938. године од Академије седам умјетности за кратку причу, 1939. године припала му је Ракићева награда, а потом и признање Српске краљевске академије 1940. године.

Његова антологијска збирка приповедака "Башта сљезове боје" освојила је Његошеву награду 1972. године, а НИН-ову награду добио је 1958. године за роман "Не тугуј, бронзана стражо". Био је члан САНУ.

Други светски рат подстакао га је да напише романе "Пролом", "Глуви барут", "Не тугуј, бронзана стражо" и "Осма офанзива", затим приповетке "Роса на бајонетима", "Сурова школа", "Љубав и смрт", "Доживљаји Николетине Бурсаћа", "Горки мед", "Свети магарац", "Људи с репом" и збирке песама "Огњено рађање домовине" и "Ратниково прољеће". Написао је романе за децу "Орлови рано лете", "Славно војевање", "Приче испод змајевих крила" и "Доживљаји мачка Тоше". Иза Ћопића остале су збирке песама "Чаробна шума", "Армија одбрана твоја", "Партизанске тужне бајке", "Вечерње приче", "Дједа Тришин млин" и "Несташни дјечаци".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?