"ВЕНЕЦИЈА" ПЛОВИ ДАЉЕ...: Народни музеј није искористио право прече куповине дела Надежде Петровић

М.Краљ

18. 04. 2024. у 20:00

ДЕЛО из импресионистичке фазе Надежде Петровић - "Венеција", недавно је премијерно представљено домаћој јавности на изложби у Чачку, у галерији која носи име велике сликарке, како "Новости" сазнају, ипак, неће ући у нашу националну ризницу.

ВЕНЕЦИЈА ПЛОВИ ДАЉЕ...: Народни музеј није искористио право прече куповине дела Надежде Петровић

Фото Галерија Надежда Петровић

Наиме, слика из 1907. коју је домаћи колекционар откупио из једне хрватске збирке, а Народни музеј је утврдио за културно добро - музејски предмет, по праву прече куповине, прво је понуђена овој установи.

Понуда је на Трг републике стигла 1. априла, када је и покренута процедура, према протоколу ове институције, пред Комисијом за набавку музејских предмета, чији је задатак био да процени да ли би платно димензија 70 пута 50 центиметара, рађено техником уље на платну, у смеђима тоновима, са сфумато атмосфером, настало током једног од Надеждиних студијских боравака у Италији, требало да се нађе под окриљем наше кровне музејске институције.

Према информацијама до којих су "Новости" успеле да дођу, стручњаци Народног музеја Србије, који иначе баштини најпотпунију колекцију дела Надежде Петровић у земљи, са готово трећином њеног укупног опуса, а међу којима су и нека од ремек-дела из периода 1907-1908. године, попут препознатљивог дела "Дереглије на Сави", одлучили су да се не искористи право прече куповине.

Односно, проценили су да није реч о делу које би сврсисходно, односно са уметничког, историјског и музеолошког становишта, допринело развоју збирке.

Понуда

У НАРОДНОМ музеју нисмо успели да сазнамо по којој цени је "Венеција" понуђена овој институцији. Међутим, посредно, преко извора блиског колекционару, речено нам је да је "ово плато димензијама два пута веће од 'Одмора башибозука' Паје Јовановића, понуђено по дупло мањој цени". Према изведеној рачуници, то је око 150.000 евра. На тржишту уметнина, на коме су, иначе, веома ретка платна ове сликарке, до сада ниједно није постигло ту цену.

Према њиховом мишљењу, дело "Венеција" не би системски употпунило стваралаштво Надежде Петровић, у оквиру Збирке југословенског сликарства 20. века, као ни сталне поставке Народног музеја. Чињеница да је наша најстарија музејска институција одлучила да "Венецију" не уврсти у своју сталну поставку, не умањује њену вредност као културног добра - музејског предмета.

То што је њен власник, према праву прече куповине, морао прво да је понуди Народном музеју Србије, не значи да за њу неће бити заинтересована нека друга институција, или приватни колекционар. Али, статус културног добра - музејског предмета, истовремено подразумава да само са дозволом надлежног државног органа дело може бити изнето из земље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)