ЏЕЗ МИРИ АМЕРЕ И РУСЕ: Несвакидашња прича о пријатељству музичара Олега Киријева и Кита Џејворса
ДВОЈИЦА дугогодишњих пријатеља Олег Кирејев (Руска Федерација) и Кит Џејворс (САД) вечерас ће у Србији први пут одржати џез концерт, под једноставним и симболичним називом - "Заједно". Пред београдском публиком наступиће у Руском дому, а само два дана касније и на "Нишвилу".
Њихово дружење почело је случајно 2007. године, када је саксофониста Кирејев сурфујући интернетом у потрази за музичарима за један џез пројекат у Русији, "налетео" на пијанисту Џејворса. Допала му се његова музика, позвао га је да дође и први концерт извели су у Москви, потом у Пољској, а онда су кренули у Њујорк и на америчку турнеју. Од тада до данас, повећао се јаз између њихове две велике земље, али ништа није могло да поремети блискост већ успостављеног поверења и пријатељства.
- Рођен сам 1971, одрастао на крају Хладног рата и смртно сам се плашио Русије. Доживљавали смо их као мистериозну, непријатељски расположену земљу. Говорили су нам много о томе какав је то народ и на шта је спреман. Стварност је оповргла све страхове, захваљујући пријатељству са Олегом. Схватио сам да имамо много више сличности него разлика. Нисам могао ни замислити да ћу са једним Русом остварити такву блискост и повезаност. Кроз музику је израсло наше велико разумевање и пријатељство - каже Џејворс, који је заједно са руским колегом (после само неколико проба) снимио два албума, Rhyme and Reason и The Meeting.
И док је Олег већ осам година у Србији, а у којој живи од времена короне (и већ одлично влада језиком), Кит је дошао први пут. Још на аеродрому питао је пријатеља да ли у Србији неко говори енглески. Олег му је ведро одговорио: "Овде сви говоре енглески!" Да би упознао људе и нашу музику, одомаћени Рус је другара одвео одмах у "Два јелена" да осети атмосферу и дух домаћина.
- У почетку нисам мислио да живим у Србији, стицај околности хтео је да ту останем. У међувремену, са Василом Хаџимановим одржао сам два препуна концерта на "Коларцу", имао и неке турнеје, Васил је свирао са мном у Русији. Обрадио сам и петнаестак српских најпопуларнијих песама у џез фазону, као што је "Пукни зоро", "Ђурђевдан", "Несаница", "Звиждук у осам"... Људи веома лепо реагују. Својевремено сам и од Корнелија Ковача добио комплименте за "Април у Београду". Иначе, кад год уђем у такси, таксиста ми каже: "Ја сам,знате, русофил!" А ја му увек одговаравам "а ја сам србофил" - објашњава са широким осмехом Олег Кирејев, који је да би људи лакше запамтили његово име штампао визиткарту на којој пише "Огњен Кирић". - Волим и вашу, балканску музику. Уосталом, већ сам издао један такав албум са неким хитовима, под називом "Уживај у Србији".
И док Олег открива како су препознали "друг друга" преко интернета, разменили ауторске композиције и убрзо у Њујорку, у чувеном "Тони Бенет" студију, снимили први албум, Кит наставља:
- Свака врста музике спаја људе, а џез доноси посебну врсту заједништва. У музици нема препрека и разлика. Кад заједно свирате, успостављате неку врсту дијалога. У џезу се импровизује сваког дана, тако се и живи. Зато су и веома сличне реакције публике, то је магија без речи. Музичари који импровизују, по правилу, спонтанији су од других. Од расположења зависи и свирка, па се разликује од дана до дана. Ако дођете расположени, свирате на један начин, ако сте "мрачнији" - на други.
На питање како су се тако брзо препознали и као људи и као музичари, Олег одговара:
- Џез ствара добру комуникацију. Јуче смо свирали у једном београдском клубу и са нама на бини су се први пут појавила двојица младих извођача, Вукан Потежица (контрабас) и Димитрије Мојсиловић (бубњеви), с којима ћемо наступти и на концерту у Руском дому. Ти момци немају ни 30 година, али смо се одмах ускладили као да цео живот свирамо заједно. Извели смо неке наше композиције, док ћемо у Руском дому углавном свирати познате мелодије.
На опаску да је Београд један од ретких градова у којем данас могу растерећено, без предрасуда да свирају, Кит каже:
- Обојица верујемо да музика доноси мир и разумевање међу људима. Надамо се и молимо да буде мост међу људима, не само за наше две земље већ за цео свет. Сви на планети имамо своје културе, говоримо различите језике, различит је и начин мишљења и веровања. Али, сви волимо исте ствари и истих се плашимо. Путујући светом, упознавао сам друге људе и ослобађао се предрасуда.
За разлику од Кита, Олег тврди да није имао предрасуда, јер потиче из другачије културе. Словенска душа је отворенија, али се уверио да су такви и обични Американци.
- Какав је ко човек одмах "чујеш" у његовој музици, као што и Кит каже - осети се нека љубав. Ми о политици никад и не причамо. Музичари су другачија врста људи, такви су и они који воле нашу врсту музике: шта брига једног Јапанца шта Рус мисли о Американцу? Иначе, између наступа у Руском дому и Нишу ићи ћемо у студио и снимити први руско - српско - амерички албум са Потежицом и Мојсијевићем, а зваће се, такође, "Заједно". Кит није само музичар него и продуцент, не само џез музике већ и репа, попа, рока, госпела...
На крају разговора и питање шта је најлепше код оног другог, а одговарају готово идентично:
- Топао, отворен човек. Све што дате, врати вам се. Таква нам је и музика. А и људи су овде нама слични - отворени и спонтани.
Без надмености
- У СТУДИЈУ као и на концертима, свирамо ауторску музику увек пола-пола. Без надмености, потребе за доминацијом. Што је неко значајнији музичар, утолико је једноставнији и скромнији. Џез не доноси велике паре, нити се због тога свира - истиче Олег.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)