ПОГЛЕД У ОГРОМНО ЗВЕЗДАНО НЕБО: У родном крају Милана Туцовића (1965- 2019) успомену на сликара негују и манифестацијом "Миланови дани"
ОД најранијег детињства у Горобиљу, вајар и сликар Милан Туцовић (1965 - 2019) је цртао, сликао, посматрао природу, читао сваку књигу о уметности која му је била доступна.
![ПОГЛЕД У ОГРОМНО ЗВЕЗДАНО НЕБО: У родном крају Милана Туцовића (1965- 2019) успомену на сликара негују и манифестацијом Миланови дани ПОГЛЕД У ОГРОМНО ЗВЕЗДАНО НЕБО: У родном крају Милана Туцовића (1965- 2019) успомену на сликара негују и манифестацијом Миланови дани](/data/images/2024-09-02/523275_tucovic-4_fmob.jpg)
Фото Б. Пелиновић
Та жеђ га није водила само до сликарства, већ је као дечак открио и музику и књижевност, истичу организатори "Миланових дана", културно-уметничке манифестације посвећене јединственом и прерано отишлом ликовном ствараоцу. У његовој Пожеги ће се тако, од 5. до 8. септембра, окупити различити аутори из целе Србије, на трећој меморијалној смотри, коју организује управо основна школа "Емилија Остојић", у коју је ишао (прво у Горобиљу, па у Пожеги).
![](/data/images/2024-09-02/523268_tucovic-kraj-igre-2011.-metal-drvo-papirulje-na-drvetu-165-x-175-x-15-cm_ln.jpg?1725285972)
Фото приватна архива
- Детињство, свакако, одређује човека, и у много чему, до краја живота - говорио је једном, као већ славни уметник, за свој школски лист, наглашавајући колико су важне те "дубоке успомене, ти резови које човек доживи у младости". - Наравно, човека одређује и генетика, одређује га поднебље, одређује га вода коју је пио, али те слике које понесе из детињства и које не морају нужно бити, романтичне. Могу бити болне, могу бити страшне, непријатне, могу то бити трауме, или слике радости, али оне су нешто што човек носи и што ће га касније кроз живот пратити.
![](/data/images/2024-09-02/523270_treci-milanovi-dani_f.jpg?1725286150)
Фото приватна архива
И у свом раду Туцовић, који је дипломирао је на београдском Факултету примењених уметности је на јединствен начин спајао поетски доживљено детињство и лично искуство са референцама из књижевности, уметности, историје и савремене културе.
- Веома сам срећан што сам рођен у једном дивном селу, које има и тако лепо име, Горобиље, и што сам ишао четири године у сеоску школу - тврдио је Туцовић. - Јер, човек је у тим годинама заиста усмерен на природу, а самим тим, када је усмерен на природу, усмерен је и на некакве праелементе, и врло рано од природе учи да мисли филозофски, онако основно, рудиментарно, непосредовано. Први пут се среће са ватром, са громом, са водом, са земљом, са одроном, поплавом, са мајском кишом, и онда је то нешто што њега наводи да мисли апстрактно. Гледајући своју децу, која су расла у Београду, увиђам да, када живимо у густој људској заједници, ми већ живимо у некаквој посредованој стварности и често смо везани исувише, чини ми се, за људске односе. Мање за саму природу. Мислим да се поглед на свет потпуно разликује код човека који може у ноћи дуго да гледа огромно звездано небо, и код човека који гледа две-три уличне светиљке у близини.
Креативне радионице
ТОКОМ трајања "Миланових дана" учесници (ученици основних и средњих школа, одабрани након расписаног конкурса) ће имати прилику да учествују на књижевној радионици песникиње и преводитељке Кајоко Јамасаки, као и на ликовној радионици академских сликара Александра Митровића и Ирене Кузмановић. Програм се завршава у недељу, отварањем изложбе радова насталих на ликовној колонији и доделом награда.
А из тог погледа ка небесима настала су његова дела, цењена и у земљи и у иностранству, која се чувају у многим приватним и јавним колекцијама. Имао је више значајних самосталних изложби у Србији, Француској и у Јапану. Био је добитник разних признања из области сликарства, а за њега је уметност била игра и спознаја кроз коју се расте, знањем и осећањем, истичу иницијатори који су 2022. основали "Миланове дане" да би подстакли стваралаштво младих, упознали их са различитим језицима уметности и са могућностима њиховог преплитања.
Негујући тако сећање на личност, која је оставила и дубок печат у свом родном крају, првог дана овогодишњег програма, биће одржан музичко-поетски кабаре "Небула", а у наставку вечери наступиће награђени ученици - песници. Књижевно вече Михајла Пантића одржаће се у четвртак, а следећег дана биће отворена изложба јапанске уметнице и Миланове пријатељице, Акико Кога, на коме ће наступити и браћа Теофиловићи. За суботу увече планиран је концерт "Под звездама", камерног оркестра "Музикон".
![ПУБЛИКА БИЛА ШОКИРАНА ВЕНСОВИМ ИЗЛАГАЊЕМ: Споменуо и изборе у Румунији, сасуо Европи истину у лице ПУБЛИКА БИЛА ШОКИРАНА ВЕНСОВИМ ИЗЛАГАЊЕМ: Споменуо и изборе у Румунији, сасуо Европи истину у лице](/data/images/2025-02-14/572847_tan2025-02-1414552027-0-1_kf.jpg?time=1739558680)
ПУБЛИКА БИЛА ШОКИРАНА ВЕНСОВИМ ИЗЛАГАЊЕМ: Споменуо и изборе у Румунији, сасуо Европи истину у лице
УЧЕСНИЦИ Минхенске безбедносне конференције слушали су говор потпредседника САД Џеј-Ди Венса готово без аплауза, показује снимак преноса његовог наступа на сајту Беле куће.
14. 02. 2025. у 17:34
![ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи](/data/images/2025-02-12/572152_jasna-bosnjakovic-nikad-nije-kasno_kf.jpg?time=1739372786)
ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи
ЈАСНА Бошњаковић, певачица и некадашња учесница шоуа „Никад није касно“, преминула је изненада у 48. години, на путу ка болници.
12. 02. 2025. у 16:05
![ПОРЕКЛО ЂИНЂИЋА: Корени са КиМ - отац пуковник ЈНА, мајка Босанка ПОРЕКЛО ЂИНЂИЋА: Корени са КиМ - отац пуковник ЈНА, мајка Босанка](/data/images/2025-02-14/572776_untitled_kf.jpg?time=1739539241)
ПОРЕКЛО ЂИНЂИЋА: Корени са КиМ - отац пуковник ЈНА, мајка Босанка
ПОРОДИЦИ је било јасно од рођења Зорана Ђинђића да се ради о посебном детету које се разликовало од већине своје генерације и по размишљању и по понашању. Са сестром Горданом Ђинђић Филиповић имао је невероватно близак однос, те упркос бројним обавезама које су дошле са позицијом премијера Србије, увек је имао времена за њихове дуге разговоре.
14. 02. 2025. у 14:20
Коментари (0)