ИНСПИРИСАЛА ГА ТРАГЕДИЈА: Додељена престижна француска књижевна награда "Гонкур"

Престижна француска књижевна награда "Гонкур", додељена по 122. пут, припала је алжирско-француском аутору Камелу Дауду за роман "Хурис".

ИНСПИРИСАЛА ГА ТРАГЕДИЈА: Додељена престижна француска књижевна награда Гонкур

Фото: Принтскрин БФМТВ

- Претпостављате да осећам радост. Можда звучи као клише, али заиста сам веома радостан и узбуђен. Ова награда има значење за моје родитеље, издававаче, државу која ме је прихватила. Догађа ми се нешто фантастично. Ово је земља која штити писце. То увек треба истаћи – изјавио је Дауд.

Наслов Даудовог романа у преводу с арапског означава девице које верне муслимане чекају у рају. Ово дело, у издању "Галимара", на 416 страница, говори о страхотама грађанског рата у Алжиру деветдесетих у сукобу између исламиста и регуларне војске.

Главна јунакиња његовог романа је Об (у преводу Зора), девојка коју су исламисти покушали да закољу док је била девојчица, због чега на врату има ожиљак у облику осмеха. Изгубила је моћ говора, а кроз књигу се обраћа свом још нерођеном детету.

Дауд је рођен 1970. године у Алжиру, по занимању је новинар, а у Француску се доселио 2023, три године пошто је добио француско држављанство. До сада је објавио три романа, а за први је 2014. године добио "Гонкура за први роман".

Најновије признање је први "Гонкур" за једног Алжирца. Књига је забрањена у овој земљи, а спекулише се и да је због тога издавачка кућа "Галимар" искључена са Сајма књига у Алжиру. Исламисти су на Дауда бацили и фатву. Његова књига је прави хит у Француској и већ је за кратко време продата у 55.000 примерака, пре него што је награђен.  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТО ЈЕ ИСТИНА Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

"ТО ЈЕ ИСТИНА" Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан назвао је на друштвеној мрежи Икс организацију УСАИД чудовиштем створеним да сломи, сруши и нагриза слободу и независност нација, након чега је милијардер Илон Маск на то одговорио "истина".

23. 02. 2025. у 15:10

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Лами изјавио је данас да ће у понедељак објавити листу мера у оквиру новог, великог пакета санкција Русији, пренели су данас британски медији.

23. 02. 2025. у 10:05

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (0)

МА, КАКВА НБА ЛИГА, ХОЋУ ДА ИГРАМ У СРБИЈИ! Звезда Русије изненадила многе