СЕЋАЊЕ НА НЕУМРЛОГ ПЕСНИКА: У Темишвару обележен јубилеј Бранка Радичевића (ФОТО)
У ОКВИРУ „Дана српског језика у Румунији“, у Српском културном центру у Темишвару, обележена је двестота годишњица рођења српског лиричара Бранка Радичевића.

Фото : Бранково коло/Карловачке гимназија
" Бранково коло" из Сремских Карловаца приредило је наступ оперске примадоне Весне Аћимовић и истакнуте пијанистикње Маје Грујић, двеју професорица на Академији уметности у Новом Саду.У препуној сали Српског културног центра у Темишвару, оне су надахнуто извеле чувене песме Бранка Радичевића (Девојка на студенцу, Враголије, Укор, Рибарчета сан, Певам дању, певам ноћу...) почев од најстаријих наших композитора, Исидора Бајића, Јосифа Маринковића и Даворина Јенка до најмлађих, Иване Војновић, Станиславе Гајић и Јулије Бал.
Директор „Бранковог кола“Ненад Грујичић беседио је о Бранку, песнику-претечи српског романтизма на чистом народном језику. Истакао је да долазак у Темишвар представља посебну врсту стваралачког узбуђења и одговорности с обзиром да се у овом граду налазе споменици-хумке над земним остацима Бранковог оца Теодора и брата Стевана. Алексије Радичевић је с братом Стеваном 1841. године из чувене Карловачке гимназије у Срему дошао у Темишвар где започињу да студирају мудрољубије (филозофију). У Темишвару их је дочекао отац Теодор Радичевић који ту ради као царински службеник.
Своју прву песму на српском језику Девојка на студенцу, Бранко (Алексије) Радичевић(1824- 1853) написао је управо у Темишвару где већ почињу да надиру аркадијске слике из Сремских Карловаца и са Стражилова где је Бранко проживео најлепше тренутке и дане у свом животу. У Темишвару умире му брат Стеван у својој двадесетој години , што ће песника мотивисати да одласком у Беч (1843) напише славну песму Кад млидијах умрети. У Бечу објављује своју прву књигу песама (1847) и тиме, преводећи са грчког на српски језик, мења крштено име Алексије у Бранко.
Бранкову поезију су певали и ђачки хорови гимназије „Доситеј Обрадовић“ у Темишвару, а млади глумци (Александар Аџић, Милан Мајкић и Гордана Аћимов) из овог града казивали Бранкове песме: Путник на уранку, Молитва, Кад млидијах умрети... Овај облик јавне презентације Бранкове поезије у Румунији показао је најузвишенији облик очувања српскога језика у животу изван земље-матице младих уметника.
У оквиру „Дана српског језика у Румунији“ свечано је уручена награда „Сава Текелија“ Боривоју Чалићу, српском културном посленику из Хрватске. Затим је одржан песнички час на којем су наступили: Славомир Гвозденовић (Румунија), Ненад Грујичић (Србија), Ђорђе Нешић (Хрватска), Петар Ластић (Мађарска), Љубинка Перинац Станков (Румунија)...
Ђорђе Нешић прочитао је своју нову песму Бранко, која се појавила у његовој свежој књизи, и стицајем таквих околности није се нашла у антологији Ненада Грујичића Ао, данче, ала си ми бео, али ће свакако појавити се у другом допуњеном издању овог цветника. Ево Нешићевог сонета Бранко: "Као што зора свиће,/ као што листа дрво,/ тако тежи и биће/ да се оживи Прво;// први звуци и слике/ и мириси и боје,/ да проври све од вике,// да смех и чар се споје;/ да свет је опет цео,/ да дан је плав и бео,// пре но живот заћути.// Чим стане враголијуа, нестане чаролија/ и ено -лисје жути."
Девојка на студенцу
Прва Радичевићева песма на српском језику, Девојка на студенцу, испевана је у Темишвару, а на свечаности у Српском култтурном центру казивана је и певана (из пера двоје композитора) неколико пута (песма која пуним плућима живи у народу и као староградска), светлела је Бранковим духом и присуством, али и живим сенкама његовог оца Теодора и брата Стевана.
Одржан је парастос Радичевићима, који је приредила Српска православна црква у Темишвару. Била је то прилика да се уз Бранково,Теодорово и Стеваново, чују и имена Бранкове мајке Руже и сестрице Амалије (умрла у другој години од туберкулозе), чије кости леже у Земуну и Славонском Броду. Наново је све присутне прожео осећај сопствене пролазности и смртности у знаку вечних Бранкових стихова: „Збогом житку, мој прелепи санче, / Збогом зоро, збогом бели данче!/ Збогом свете, некадањи рају,/ Ја сад морам другом ићи крају.“
На белом мермерном споменику Бранковог оца пише: „Овде борави отац неумрлог српског песника Бранка, врли родољуб Теодор Радичевић, бивши царински чиновник, рођен 1802 – 1864. Споменик овај му подижу Срби из Темишвара и Мехале.“ На доњем, ширем делу споменика, стоје стихови: „Док гусала струна танка/ Слави твога дична Бранка/ Док му Срби песме поје/ Живеће и име твоје.“
А на споменику Стевану Радичевићу, који је с братом Алексијем, похађао Карловачку гимназију од 1835. до 1841. године, пише: „Овде леже кости Стевана Радичевића, слушатеља мудрољубија, који се у Броду у Славонији 25. септембра 1825. године родио. А умро је у Темишвару 30. новембра 1845. године, и са тим 20 година стар.“ Испод урезаног цвета при дну споменика пише: „Таки је био.“

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)