ЈУ- РОК ЗА ЈУ- МУЗЕЈ: Поводом Дана Музеја Југославије, на поставци и предмети Милета Лојпура, Зорана Мишчевића, чланова „Силуета“...
ИЗМЕЂУ два историјска датума, за две Југославије, 29. новембра (који се у СФРЈ славио као Дан републике, чиме се обележавало Друго заседање Авноја у Јајцу 1943) и 1. децембра (када је 1918. проглашена Краљевина СХС), сместили су се програми којима је ове године Музеј Југославије слави свој празник.
![ЈУ- РОК ЗА ЈУ- МУЗЕЈ: Поводом Дана Музеја Југославије, на поставци и предмети Милета Лојпура, Зорана Мишчевића, чланова „Силуета“... ЈУ- РОК ЗА ЈУ- МУЗЕЈ: Поводом Дана Музеја Југославије, на поставци и предмети Милета Лојпура, Зорана Мишчевића, чланова „Силуета“...](/data/images/2024-12-02/551298_rok-u-muzeju_fmob.jpg)
Фото Музеј Југославије
Централна прослава Дана музеја, ипак, била је заказана за понедељак, 2. децембар у подне у Биоскопској сали „Музеја 25.мај“, где су додељене захвалнице, а потом је, од 19 часова, угледни словеначки социолог др Растко Мочник одржао предавање „Варијетети обнове капитализма на југословенском простору“.
Програм је у петак отпочео промоцијом књиге „Обнова утопије: СФРЈ и посттранзициона левица“ Милана Ђорђевића, насталом на осову разговора аутора са бројним југословенским ствараоцима из различитих генерација и различитих области културе, који су блиски идејама левице. Ђорђевић је урадио интервјуе са Драганом Стојковићем, Петром Јањатовићем, Сањом Петровић Тодосијевић, Шабаном Шаренкапићем, Стефаном Гужвицом, Иваном Пантелићем, Иваном Велисављевићем, Бојаном Видеканић и многим другима. Његови саговорници давали су одговоре на питања о југословенској прошлости, наслеђу, вредностима, али и садашњости и будућности.
![](/data/images/2024-12-02/551295_rok-u-muzeju-1_f.jpg?1733151477)
Фото Музеј Југославије
Фото Музеј Југославије
Упоредно стручно вођење кустоскиња Биљана Црвенковић и Ана Панић, кроз актуелне изложбе „Чувајте (ми) Југославију“ и „Друг Тито је мртав“, одржано је дан касније. Идеја водиља је била да се публици предоче сложени процеси стварања и деконструкције политичких митова везаних за ова два владара, укључујући и утицај криза које су обележиле историју и Краљевине и Републике Југославије. Јер, и Краљ Александар Први Карађорђевић (1888–1934) и Јосип Броз Тито (1892–1980) били су својеврсни симболи две различите Југославије настале после победе у два светска рата.
А јуче је у „Музејској лабораторији“ представљен – „Рок (у) музеј(у)“ - нова целина на овој поставци, која има за циљ да предочи потребу за систематичним истраживањем и чувањем рокенрола као дела и југословенског наслеђа. Чине је ретки предмети личности и бендова попут Милета Лојпура, Зорана Мишчевића и „Силуета“, „Црних бисера“, „Џентлмена“, YU групе, „Смака“, „Поп машине“ и многих других, који су стварали атмосферу у време почетака рокенрола на југословенском простору, шездесетих и седамдесетих година 20. века.
Бартонови код Брозових
У ОКВИРУ Дана музеја, у сарадњи са Битеф театром, отворена је и мини изложбу под називом "Било једном на Бријунима: фото прича", и то на Дан републике, после извођења истоимене представе у режији Кокана Младеновића. То је прича о сусрету Тита и Јованке Броз са Ричардом Бартоном и Елизабет Тејлор, једним од најпознатијих глумачких парова свих времена, у лето 1971. на Брионима. Бартон се тада припрема се за улогу Тита у филму „Сутјеска“. Били су смештени у вили "Јадранка", посетили Тита и Јованку на острву Ванга, присуствовали Пулском филмском фестивалу ...Њихова веза са Југославијом наставила се кроз сусрете у Тјентишту, Београду и повратка на Брионе, наредне године. Изложба која доноси избор ретких фотографија које чува Фото-архив Јосипа Броза Тита и дијапозитива чији је аутор Александар Стојановић, трајаће до 6. децембра.
Ова поставка, чији су кустоси Алкесандра Момчиловић Јовановић и Милица Томић, настала је уз помоћ организације „Рок музеј“, која је покренула дугорочни пројекат оснивања музеја рокенрола са циљем да се историја рок музике и културе сачува од заборава. Идеја о оснивању проистекла је из увида у богату материјалну заоставштину која се налази у приватном поседу самих актера рок културе у Србији који су заинтересовани да се ово богато наслеђе сакупи на једном месту и учини доступним јавности. Оснивањем музеја рокенрола ствара се предуслов да предмети који сведоче о историји рок музике буду препознати као неизоставан део баштине и добију статус културног добра, сматрају покретачи ове иницијативе.
![МУШКАРЦИ ЖЕЛЕ ПРИВЛАЧНУ ЖЕНУ, АЛИ БИ ДА ЈЕ ЗАТВОРЕ У КАВЕЗ: Џентлмен са Твитера открио у чему греши јачи пол (ВИДЕО) МУШКАРЦИ ЖЕЛЕ ПРИВЛАЧНУ ЖЕНУ, АЛИ БИ ДА ЈЕ ЗАТВОРЕ У КАВЕЗ: Џентлмен са Твитера открио у чему греши јачи пол (ВИДЕО)](/data/images/2025-01-23/566258_11111_kf.jpg?time=1739027838)
"МУШКАРЦИ ЖЕЛЕ ПРИВЛАЧНУ ЖЕНУ, АЛИ БИ ДА ЈЕ ЗАТВОРЕ У КАВЕЗ": Џентлмен са Твитера открио у чему греши јачи пол (ВИДЕО)
ВОИСЛАВ Илић, познатији као Џентлмен са Твитера, гост је прве епизоде подкаста "Оно право са Маријаном Кутлачом".
08. 02. 2025. у 16:16 >> 16:16
![РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали](/data/images/2025-02-06/570373_1_kf.jpg?time=1738855983)
РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали
РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали
06. 02. 2025. у 16:32
![ЈОЈ, БРАНО МОЈ Емотиван говор на сахрани Мириног сина: Мајка херој, небеска камера и шеретски осмех ЈОЈ, БРАНО МОЈ Емотиван говор на сахрани Мириног сина: Мајка херој, небеска камера и шеретски осмех](/data/images/2025-02-08/571080_mira-banjac-foto-ata-images-a-ahel_kf.jpg?time=1739028061)
"ЈОЈ, БРАНО МОЈ" Емотиван говор на сахрани Мириног сина: "Мајка херој, небеска камера и шеретски осмех"
"ЖЕЛИМ ти, Брано, да пронађеш неке нове војвођанске салаше и да слушаш неку лепу музику."
08. 02. 2025. у 16:20
Коментари (0)